Fantom czarny - dziwna narośl

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
d3th
Posty: 7
Rejestracja: 27 lut 2019 8:21
Lokalizacja: Wałbrzych

Fantom czarny - dziwna narośl

Post autor: d3th »

Cześć.
Zauważyłem ostatnio, że 2 moje fantomy mają jakieś dziwne narośle na ciele: u nasady płetw piersiowych czy na tułowiu. Zachowują się normalnie, ale ten wygląd raczej normalny nie jest... Co im dolega i jak mogę im pomóc? Na chwilę obecną wlałem baktoforte i podniosłem temp. do 27 stopni.
https://www.dropbox.com/s/rt6gifurbhoe2 ... pg?dl=0&m=

Obsada to:
1. 3 molinezje
2. 6 fantomów czarnych
3. 6 danio chomprae
4. 5 kirysków panda
5. Paręnaście ślimaków helenka

Ryby karmię 2 razy dziennie mieszanką: omega one veggie flakes, premium kristall s oraz pokarmem dla kirysków tropical.

Akwarium 60 l, podłoże żwirowe, z dodatkiem podłoża aktywnego. Parametry wody są ok, z wyjątkiem NO3 - tego jest między 50 a 100 mg/l (wg pasków JBL). NO2 nie ma praktycznie w ogóle, pH 7,2-7,5. Wodę wymieniam co tydzień (każdorazowo ok. 10 l)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak parametry wody mogą być ok skoro trzymasz ryby o kompletnie odmiennych wymaganiach co do parametrów wody?
Ryby ciepłolubne mieszasz z chłodnolubnymi. Gatunki wód twardych i zasadowych (wręcz słonawych) trzymasz z gatunkami wód miękkich i kwaśnych?

Dla molinezji Twoje akwarium jest za małe.
Dla kirysków niezbędny jest piasek jako podłoże.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie trzymasz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
d3th
Posty: 7
Rejestracja: 27 lut 2019 8:21
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: d3th »

Ok, molinezji się pozbędę. Jak z resztą? Podłoże mam w sumie mieszane - częściowo jest wysypane drobnym piaskiem, sam żwirek też jest drobny i bez ostrych krawędzi.
Które gatunki jeszcze się "gryzą"? Dodam, że ta obsada jest od co najmniej pół roku i nic się z nimi do tej pory nie działo...
ODPOWIEDZ