Napowietrzacz

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Majdaneek
Posty: 10
Rejestracja: 29 paź 2019 13:20

Napowietrzacz

Post autor: Majdaneek »

Witam mam pytanie nie wiem czy w dobrym dziale je daje pytanie może głupie ale jednak boję sie o to że może stać się nieszczęscie jeżeli mam napowietrzacz który puszcza bĄbelki i leciutko nad wodą unoszą się drobinki bĄbelek to jak wpadnie na nagrzanna świetlówkę czy nic sie nie stanie od wody świetlowka jest +/- 5-10cm

Temat przeniosłem z działu "Wolny temat".
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

Nie powinno się nic stać, jeśli do tej pory świetlówka nie pękła.
Czy napowietrzacz jest niezbędny? Jeśli woda z filtra porusza taflę wody to napowietrzacz nie jest aż tak potrzebny.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Majdaneek
Posty: 10
Rejestracja: 29 paź 2019 13:20

Post autor: Majdaneek »

Niestety moje rybki są przyzawyczajone do napowietrzacza i gdy tylko odłączam go zaczynaja wszystkie po górze plywać ale poradziłem sobie w tym kawalku rogu co napowietrza dałem 1warstwe folii strecz ;p jak to się mówi Polak potrafi
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To tak jeszcze dodam, bo zapewne jest pokrywa - z wody ulatnia się CO2 i jeśli pokrywa jest szczelna i nie ma przewietrzania tafli wody, to nad wodą gromadzi się CO2 uniemożliwiając wymianę gazową - dokładniej tlenu (podobną sytuację mamy późną jesienią i zimą, kiedy nie ma ruchu powietrza).
Jeśli ryby pływają przy powierzchni to oznacza, że nie ma przewietrzania tafli wody i nie ma ruchu wody przy powierzchni. Może się zdarzyć, że ryba podpłynie pod powierzchnię i próbując zaczerpnąć powietrza nałyka się CO2.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2019 16:12 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej, tak jak krzychu pisze, przyduche masz. Napowietrzacz jest zbędny (a nawet szkodliwy) jeśli jest ruch tafli wody (a nad wodą jest powietrze) i masz rośliny. Pozdro.
Majdaneek
Posty: 10
Rejestracja: 29 paź 2019 13:20

Post autor: Majdaneek »

W pokrywie mam 4dziurki wywiercone wielkości butelki 0.5L wiec jak może być przyducha bo nie rozumiem za bardzo roślin mam multum można powiedzieć ze obsadzony zbiornik jest w kazdym miejscu prawie (poza skladami i 2rzeczami wlozonymi)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z opisu wynika, że masz za dużo ryb w za małym akwarium. Napowietrzanie jest zbędne w prawidłowo założonym i prowadzonym akwarium. Wystarczy jak wypływ wody z filtra porusza powierzchnią. To wystarcza do wymiany gazowej.

Podejrzewam, że masz po prostu przerybienie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Majdaneek
Posty: 10
Rejestracja: 29 paź 2019 13:20

Post autor: Majdaneek »

Jeszcze jedno pytanie czy może być to spowodowane tzw zatoczkami różowymi?
Mam 260L ryb +/- dorosłych 40 małych narybkow 0.5-1.5cm 40+/- a zatoczków cała plaga staram się to wybijać od 2dni na liście sałaty i jak narazie wyeliminowałem +/- 200sztuk
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Majdaneek pisze:Jeszcze jedno pytanie czy może być to spowodowane tzw zatoczkami różowymi?
Mam 260L ryb +/- dorosłych 40 małych narybkow 0.5-1.5cm 40+/- a zatoczków cała plaga staram się to wybijać od 2dni na liście sałaty i jak narazie wyeliminowałem +/- 200sztuk
Kup sobie z 5 helenek i po szybkim czasie się pozbedziesz zatoczkow (też kiedyś miałem plage) 😉
Andrzej1982
Majdaneek
Posty: 10
Rejestracja: 29 paź 2019 13:20

Post autor: Majdaneek »

Tylko pytanie na które nie moglem znaleśc odpowiedzi czy helenki zjada muszle bo watpie a nie chciał bym miec czerwonego dnia dlatego wędkuje 2dzień i sprawia mi to przyjemność a przy okazji wspieram akwarystyki bo zanoszę im żywy pokarm a zatoczków cale nic zostało w akwarium zapewne jak juz prawie ich nie bede widział to kupie helenki żeby robote poprostu dokonczyły :)
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Niestety muszle zostają. 😉 Ja odławiałem ale i tak to nic nie dawało, cały czas plaga. Mnożyły się w takim tempie że było to chyba niewykonalne ręcznie (miałem nawet 2 pułapki chyba JBL). Od czasu zakupu helenek problem znikł. Od czasu do czasu im załatwię trochę ślimaków od kolegi żeby miały co jeść. 😉
Andrzej1982
Majdaneek
Posty: 10
Rejestracja: 29 paź 2019 13:20

Post autor: Majdaneek »

No własnie problemem są te muszle że nie chce miec kolorowego dna bo żwirek czarny dużo roślin i nie ładnie to się komponuje ale daje rade w porownaniu co było przedwczoraj to jest bajka słyszałem o tych pułapkach ale na sałate jakoś dobrze idzie średnio na godzine +/- 20ślimaków siadało teraz mniej bo już prawie ich nie ma szukam własnie tanich helenek bo w akwarystycznym sobie 5zł za jedną chcą ale pytanie dalej pozostaje czy przerybienie mogło być własnie przez te ślimaki na górze pływa mi może 3-4rybki
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Z muszelkami nie miałem problemu, przy odciąganiu syfu z dna wężykiem wylatywaly jak odkurzaczem. Chyba nie masz za dużo rybek, ja mam 18 w akwarium 63l.😉 U mnie pułapka się nie sprawdziła, chyba całe dno tych pułapek by trzeba dać, ale to i tak by nic nie dało bo ślimaki składają jaja non stop i tak w kółko by było. Helenki mi to załatwiły chyba w dwa tygodnie i było zero. Co do przerobienia ślimakami to nie wiem czy to ma taki wpływ jak np. przerybienie rybkami. Może ktoś na temat przerybienia ślimakami coś wie więcej. 😉
Andrzej1982
Majdaneek
Posty: 10
Rejestracja: 29 paź 2019 13:20

Post autor: Majdaneek »

Z rybkami może bym problemu nie miał (chociaż może by był) ale z roślinkami zupełnie co innego dlatego stawiam na sałate a helenki poprostu dokonczą robote :)
A co do ślimaków jak narazie zebrałem tyle i 1/3 tego jeszcze poszła do akwarystyka tutaj jest ponad 150szt
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Plaga ślimaków świadczy o przekarmianu ryb.
Masz 40 ryb w 200l? Dobrze zrozumiałam? Przecież to jest masakrycznie przerybienie.

Podaj nam informacje jakie gatunki i w jakiej ilości trzymasz.
Jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę?
Jakie są parametry wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ