Problem z nawożeniem - dziury w liściach

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
MarcinJDG
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2019 8:04

Problem z nawożeniem - dziury w liściach

Post autor: MarcinJDG »

Witam
W pierwszych słowach dziękuję za przyjęcia na forum.

Mam problem z nawożeniem roślin, liczę na pomoc grupowiczów.
Moje akwarium ma 60l, przebieg około 2 miesięcy, filtr aquael fan 1 plus z deszczownicą, oświetlenie budżetowe aquael (więc poziom światła raczej niski), grzałka Tetra 75W z termostatem, podłoże aktualnie DarkSoil 9l.

Obsada: 11x neonek innesa, bojownik harem 3+1, 7x otosek, 4x slimak helenka.

Rośliny aktualnie: 1x anubias, 3x żabienica, 3x moczarka, pare nurzańców, echinodorus, micranthemum 'Monte Carlo' i kulka gałęzatki, 4x Hygrophila corymbosa (niektórych nazw nie jestem pewny bo wyrzuciłem opisy z koszyczków po zakupie)

Aktualne nawożenie produktami AquaArt: Carbo, Ferro+, K+, Macro Green i Classic, zgodnie z zaleceniami producenta

Podmiana wody co 6-7 dni około 12 litrów (takie wiadro), woda kranowa odestana 1 dzień + SafeWater AquaArt'u

średnie parametry z testów kropelkowych:
temperatura: 25
NO2: 0-0.1
NO3: 20-30
pH: 6.5
KH: 3-4

Na początku akwarium około miesiąca podłożem był zwykły grys bazaltowy czarny, nawożenie jedynie CO2 w płynie Tetry i wszystko było w miarę ok, rośliny rosły może nie jakoś wybitnie szybko ale bez problemów. Niestety, po miesiącu wpadłem na pomysł podmiany podłoża na DarkSoil bo wyglądało ładniej i chciałem dorzucić parę kirysków za otoski (grys bazaltowy jest bardzo ostry). I wtedy zaczęły się problem, na liściach pojawiły się dziury, liście zaczęły się rozpadać. Doczytałem, że może to być wina braku potasu, dlatego w tym momencie zakupiłem linię nawozów AquaArt (wymienioną wyżej) i zacząłem nawozić zgodnie z danymi producenta, jedynie potas x2. Sytuacja wróciła do normy (tak mi się wydawało), nowe liście nie miały dziur. Po jakimś czasie dokupiłem moczarkę, żeby zamaskować ciut filtr, bo nurzaniec który rósł w tym miejscu został bardzo zniszczony. Moczarka się przyjęła, zaczęła rosnąć dość szybko, ale ... w tym momencie znów powrócił problem z dziurami na nowych liściach ale tylko u Hygrophila i żabienicy, pozostałe rośliny rosną dość dobrze.
Dziury widoczne na dołączonym zdjęciu, przepraszam za jakość.
https://imgur.com/a/U0pjQtC

I teraz pytanie, czy po prostu jeszcze zwiększyć dawki potasu ponad zalecane przez producenta czy jednak szukać innego rozwiązania?
Czy przyczyną niedoboru może być na przykład wchłanianie potasu przez moczarkę i nurzańce jako szybciej rosnące rośliny?
Niestety, nie mam testów na poszczególne pierwiastki w wodzie, nawet nie wiem jakie musiałbym sprawdzać...
Być może jednak powinienem zrezygnować z DarkSoil i wrócić na zwykły żwir tyle że mniejszy i gładszy?

To mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość ;)

Jeżeli jakiś informacji nie ująłem, proszę o wskazanie, uzupełnię.

Pozdrawiam

Marcin
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Siema

Te dziury nie wygladaja mi na braki potasowe, tzn moge sie mylic ale nie tak sie to objawia, zazwyczaj dziury spowodowane brakiem potasu maja do okola widoczna uszkodzona strukture tkanki takie jakby brazowe uszkodzenie i dziura. Tu widac tak jakby to bylo mechanicznie uszkodzone?

Pozatym na lisiach widac braki fosforu i zólto brazowe przebarwienia, a takze poskrecane liscie, co by sugerowalo zaburzenie w proporcjach magnez, potasu i wapnia, byc moze za duzo tego potasu juz jest i doszlo do kumulacji? Potas jest makro skladnikiem ale rosliny wcale tego tak duzo nie pobieraja jak np azot i fosfor. Magnezu tez nie tzreba im duzo ma byc dostepny i nie blokowany. Pozatym moze ktos sie jeszcze wypowie, bo z roslinami na zdjeciu mam male doswiadczenie, aczkolwiek nigdy nie mialem klopotów.
ODPOWIEDZ