Jak dawkować odpowiednio nawozy?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Jak dawkować odpowiednio nawozy?

Post autor: szakal »

Posiadam 112 litrowe akwarium roślinne. Stosuje do nawożenia roślin nawozy Zoolka micro i potas oraz carbo. Na butelce od micro i potasu jest napisane że 1 ml na 10 litrów wody. Pierwszy raz jak kupiłem te nawozy to tak zastosowałem je czy psiknąłem 10 razy(10 ml). Ale na butelce na informacji jest dalej napisane że "następnie odpowiednio do podmian wody". Czyli rozumiem że jak raz w tygodniu podmieniam powiedzmy te 30 litrów wody to odpowiednio musze dać 3 ml nawozu czyli 3 psiknięcia.

Czy ja to dobrze rozumiem? Bo z jednej strony nie chce przedawkować ale z drugiej nie chce aby moje rośliny głodowały.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Siema

Po pierwsze zeby rozpoczac nawozenie pierwiastka nalezy wiedziec ile go mamy w akwarium lub widziec jego braki lub nadmiary, nie mozna tak poprostu lac do wody czego sie chce i ile chce.

Potas mozna przedawkowac i dla roslin ten pierwiastek poprostu musi byc dostepny, rosliny go pobieraja malo mimo ze jest makro elementem. Ja zawsze powtarzam ze potas dawkujemy znajac zawartosc magnezu i wapnia.

Potas sie kumuluje i jesli bedziesz postepowac tak jak teraz opisujesz skumulujesz potas raz ze nawozisz w ciagu tygodnia, a dwa ze dodajesz do podmian. Wg mnie tak na oko wystarczy ze psikniesz raz lub dwa razy w tygodniu po 1ml i jesli podmieniasz wode to mozesz równiez dodac 1ml. Zacznij tak i patrz jaki to ma efekt na roslinach, jesli bedzie okej to tak trzymaj i nie zmieniaj, jesli zobaczsz dziury na dolnych lisciach szzcegolne dla braków potasu to zwieksz dawkowanie, To wszystko co moge zasugerowac.

Powodzenia
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

Ale zaraz bo chyba się nie zrozumieliśmy. Potas o którym piszesz podaje raz na tydzień, nie codziennie. Więc za pierwszym razem podałem 10 ml ale za tydzień(i tak co tydzień) podawałem odpowiednio do podmian wody. Gdybym podawał codziennie potas to byłaby katastrofa.

A co z micro?
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Aha no bo ja tez nie zrozumialem do konca. To jak z potasem jest okej i nic zlego nie widac to tak trzymaj. Natomiast z mikro jest tak ze jak jest kicha z wapniem, magnezem, potasem to mikro staje, i ja proponuje podawac na noc i w malych ilosciach, jesli mlode przyrosty i liscie sa okej i nie wykazuja braków to znaczy ze wszystko dziala jak nalezy. Mikro rosliny pobieraja bardzo malo, ale musi byc dostepne.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

Bo mam w akwarium sporego anubiasa i jak na taką rośline wolnorosnącą, to ona szybko mi rośnie. Inaczej jest u mnie z kryptokorynami, bo one stoją. Jako podłoże mam MHK Filtus Floran(firma mhk chyba już nie istnieje). I wiem że te rośliny dużo micro i makro ciągną korzeniami z podłoża. Nie chce stosować kulek gliniano-torfowych bo tylko miałem przez nie problemy z NO3, ale czy może tabletki pod korzenie nie będą lepsze? (tyle ze są droższe)
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ciezko mi doradzic cos na temat kryptokoryn, bo u mnie rosly na podlozu jalowym calkiem dobrze bez problemów. Osobiscie uwazam ze jesli anubiasy maja sie dobrze w toni wodnej to kryptokoryny równiez beda sobie radzic, jesli liscie sa zdrowe i nie widac braków jedynie wolny przyrost to niemartwilbym sie tym w zupelnosci.
ODPOWIEDZ