Wysokie GH i KH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Wysokie GH i KH

Post autor: Andrzej 1982 »

Witam jak w temacie mam GH 18 a KH 8 od czego zależy taka wysoka twardość. Czy przy moim pH ok 7, 5 to jest normalne? Szkodzi roślinom które mam? Może jest jakiś sposób na obniżenie tej twardości, oprócz chemii, wody z osmozy (czy jakoś tak). Dodam że woda jest u mnie ze studni głębinowej. 😉

Rośliny :

Hydrocotyle verticillata
Bacopa monnieri
Lobelia cardinalis
Ludwigia brevipes
Ludwigia rubin
Anubias minima bonsai
Cabomba caroliniana
Andrzej1982
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Andrzej 1982 pisze:Witam jak w temacie mam GH 18 a KH 8 od czego zależy taka wysoka twardość. Czy przy moim pH ok 7, 5 to jest normalne?
Tak, to normalne.
Jeśli chcesz obniżyć twardości to w sklepach (Auchan) jest woda demineralizowana w bańkach 5-cio litrowych - niecałe 3zł za bańkę. Mieszasz wodę ze studni z wodą demineralizowaną i obniżasz twardość. Jak obniżysz twardość do określonej wartości (np. KH ok. 4), to później zakwaszasz wodę aquacidem (lub kwasem siarkowym do akumulatorów), odstawiasz na kilka godzin i potem niewielkimi podmianami dążysz do wymaganych parametrów wody w akwarium.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Dzięki krzych_100. Właśnie wczoraj taką wodę kupiłem, tylko jak już zrobię tak jak pisałeś to za każdym razem muszę robić taką mieszankę czy z czasem to akwarium się ustabilizuje i nie będzie trzeba dawać takiej mieszanki? Jeszcze jedno pytanko, a mogę zostawić takie parametry jakie mam czy lepiej zmniejszyć?.🤔
Andrzej1982
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Możesz od czasu do czasu zrobić niewielką podmianę samą wodą demineralizowaną lub wcześniej zakwasić wodę demineralizowaną i taką też wlać w niewielkiej ilości.
Możesz zostawić taką wodę jeśli planujesz do takiej wody wpuścić ryby wód zasadowych.
Co do roślin to już nie pamiętam ich wymagań ale można poczytać ich opisy co do preferencji.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

A czy jest taka możliwość że podwyższyłem te parametry przez podawanie potasu a nie podawanie jednocześnie żelaza? Jutro sprawdzę kranowke (mam odlaną od wczoraj na podmianke).
Andrzej1982
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Andrzej 1982 Andrzeju, jeżeli zadajesz to pytanie to nie bierz się jeszcze za nawożenie bo narobisz sobie kłopotu. Poznaj podstawy.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Neurochirurg pisze:Andrzej 1982 Andrzeju, jeżeli zadajesz to pytanie to nie bierz się jeszcze za nawożenie bo narobisz sobie kłopotu. Poznaj podstawy.
Neurochirurg masz rację, za dużo tego wszystkiego na raz &#128527;
Andrzej1982
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Andrzej 1982 pisze:
Neurochirurg pisze:Andrzej 1982 Andrzeju, jeżeli zadajesz to pytanie to nie bierz się jeszcze za nawożenie bo narobisz sobie kłopotu. Poznaj podstawy.
Neurochirurg masz rację, za dużo tego wszystkiego na raz &#128527;

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu to może tu napisze.
Od paru dni podaję chelat żelaza 13% podaję go 1,5ml/50l dziennie i tak jak było na początku wynik prawie 0. Myślę czy nie podawać 2,0 ml/50l do czasu aż będzie tyle co trzeba(ok 0,25 mg/l). Nie wiem czy to dobry pomysł? Dodam jeszcze że fosfor już podniosłem do 1,0mg/l(na początku 0,25mg/l),azotany też już spadają dziś wynik 20mg/l.(był ok 50mg/l).Nirstety nie wiem jak potas i magnez bo testy dopiero będą jutro.
pH-7,5
GH-17
KH-8
NO2-0,025.
Andrzej1982
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Diana Walstad w swojej książce nie zaleca podawania żelaza w słup wody, bo to zaproszenie dla glonów zielonych i wg niej wystarcza żelazo w podłożu. Można ewentualnie polegać na ilościach żelaza dostarczanych podczas podmian i zareagować dopiero wtedy, gdy pojawią się niedobory żelaza. A akurat te niedobory najłatwiej wg mnie zauważyć, bo to jest totalna apokalipsa dla roślin.

Miałem taką sytuację gdy zalałem akwarium i nasadziłem bardzo dużo roślin, dla stabilizacji warunków nie dolewałem wody i po 3 tygodniach rośliny wyciągnęły wszystko. Liście żółkły, słabły, potem robiły się przezroczyste i zwyczajnie rozpuszczały się.

Ferro+ uratował florę.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

gienq pisze:Diana Walstad w swojej książce nie zaleca podawania żelaza w słup wody, bo to zaproszenie dla glonów zielonych i wg niej wystarcza żelazo w podłożu.
Pani Diana z calym szacunkiem opisywala cos co dzisiaj w naszych warunkach i przy postepie techniki zdarza sie raz na milion. Ja u siebie musze trzymac zelazo wysoko, bo ponad 0.7mg/l i dozuje je codziennie i przyznaje nie wystepuje zaden z wyzej wymienionych glonów lub problemów. Oczywiscie mój zbiornik rózni sie diametralnie od zbiornika opisanego w ksiazce pani Diany i warto to podkreslic, natomiast mówienie o tym ze zelazo to beee i zle i niepowinno sie stosowac jest wg mnie sianiem niepokoju i powtarzaniem glupot, które potem obiegaja internet. Mlodzi to czytaja i glupieja juz na samym starcie przygody z akwarystyka, nie wspomne juz o calej reszcie bzdur jakie mozna spotkac czytajac róznego masci fora.
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

No tak, ja podaję żelazo dziennie od jakiś dwóch tygodni a i tak mam go prawie 0. Wszystkie inne pierwiastki są takie jak mają być tylko to żelazo i po prostu myślę że to co dziennie wlewam to rośliny to pobierają i dlatego jest prawie 0. Nie wiem może się mylę, może to się gdzieś kumuluje i będzie znowu jakiś wybuch czegoś, nie wiem. &#129300;
Andrzej1982
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Andrzej 1982 pisze:No tak, ja podaję żelazo dziennie od jakiś dwóch tygodni a i tak mam go prawie 0. Wszystkie inne pierwiastki są takie jak mają być tylko to żelazo i po prostu myślę że to co dziennie wlewam to rośliny to pobierają i dlatego jest prawie 0. Nie wiem może się mylę, może to się gdzieś kumuluje i będzie znowu jakiś wybuch czegoś, nie wiem. &#129300;
Jędrek, a podaj żelazo po zgaszeniu światła, wieczorem i po godzinie zmierz testem.

Sprawdź też testem sam nawóz to będziesz wiedział czy test jest ok ;)

Zeolitu w filtrze nie masz?
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

wężowakolumna pisze:
Andrzej 1982 pisze:No tak, ja podaję żelazo dziennie od jakiś dwóch tygodni a i tak mam go prawie 0. Wszystkie inne pierwiastki są takie jak mają być tylko to żelazo i po prostu myślę że to co dziennie wlewam to rośliny to pobierają i dlatego jest prawie 0. Nie wiem może się mylę, może to się gdzieś kumuluje i będzie znowu jakiś wybuch czegoś, nie wiem. &#129300;
Jędrek, a podaj żelazo po zgaszeniu światła, wieczorem i po godzinie zmierz testem.

Sprawdź też testem sam nawóz to będziesz wiedział czy test jest ok ;)

Zeolitu w filtrze nie masz?
Witam wężowakolumna &#128521;

Zrobię tak jak napisałeś, w filtrze mam gąbkę, ceramikę i matrixa.


Edit : może ja robiłem błąd że wszystkie te nawozy leje rano? Trochę czytałem i różnie piszą ale większość leje żelazo po zgaszeniu światła ponieważ światło wytrąca chelat z żelaza. Zobaczymy, od dziś tak zrobię. Zresztą wężowakolumna już mi tak podpowiedział. &#128521;
Andrzej1982
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

wężowakolumna pisze:Jędrek, a podaj żelazo po zgaszeniu światła, wieczorem i po godzinie zmierz testem
Podane po zgaszeniu światła i zamierzone po godzinie - wynik 0,1mg/l(takie niecałe 0,1)
Wlałem 1,5 ml/63l może trochę zwiększyć dawkę od jutra? &#129300;&#128521; Dzięki
Andrzej1982
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Andrzej 1982 pisze:
wężowakolumna pisze:Jędrek, a podaj żelazo po zgaszeniu światła, wieczorem i po godzinie zmierz testem
Podane po zgaszeniu światła i zamierzone po godzinie - wynik 0,1mg/l(takie niecałe 0,1)
Wlałem 1,5 ml/63l może trochę zwiększyć dawkę od jutra? &#129300;&#128521; Dzięki
A może wlać od razu 10 litrów? ;) Spokojnie i powoli ;) Zobacz najpierw czy to co wlałeś będzie Ci ubywać i w jakim tempie i czy jest poprawa na roślinach.
ODPOWIEDZ