Wysokie GH i KH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Wężowakolumna ale jesteś zabawny 🙃 ja mam tylko 250 ml! 🤔Oczywiście że tak zrobię. Mierze dziennie większość pierwiastków (zaraz mi się walizka zooleka skończy). Dzisiaj znowu inny problem, ale to w temacie "choroby" pozdrawiam 😉
Andrzej1982
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Nie zużywaj bez sensu odczynników ;) nie ma szans żeby ci tak skakały parametry przy systematycznych podmiankach. Jedynie jak będziesz bez opamiętania koksił baniak jak Seba z Matim na siłce ;) I Sebie i Matiemu, a tym bardziej baniakowi nie wyjdzie to na dobre ;) Odpuść te nawozy na jakiś czas, dawaj raz w tygodniu, ogarniesz termat będziesz podawać częściej. :)
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Grzesi3k powoli ogarniam temat (tak mi się wydaje, już i tak mam przesrane moja mówi albo ja albo rybki). Skupie się na tym że mam odpuścić, a jak znowu coś innego wypali? Dopiero co mi roślinki powoli zaczynają żyć... Tyle kasy już wydałem na te 63l że masakra...
Andrzej1982
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Będziesz dalej wydawać jak zamiast na spokojnie, będziesz codzinnie coś innego próbował. Akwarium to proces, proces długotrwały. Najlepsza zasada to nie grzebać ;)

Sprawdz wiadomosci ;)
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Witam, dzisiejsze pomiary :

W akwarium (podmianka dwa dni temu):

GH-21
KH-7

Kranówka:

GH-16
KH-8

Pytanie czy ten wynik w akwarium jest jakiś dziwny... rozumie połowę z 21 ł ale nie aż KH 3 razy mniej... Dlaczego kranówa ma taki wynik a akwarium taki? Czy może to być wina kwarcu, "matrixa," lub ceramiki? Chyba że ten mój kamień - grota coś wydziela (wg sprzedawcy miał być neutralny) bo korzeń chyba odpada.Czy może carbo zwiększa GH? Dzięki za pomoc. 😉Pozdrawiam
Andrzej1982
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Wyjmij ten kamień z akwarium, wrzuć go do miski z kranówą i za jakiś czas sprawdź jaka jest twardość wody - będziesz wiedział czy to on bruździ czy nie ;)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Zamiast wody kranowej dałbym wodę RO
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Wężowakolumna dziś przeprowadze taki eksperyment i spróbuję też octem 🤔

Pimowo jak ogarnę temat z kamieniem to będę podmieniał kranowke mieszaną z RO🤔😉
Dzięki Panowie 😉
Andrzej1982
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Chodziło mi o to, że to co masz niepewne (kamienie itd) to wrzuć do wody RO, a nie do kranowej.
Co do octu... Ten test octowy jest o kant tyłka rozbić - kiedyś swoje kamienie potraktowałem octem i wszytko było OK, ale jak wrzuciłem te kamienie do wody RO to po tygodniu wszytko wyszło na jaw, kamienie zatwardziały wodę.
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

pimowo pisze:Chodziło mi o to, że to co masz niepewne (kamienie itd) to wrzuć do wody RO, a nie do kranowej.
Co do octu... Ten test octowy jest o kant tyłka rozbić - kiedyś swoje kamienie potraktowałem octem i wszytko było OK, ale jak wrzuciłem te kamienie do wody RO to po tygodniu wszytko wyszło na jaw, kamienie zatwardziały wodę.

Tak zrobię, a doba wystarczy w tej RO żeby coś wskazało? 🤔😉Tzn. żeby było jasne czy to ten kamień?
Andrzej1982
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Ja bym wrzucił na 3-4 dni, będzie pewniejszy wynik. Moje kamienie moczyły się tydzień.
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Dzięki Pimowo 😉już się moczy. Problem za problemem.
Andrzej1982
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

pimowo pisze:Ja bym wrzucił na 3-4 dni, będzie pewniejszy wynik. Moje kamienie moczyły się tydzień.
Wyniki po 2 dniach, woda demineralizowana a w środku ten kamień, grota.

GH-4
KH-2

Tak myślę że zawyżał mi te testy o te stopnie,czyli GH o 4 i KH o 2. Nie wiem czy dobrze myślę ale chyba tak jest 🤔Pewnie może by jeszcze większe były wyniki ale to już chyba wystarczy jak już coś wskazało. 😉
Andrzej1982
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

W koncu dostałem dziś test na magnez i wapń, oto wyniki:

Obrazek

Może ktoś się wypowiedzieć na te parametry?
Czego za dużo, czego za mało i ewentualnie jak zniżyć lub podnieść. Potasu to wiem że za dużo jutro zrobię podmianke i zmierze. No i żelazo też chyba niskie 🤔😉Dzięki. Pozdrawiam 😉
Andrzej1982
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Stosunki Ca:Mg:K masz odpowiednie, a żelazem nie przejmuj się. Dopóki nie ma objawów niedoboru Fe to możesz nic nie robić. Ważne żeby żelazo było w podłożu (kulki gliniano-torfowe, jakieś pałeczki nawozowe), bo FE w słupie wody służy tylko glonom.

Możesz tylko dalej zmiękczać wodę wedle uznania, inne parametry Ci spadną ale stosunki dalej będą takie same i to jest ważniejsze.
ODPOWIEDZ