[ 30 litrów ] Nowa nadzieja.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

AaDd2001 pisze:Apropo zdjęć to co trzeba zrobić [ krok po kroku ] aby od razu wyskakiwały zdjęcia na forum. Żeby nie podawać linków do zdjęć.
Tak się nie da, fotki trzeba wrzucić na serwer zewnętrzny.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

AaDd2001 pisze:Zdjęcia zrobię jutro. Apropo zdjęć to co trzeba zrobić [ krok po kroku ] aby od razu wyskakiwały zdjęcia na forum. Żeby nie podawać linków do zdjęć.
Poprawiłem linki do zdjęć, aby były mniejsze. Na fotosiku po umieszczeniu i zapisaniu zdjęć, pod zdjęciem pojawią się 4 "przyciski" - dodaj do ulubionych, pobierz kody, odsłony, zgłoś nadużycie. Klikasz w "pobierz kody", wybierasz "rodzaj kodów - fora dyskusyjne" oraz rozmiar zdjęcia (te są 500 pikseli), pod spodem pojawi się link, który wklejasz na Forum.

Co do glonów, to akwarium jest świeże i trzeba poczekać dosyć długo, aby doszło do równowagi (zakładając, że dojdzie, bo małe akwaria są pod tym względem trudniejsze). W odpowiedziach jest napisane - trzeba poczekać, akwarium jest świeże, więc tego się trzymajmy (to tak, jakbyś chciał przebiec maraton wychodząc ot tak z domu, bez rozgrzewki i treningu :) i kiedy zaczniesz biec, dostajesz zadyszki). Jeden filtr ustaw tak, aby wypływająca woda poruszała taflę, drugi wyłącz (to samo napowietrzacz, także wyłącz).
Masz teraz okazję, aby w okresie dojrzewania akwarium obserwować rośliny i kombinować z oświetleniem. I nie sugeruj się tym, że jeśli jest to Aquael to będzie cud i mód (mercedes też sam nie jeździ, nie zmienia sobie sam opon i sam się nie zatankuje).
Może okazać się, że wystarczy zwykła żarówka o odpowiedniej barwie i będzie dużo lepiej - na to masz teraz czas, aby to właśnie poobserwować. Nie wnikam w to, jak dobierałeś rośliny, ale dobrze byłoby posadzić jakąś większą, szybciej rosnącą roślinę (np. nadwódkę) lub zamiast moczarki położyć na taflę rogatka.
I mniej grzebania w akwarium.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

krzych_100 pisze: Co do glonów, to akwarium jest świeże i trzeba poczekać dosyć długo, aby doszło do równowagi
To sa slowa, które wyrazaja wszystko w tym temacie. Podbicie fosforu na 1-1.5 w stosunku do 20mg/l NO3 nie zaszkodzi. Pozatym opanowanie i cierpliwosc jest lepsza niz cokolwiek innego.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Pozwól zbiornikowi dojrzeć. Nic więcej nie przychodzi mi do głowy.
Apropo zdjęć to co trzeba zrobić [ krok po kroku ] aby od razu wyskakiwały zdjęcia na forum.
Wrzuć zdjęcia na https://naforum.zapodaj.net
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Oto zdjęcia z dzisiaj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak się zaznacza u kogoś że dana osoba mi pomogła. Bo zapomniałem, a chce się odwdzięczyć.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W dziale Galeria nie ma opcji "pomógł".
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Niech koledzy coś napiszą w sprawie światła. Ja osobiście bez CO2 dałbym jedną taką świetlówkę i na te mchy by najpewniej wystarczyło. Ty masz takich lampek 3 szt.? To jest 18w w ledach czyli 0,6w na litr? Czy to nie jest odrobinę za dużo?
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Od paru dni nie jest już 18W ale 12W.

Jeśli chodzi o glony to coraz bardziej mi się rozrastają po akwarium [ szyby, gąbki do filtra, rośliny ]. Jest ich coraz więcej. Co robić? Czekać dalej i nic nie robić? Planuje w sobotę podmienić wodę w akwarium około 20%-30%, Gąbki od filtra również przepłuczę.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Taki tekst dostałem od MarJan-a na wiadomość prywatną Godne aby go zamieścić go na forum


Hej, ciężko mi coś powiedzieć bo tam już napisano, że dojrzewające akwarium zachowuje się niefajnie [plagi]. Jakby to....w zbiorniku trwa wieczna wojna roślin z glonami- rośliny przeważnie wygrywają, ale glony szybciej się dostosowują i szybciej się rozwijają, rośliny natomiast jak już się przyzwyczają do nowego akwarium, ukorzenią i "ruszą" to zazwyczaj zyskują przewagę.

Rośliny po dojrzewaniu szybciej wyciągają z wody związki pokarmowe, chyba że nie ma balansu, wtedy znowu glony wykorzystują to co rośliny im zostawią...

Na obecny moment jedyne co to sporo szybko rosnących roślin dać, pływające zielsko dużo wchłania związków na przykład. Proponuję za roślinami porozglądać się na olx, na fb może znajdziesz jakąś grupę akwarystyczną blisko swojej miejscowości- tam za darmo oddają ludzie często bo później co tydzień czy co 2 i tak trzeba ciąć...rośliny możesz dać niekoniecznie docelowe, w sensie że jak akwarium dojrzeje to możesz usunąć te, które Ci się nie podobają i w ich miejsce będziesz miał już swoje z przycinki.

Dla przyspieszenia dojrzewania polecam wpuścić ślimaka- ampularię- daje to kilka bonusów: ślimak je i kupczy- dzięki temu cykl azotowy nieraz szybciej startuje, ślimak zjada glony, naloty z korzeni, jakieś pleśnie- po prostu czyści, od zawsze mam ampularie i nigdy nie ruszały mi zdrowych roślin, jedynie te, które już się rozkładały, kolejny bonus- bardzo łatwo kontrolować rozród- nie będziesz miał plagi- ślimak składa jaja w kokonie po za wodą, najczęściej na pokrywie lub na szybie, jeśli nie masz zalane prawie na maksa, przy podmiance raz na tydzień oglądasz pokrywę i usuwasz kokony- nie ma więcej ślimaków...
Ampularie oddychają pod wodą i powietrzem atmosferycznym równie dobrze- nie zatrują się amoniakiem czy skokiem NO2 przy dojrzewaniu- nie narażasz zwierzęcia na śmierć, po prostu łyknie sobie powietrza.

Co do plastiku, mam wrażenie, że o te przezroczyste rurki i spodeczek raczej chodziło, akurat tę ceramikę z kratką i mchem dla rozrostu bym zostawił, bo miało to swój cel i sens. Przezroczyste rurki to średnie schronienie- są przezroczyste, zwierzęta w tym nie będą czuły się ukryte (światło)- i dlatego proponowano skorupę kokosa.

Jeszcze filtr- wylot masz skierowany w dół i podłączoną tę rurkę zasysającą powietrze (gumowa przezroczysta), która tworzy bąbelki z wypływającą wodą- usunąłbym rurkę- żadnych bąbelków nie trzeba, a wylot wody przekręciłbym do góry, żeby woda leciała do góry na taflę- stworzy to marszczenie się tafli i to jest wystarczające napowietrzanie, jednocześnie ustrzeżesz się przed kolejna możliwą "plagą"- filmem bakteryjnym (nieraz tworzy się na tafli delikatny pływający kożuch).

To tyle, nie będę dawał porad walki z glonami, bo dojrzewające akwarium to inny "twór" jak dojrzałe akwarium, w którym nagle pojawia się plaga glona.

Masa roślin, aby nie dawały pola glonom, co tydzień podmianka częściowa wody+ ampularia, do tego mechaniczne czyszczenie tego gdzie glon zaczyna za bardzo się panoszyć...okrzemki olej (brunatne)- same znikną, zielone glony czy szare usuwaj jak będzie ich sporo.
powodzenia i cierpliwości Smile
a ogólnie mniejsze akwarium jest trudniejsze Razz
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

AaDd2001 pisze:Od paru dni nie jest już 18W ale 12W.

Jeśli chodzi o glony to coraz bardziej mi się rozrastają po akwarium [ szyby, gąbki do filtra, rośliny ]. Jest ich coraz więcej. Co robić? Czekać dalej i nic nie robić? Planuje w sobotę podmienić wodę w akwarium około 20%-30%, Gąbki od filtra również przepłuczę.
Dobra, światło ok. A czytałeś jak się startuje akwarium na podłożu, które masz?
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Nie nic nie czytałem. Jak się startuje na podłożu ADA Amazonia?
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Przeczy to temu co pisali Ci bardziej doświadczeni akwaryści, ale przez pierwszy tydzień podmienia się 30%-50% wody w akwarium codziennie, później trochę rzadziej i mniej, ogólnie przez pierwszy miesiąc dużo powinno być tych podmian. Podłoże aktywne użyźnia wodę i rośliny nie są w stanie tego przerobić i rosną glony. Nie chcę Ci mieszać, po prostu poczytaj o startowaniu akwarium na Ada.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Podmianę to podmiana, a wymiana całej to co innego. Tak na bogatym podłożu, często i dużo trzeba podmienić.
Obrazek
[126L] Dżungla
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Oto stan akwarium na dziś [ 08.11.2019 ]

Czyli jak dobrze rozumiem takie plagi to norma jeśli chodzi o podłoża ADA?
Mam to cierpliwie znosić, podmieniać wodę?!
Jutro wyczyszczę je mechanicznie. Chyba mi przyznacie rację jeśli chodzi o czyszczenie mechaniczne, podmienię wodę oczywiście.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Tak, usuwaj to mechanicznie, a później podmiana. Wrzuć jakieś szybko rosnące rośliny jak Rogatek, Pistia - pomogą w ogarnięciu tematu.

Fajne noźyczki ;)
ODPOWIEDZ