[54l] kawaler Betta splendens

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

[54l] kawaler Betta splendens

Post autor: 100%amator »

Witam szanowne towarzystwo :) Chodzi mi po głowie zagospodarowanie nieużytku jakim jest 54l panoramiczne o wymiarach: 60/33/30. Od paru tygodni rozmyślam czy zaadaptować baniak jako lokum dla bojownika wspaniałego. W domu pochowane mam praktycznie gotowy osprzęt do założenia akwarium który już opisuję:

- akwarium oraz wymiary podałem wyżej
- pokrywa z jedną świetlówką Hagen Aqua-Glo 15W
- grzałka 30W
- filtr wewnętrzny Aquael Turbo Filter 500 sama gąbka (ustawienie go na małym przepływie, kierunkiem wylotu do szyby akwarium, nie po górze tafli wody, ewentualne rozszerzenie o zbiornik z wkładem)
- jasny żwirek frakcji 2-4 mm
- parę korzeni które powinno wystarczyć wyparzyć
Cały sprzęt działa, wszystko dzisiaj sprawdzałem :)

WODA
jej parametry to:
Cl 0
pH 6,8 - 7,0
KH 6 - 8
GH 6
Planuję utrzymywać temperaturę 25/26 ^C

Nie używam żadnych "ulepszaczy", nie zbijam ani nie podnoszę pH itp. i itd.
Problemu nie będzie jeśli chodzi o wydanie dodatkowych złotówek na ewentualny substrat pod żwirek, wymianę sprzętu, dokupienie czegoś. Nie przewiduję żadnego parowania z samiczką, tworzeniu haremu czy coś. Jedynie ewentualnie parę sztuk rybek(otosków)/krewetek amano (podobno nie jędzą ich bojowniki, ale wydaje mi się że to zależy od danego osobnika) do pielęgnacji zbiornika. I może jakaś Ampularia?
Czekam na Wasze porady/opinie na ten pomysł. Najbardziej liczę na wsparcie od osób które miały do czynienia z bojownikami, trzymały je bądź hodowały. Czy ma to w ogóle sens startowanie z czymś takim. Jeśli brakuje jakichś istotnych informacji to piszcie.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Ja bym zamienił filtr wewnętrzny na zewnętrzny (tzn zamienił się z kimś),ale to moja kwestia gustu (chodzi mi o to żeby nie zabierać miejsca w akwarium).Będziesz miał z tą świetlówką 0.27-0.3 W/l także będziesz mógł trzymać mało wymagające rośliny.Oczywiście musiał byś poczekać z bojownikiem aż akwarium dojrzeje,ale to już chyba wiesz.Z mojego doświadczenia z bojownikiem wiem,że czuje się bardzo dobrze w towarzystwie valisnerii (u siebie mam aktualnie vallisnerie spirallis),oraz moczarek (to akurat rośliny które na pewno dobrze by się czuły przy takim oświetleniu).Nie potrzebował byś kupować przy tych roślinach substratu.(Anubias Ewentualnie,potrzebuje nawożenia).Obrazek
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 20:39 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Hoho odkopaliście temat :)

BettaManiac dzięki za szczere chęci, ale o tygodniu od założenia tematu postanowiłęm działać :roll:
mirukan pisze:Ja bym jednak zrezygnował z filtra lub założył zwykły gąbkowy ("kominowy").
Powiadasz gąbkowy. Założyłem gąbkę na tą 5setkę i ponad miesiąc sobie chodzi. Może faktycznie wymienię ten założony i poczekam aż gąbka dojdzie w nowym, chyba że dorwę taki na który wejdzie aktualna. Jak na razie pełzają tam 2 ampularie. Bojownika się jeszcze nie zdecydowałem zakupić.
ODPOWIEDZ