Kiryski mi umierają

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Kiryski mi umierają

Post autor: Furyan »

Witam!
Od dwóch tygodni co 2-3 dni pada mi kirysek.
Akwa mam od czterech miesięcy 200 litrów a kirysy miałem wpuszczone jakieś dwa miesiące temu.
Parametry wody pH 7, GH około 10 , azotany w normie - wszystkie testy robiłem kropelkowo. Podmiany wody robie co 10 dni około 30 litrów + dodaje uzdatniacz wody, dodam że pozostałe ryby czują sie dobrze. Kirysy które mam to lamparcie, łącznie straciłem już pięć sztuk.
W sklepie podali mi środek antybakteryjny eSHa 2000 bo wyglądało to jak infekcja bakteryjna , skonczyłem go podawać i mimo to padł kolejny kirysek dzisiaj. Nie które kiryski zachowują się anemicznie , leżą w miejscu i nie chcą jeść, u jednego widziałem wytrzeszcz oczu, nie mają zadnych plam, żadnych pokaleczen.
Obsada: 9 danio , 3 gurami , 3 mieczyki, 4 kiryski , 2 kosiarki , 5 krewetek.
W ciągu czterech miesięcy padły mi też trzy otoski ale ewidentnie nie pasowały do mojego zbiornika po padły w ciągu dwóch tygodni a teraz te kiryski regularnie mi umierają.
Jakieś trzy tygodnie temu kupiłem 4 ślimaki które skutecznie wyjadały mi pozostałe ślimaki i dwa mi padły , ma to jakieś znaczenie ?
Podłoże to świrek 1.8mm , karmie ryby 2x dziennie głównie suchym pokarmem tetra pro , oraz raz w tygodniu na zmiane daje im mrożoną ochotkę i coś żółtego chyba ikre . Myslałem że może jest przyducha skoro tylko denne ryby mi padają? Mam podpięta deszczownię do filtra fluval 306 i deszczownia jest jakieś 2 centymetry pod wodą skierowana ku górze więc daje tzw falę , czy takie rozwiązanie wystarczy ?
Macie jakieś pomysły ?
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

Zrob jeszcze test na amoniak i NO2,a ile wyszedł ci test NO3 bo podajesz że w normie
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

NH4 i NO2 są na 0 , na NO3 było 10 - 15 ale to i tak na zielono według testów JBL'a
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Odstaw ochotkę, bo jest bardzo tłusta i mocno zanieczyszczona, podawaj więcej innych mrożonek a nie pokarmu suchego,. Dla kyrysków podłożem musi być piasek, który mogą przesiewać przez skrzela. Żwirek uszkadza im wąsy i aparaty gębowe.

Mrożonki przed podaniem należy rozmrozić i przeplukać.

Czy kiryski mają się gdzie skryć? Czy mają skorupy kokosa i korzenie jako kryjówki?
Jak dużo jest roślin?

Pokaż proszę zdjęcia ryb i całego zbiornika.

Po co lejesz jakiś uzdatniacz do wody? Po co ta zbędna chemia? Co to jest?

Wielokrotnie pisaliśmy w Twoim temacie w dziale Galeria o fatalnie dobranej obsadzie, ale nic z tym nie zrobiłeś. Dlaczego?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Zdjęcie akwarium w załączniku , nie mam kokosa ale mam dosyć roślin i korzeń.
Uzdatniacza daje PRIME - taki środek mam w uk i taki mi polecił człowiek w sklepie , wydaje mi się kompetentny. Czytam też fora brytyjskie i pisali że obowiązkowo dając kranówke muszę dać uzdatniacz wody.
Co do obsady wielokrotnie szukałem rozwiązania i nie otrzymałem odpowiedzi więc zapytałem sprzedawcy w sklepie który mi podpowiedział.
Oprócz kirysów reszta ryb wygląda zadowolona.
Zauważyłem że wychodzą mi okropnie glony na roślinach , czy krewetki amano będą dobrym pomysłem ?

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej, a ty dajesz coś dla ryb dennych, czy liczysz na to że będą jadły tylko resztki, których nie zjedzą ryby z toni? Kolejną sprawą może być to, ze po prostu kupiłeś chore ryby. Serio, sprzedawca mimo, że może się wydawać najbardziej kompetentną osobą na świecie, jest nadal sprzedawcą :) np. PRIME, którego używasz jest chyba najdroższą wersją "uzdatniacza" na rynku. Wszystkie są praktycznie takie same - to jest woda aloesowa ;)
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

No właśnie wrzucam im tylko suchą karmę tetra pro , ochotke i tą ikrę. Facet w sklepie mówił że kiryski to jedzą , widziałem że czasami podpływają do tego opadającego jedzenia i wcinają. Myslałem że skoro padały by z głodu to rzucały by sie na to jedzenie a ostatnio jak karmie to leżą sobie i nic nie robią , w ogóle moje kiryski są jakieś leniwe i mało się ruszają. Co w takim razie dodatkowo dla nich kupić ? Karmie ryby dwa razy dziennie i nie chciałem nigdy ich przekarmiać bo to też nie dobrze.
Wczesniej podmiany robił po odczekaniu 24h i nie dawałem żadnej chemi ale po czytaniu różnych wpisów stwierdziłem że nie ma sensu czekać tylko lać kranówke jak wszyscy i na wszelki wypadek dać uzdatniacz.
Dzisiaj kupiłem 5 krewetek amano bo mam sporo glonów i nie widze żadnej , albo sie schowały albo danio je gorąco przywitało, kurde pytałem sie gościa to mówił że są dosyć duże i ich inne ryby nie będą atakowały......
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Amano się pochowały, jak robisz podmiankę to nie ma co czekać 24h jak dajesz "uzdatniacz", tylko do czasu aż woda "złapie" temperaturę pokojową.
Ja u siebie daję co drugi dzień tabletkę dla ryb dennych hikari, tak żeby miały coś "dla siebie".
Leniwe kiryski hmmm, może mają za ciepło?
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Obadam te tabletki denne, wode podaje bezposrednio z kranu zawsze o podobnej temperaturze co w akwa czyli 25 stopni.
Ps czy wiesz jak wytępić te cholerne glony na roslinach ? Wczesniej miałem brunatnice i same znikneły ot teraz mam takie ciemno zielone cholerstwo na nie których roślinach , na dodatek nie które rośliny zaczeły mi gnić - dodam że podaje tylko żelazo dla roślin i nic więcej , żadnych soli nic.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Moje Kiryski uwielbiają pokarm Soft Line od Tropicala - America oraz Asia, a także tabletki Mini Wafers również Tropical, nie pogardzą spiruliną w płatkach, oraz pokarmami liofilizowanymi jak np. Tubifex, zwędzą też karmę dla krewetek. Czy Twoje często podpływają do powierzchni nabrać powietrza?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Furyan pisze:teraz mam takie ciemno zielone cholerstwo na nie których roślinach
Jak zgnieciesz palcami i powąchasz to wali bagnem?
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Dokładnie tak, to glony ? część roślin jest cała pokryta tym dziadostwem.
Moje kiryski raczej trzymają się dna , poprostu są anemiczne , nie widze jak jedzą , nawet jak pokarm leży obk nich to nie są zainteresowane tylko leżą przy na dnie...
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Jeżeli smierdzi bagnem po rozgnieceniu to są to na 99% sinice (czyli cyjanobakterie, nie glony!). Bąblują? Tworzą kożuszek? Daj na nie wodę utlenioną z pipetki i zobacz czy pieni (w akwa). Polecam Chemiclean na to uścierstwo.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

wpisałem w google sinice i na bank to nie to, pokazałem foty sprzedawcy i powiedział że to glony i kazał pozbyć mi się rośliny która była najbardziej tym oblepiona. Przetestowałem wodę u niego na KH i wyszło 0 , sprzedawca powiedział że to nie dobrze i kazał mi zrobić trzy małe podmiany w ciągu tygodnia + codziennie dodać łyżeczke sody. Tłumaczył że jeśli KH = 0 to pH lubi skakać przez co ryby mogą się źle czuć. Dodatkowo kupiłem karme tonącą dla kirysków więc działam.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

chyba soli, a nie sody xD NIE SŁUCHAJ SPRZEDAWCÓW sól nie może być jodowana. Nie ma szans żebyś miał KH 0, to by oznaczało, że trzymasz ryby w wodzie destylowanej.
ODPOWIEDZ