Gupik

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Gupik

Post autor: Andrzej 1982 »

Jak w temacie, gupik leży za dnie na roślinach i ma problem z pływaniem. Parametry mierzyłem i są dobre oprócz nie wiem dlaczego NH3 1,0mg/l wczoraj o tej porze miałem równy zeru. Wróćmy do gupika, mam je z dobrych rąk,ale tylko takie objawy ma tylko jeden. Nie ma żadnych śladów zewnętrznych, oczy, skrzela, płetwy. Z wyglądu wygląda na zdrowego ale tak choćby nie mógł pływać i wzbic się wyżej, normalnie mogłem go dotykać, podnosić i zero reakcji... Reszta rybek zachowuje się normalnie. Krewetki też bez jakichkolwiek zmian. Oto zdjecia z telefonu Aha zrobiłem podmianke na szybko 20%.




Obrazek

Obrazek

Czy te NH3 wysokie może być związane z zaginięciem jednego otoska? Nie widzę go od 2 dni ale może być tak że zdechl, ale wczoraj było NH3 zero a dziś jeden(myślę że może trochę więcej)? Pewnie helenki by to załatwiły.
Andrzej1982
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Postaraj się znaleźć tego "nurka", całkiem możliwe że dlatego gupik ci "leży". Inna rzecz jaka mi przychodzi do głowy to może lałeś zimną wodę przy podmiance?
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

grzesi3k pisze:Postaraj się znaleźć tego "nurka", całkiem możliwe że dlatego gupik ci "leży". Inna rzecz jaka mi przychodzi do głowy to może lałeś zimną wodę przy podmiance?
Grzesi3k od początku. To było przyszedłem z pracy o 11. Dawanie jeść (dzisiejsze menu to mrożona ochota). W akwarium wszystko ok. Tzn.rybki zdrowe plywaja (zawsze obserwuje, zawsze na to znajdę czas). Po powrocie z cmentarzy ok godz. 20.30(chciałem zdążyć z podaniem żelaza tak jak mi doradzil wężowakolumna) patrzę a z gupikiem coś nie tak. Czyli walizka i najważniejsze parametry, wszystko ok, tylko NH3 ok. 1.0.(i w tym czasie zdecydowałem na szybką podmianke wody, temperatura wody miała taką samą jak w akwa.
Andrzej1982
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ochotkę rozmrażasz, czy dajesz kostkę całą? Może się nażarła zmrożonego i jej stanęło w kichach? inna sprawa, że może nie zjadają ci całego mrożonego i stąd NH3 skoczyło.
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Grzesi3k rozmrażam na sitku (takie jak do zaparzania herbaty) i podaje powoli i w tym czasie wyłączam filtr na chwilę (od dłuższego czasu tak podaję). Zjadają raczej wszystko, kiryski robią resztę. Przy mrozonkach obserwuje czy im to pasuje. Dwie minuty i zero. Wszystko zjedzone. 😉Sprawdzę rano jeszcze te NH3 jak będzie takie wysokie to szukam trupka. Masakra, już mam myśli żeby zrezygnować z tego 63l, ale już w to wpakowałem grubo ponad 1500 zł.
Andrzej1982
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Niech mnie ktoś poprawi jeśli sie mylę, ale teraz Andrzeju powinienes popatrzeć do instrukcji testu na NH3 i zobaczyć w tabeli jakie masz faktyczne stężenie amoniaku w akwarium - dla pH 7,5 przy wyniku 1mg/l to 0,02? Czy to się tak robi ten test czy coś pikićkałem?
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Właśnie wg tabeli dokładnie tak wychodzi. 😉
Andrzej1982
ODPOWIEDZ