Pomoc w wyborze filtra

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

natalia_natalia
Posty: 8
Rejestracja: 10 lis 2019 13:47

Pomoc w wyborze filtra

Post autor: natalia_natalia »

Cześć! :D

Posiadam akwarium o pojemności 54l, kupiłam gotowy zestaw aquaela w którym był jakiś cieniutki filtr, który właśnie chcę zmienić. W wodzie wiecznie pływają farfocle :wink: :wink:

Obsada to krewetki, bojownik i kilka (koło 10) samców gupika endlery, akwarium jest dość gęsto obsadzone roślinami.

Chciałam kubełek, dużo na ten temat czytałam, jedni chwalą, inni twierdzą, że więcej biologii osiada w podłożu niż w kuble, osobiście boję się zalania pokoju więc wolałabym filtr wewnetrzny (kaskada odpada ze względu na pokrywę) a bojownika się nie pozbędę, także pokrywa musi zostać, labirynt i te sprawy...

Myślałam o:
Aquael turbo 500
Aquael circulator 500
bądź ewentualnie, w drodze wyjątku o aqael minikani 120

Co myślicie na ten temat?
Może jakieś zupełnie inne propozycje?
Są 2 warunki doboru filtra WYDAJNY, żeby robił robotę i CICHY

Pomożecie? :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

przecież posiadanie pokrywy nie wyklucza kaskady jak co- tam na prawdę niewiele trzeba uszczknąć z pokrywy, aby zawiesić filtr...myślę też, że nie będziesz zadowolona z filtra wewnętrznego- wszystkie "farfocle" nigdy nie będą opuszczać zbiornika, przy czyszczeniu gąbek zawsze trochę zabrudzisz wodę, ponadto niewielkie wewnętrzne filtry nie oferują zbyt wiele, jeśli chodzi o dobór mediów i wewnętrzny niewielki nie wyklaruje wody nie wiadomo jak- może drobna gąbka i wtedy częstsze jego czyszczenie...
natalia_natalia
Posty: 8
Rejestracja: 10 lis 2019 13:47

Post autor: natalia_natalia »

Czyli żaden wewnętrzny nie zadziała tak jak kubełek?
Dlatego myślałam o turbo od aquaela, co myślisz o dużej gąbce i włokninie w tym pojemniku?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Tak ...zaden wewn nie zadziala jak kubelek . Najwazniejszym czynnikiem jest pojemnosc kubla na media filtracyjne , ktorej to pojemnosci nigdy za duzo , czego nie oferuja zadne filtry wewnetrzne . Jesli chodzi o zalanie chaty .... to bzdura .
natalia_natalia
Posty: 8
Rejestracja: 10 lis 2019 13:47

Post autor: natalia_natalia »

Ok, poprostu się na tych fejsowych grupach naczytałam i naoglądałam o przeciekach, zobaczyłam tam to i na YouTube wpisałam i zaczęłam się bać :mrgreen:
OK, będę myślała dalej, bo kupić coś trzeba, od roku czyszczę filtr raz w tygodniu, mam go dość :wink:
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Witam ja w moim 63 miałem wewnętrzny i zawsze był problem z czyszczeniem nie mówię już o wodzie. Kiedy kupiłem kaskade to wszystko stało się łatwiejsze, przede wszystkim czyszczenie (i nie co tydzień 😱) woda kryształ cały czas. Tak jak napisał MarJan wyciąłem tylko trochę w klapie i po kłopocie. Wydajność fzn-2 bardzo duża jak na takie akwarium i prawie nie słyszalny. Nie ma mowy nawet o jakimś zalaniu. 😉 Czyli same plusy 😉
Andrzej1982
natalia_natalia
Posty: 8
Rejestracja: 10 lis 2019 13:47

Post autor: natalia_natalia »

Ok, dzięki za podpowiedź Andrzej, właśnie takie opinie ludzi, którzy mieli podobny problem i znaleźli rozwiązanie najbardziej do mnie przemawiają :wink:
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

natalia_natalia pisze:Ok, dzięki za podpowiedź Andrzej, właśnie takie opinie ludzi, którzy mieli podobny problem i znaleźli rozwiązanie najbardziej do mnie przemawiają :wink:
Nie ma za co 😉
Andrzej1982
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

natalia_natalia pisze:Chciałam kubełek, dużo na ten temat czytałam, jedni chwalą, inni twierdzą, że więcej biologii osiada w podłożu niż w kuble, osobiście boję się zalania pokoju więc wolałabym filtr wewnetrzny (kaskada odpada ze względu na pokrywę) a bojownika się nie pozbędę, także pokrywa musi zostać, labirynt i te sprawy...
Podobnie jak Ty miałem dylemat i bałem się zalania, ale jak "przetestowałem" różne filtry, skończyło się na kubełku i tak już zostało. Miałem filtry wewnętrzne, gąbkowe, kaskady itp, a obecnie mam kubełki Ikola. Filtr ten ma kilka zalet i wad, ale te zalety przeważyły - łatwość obsługi i niesłyszalność oraz niewielki pobór mocy. Dużą zaletą są dwa zawory (na wlocie i wylocie), co bardzo ułatwia czyszczenie i odpowietrzanie. Miejsca na media są wystarczające i pomimo jednego kosza na media jest dużo miejsca pod koszem, także można dać dodatkową gąbkę/ceramikę.
Do wad zaliczam moc głowicy (nie jest to demon przepływu ale przy kilku watach mocy daje radę). Wadą też są rurki - mają duże promienie gięć więc z mniejszych zbiorników wystają ale wystarczy dokupić osobno rurki do któregoś modelu HW, które są zgrabniejsze.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
natalia_natalia
Posty: 8
Rejestracja: 10 lis 2019 13:47

Post autor: natalia_natalia »

Właśnie obawiam się tego, że kupię po drodze kilka filtrów, które i tak nie będą zdawać egzaminu i po czasie i tak dojdę do kubełka, więc w sumie strata czasu i pieniędzy.
Ok, szukam kubełka, podpowiecie jeszcze czy opłaca kupić się używkę czy jednak iść w nowy?
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Uzywka jedynie z pewnego zrodla . Bierz nowy ; tego nie kupuje sie co tydzien .
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mysle sobie ze uzywany kubel oplaca sie jesli jest w bardzo dobrym stanie i najlepiej jesli jest jakis markowy, tzn nie wykluczam tu chinczyka w bardzo dobrym stanie, aczkolwiek przepompowac kilka litrów wody na podloge i do sasiada to kwestia minut. Chyba rok temu kupilem na aukcji za grosze uzywany kubel JBL CristalProfi seria 900 i sluzy do dzis, wymienilem na dzien dobry oringi, usczelki, wirnik itd i smiaga, ale po zdjeciach bylem w stanie wywnioskowac czy to sie jeszcze do czegos nadaje, nie czesto jest to mozliwe wiec wybór zostawiem tobie :)
natalia_natalia
Posty: 8
Rejestracja: 10 lis 2019 13:47

Post autor: natalia_natalia »

Właśnie dlatego doszłam jednak do wniosku, że z moim doświadczeniem i wiedzą na temat zewnętrznych filtrów wolę kupić nowy. Szukam więc nowego, ale tyle tu tego... :shock: :wink: :lol:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ikola 150, tylko dobrze jest dokupić sobie wlot i wylot z HW-602 (po ok. 12 zł za sztukę). Te wloty i wyloty do HW-602 są zgrabniejsze i można je mocować na przyssawki (oryginalne są duże i trochę niezgrabne).
Końcówki z HW-602 gięte" pod kątem prostym i trzymają się szyby ale też wydaje się, że są kruche i delikatne (trzeba uważać przy składaniu, bo to chiński plastik). Poza tym wylot ma końcówki w postaci deszczowni lub zwykłego króćca i można ustawiać kąt wypływu.
Coś takiego:
Obrazek
Dłuższe węże można kupić sobie w markecie na dziale "ogród".
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
natalia_natalia
Posty: 8
Rejestracja: 10 lis 2019 13:47

Post autor: natalia_natalia »

Ok, a prócz ikoli? :aniolek
Nie ukrywam, nie wiem dlaczego, mam zaufanie do aquaela, patrzyłam na maxikani 150, macie o nim jakieś opinie, doświadczenie? Jest w sumie niedrogi, kosztuje koło 250 zł i dość solidnie wygląda, pamiętam, że kiedyś minikani 80 i 120 były dość dobre, teraz są właśnie w te miejsce maxi.
ODPOWIEDZ