Start

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

*Michał*
Posty: 7
Rejestracja: 24 lis 2019 11:02
Lokalizacja: Strzelce Wielkie

Start

Post autor: *Michał* »

Witajcie akwaryści zwracam się do was z prośbą o pomoc od jakiegoś czasu bardzo zainteresowała mnie akwarystyka około 6 miesięcy temu zakupiłem baniak 50 l na szybko bez przemyślenia i popełniłem całą masę błędów ale w końcu udało mi się je ustabilizować i jest super. Teraz noszę się z zakupem większego i chciałbym uniknąć wpadek więc zwracam się do specjalistów akwarium jakie wybrałem to https://allegro.pl/oferta/zestaw-akwari ... 8458241296 filtr : https://www.zooplus.pl/shop/rybki/filtr ... zne/440738 grzałka : https://allegro.pl/oferta/jaka-grzalka- ... 8375163292 a wyglądać by to miało mniej więcej tak https://pl.pinterest.com/pin/617133955166291553/. Czy sprzęt będzie ok czy coś jeszcze potrzebuje? Jakiś falownik ?. Ile i jakiego podłoża potrzebuję i jak dobrać te roślinki żeby wyglądały podobnie jak na zdjęciu chciałbym zastartowac akwarium i dopiero po okresie około 1 miesiąca myśleć o rybkach żeby nie pospieszyć się jak z tym 1. Dziękuję za pomoc i przepraszam jeżeli coś nie tak opisałem
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Czesc kolego, z tego co i jak piszesz, to bardzo dluga droga przed toba, zeby uzyskac takie iwagumi. Serdecznie polecam duuzo lektury.

Zestaw, ktory wkleiles jest wg. Mnie podejrzany, 450l I takie slabe swiatlo? Zdjecie kompletu wydaje sie byc profilowane, szczegolowe proste. Filtr, ktory wkleiles jest 6-8 krotnie za slaby na to co planujesz. Chinska grzalka wydaje sie byc ok, taniej ci wyjdzie zamowic identyczna na aliexpress ;)

W iwagumi potrzebujesz mocnego swiatla, to co jest w tym zestawie to chyba w ramach zartu. Chcac uzyskac taki trawnik musisz miec CO2.

Ok duzo tu pisac, moze pokaz aktualne akwa.
Patryk458
Posty: 8
Rejestracja: 31 paź 2019 21:31

Post autor: Patryk458 »

Wiesz takie światło może nadawac sie do Malawi a i to może być za mocne także myślę że nie jest w ramach żartu. A co do filtra rowniez sie nie zgodzę wg producenta nadaje się do 500 l także na pewno 8 krotnie za słaby nie jest .
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc .

- za slabe oswietlenie
- za maly filtr / napisane 60-120l /
- grzalka moze byc za slaba w zaleznosci od temp zewnetrznej i obsady
-potrzeba systemu CO2
Jesli chodzi o podloze ... to najlepiej sprawdziloby sie jakies techniczne /producent obojetny ; tropica ,jbl, ada itp /
*Michał*
Posty: 7
Rejestracja: 24 lis 2019 11:02
Lokalizacja: Strzelce Wielkie

Post autor: *Michał* »

Aktualne akwarium.

Obrazek

czyli obecnie jest wszystko zle

Połączyłem posty (proszę, używaj opcji zmień zamiast pisać jedno pod drugim. Poprawiłem wklejenie zdjęcia): MOD grzesi3k
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Patryk458 pisze:Wiesz takie światło może nadawac sie do Malawi a i to może być za mocne także myślę że nie jest w ramach żartu. A co do filtra rowniez sie nie zgodzę wg producenta nadaje się do 500 l także na pewno 8 krotnie za słaby nie jest .
Ja cię bardzo proszę kolego, nie wprowadzaj niedoświadczonych użytkowników w błąd swoimi komentarzami.

1. To światło to sobie możesz zainstalować w szafce pod akwarium, tak żeby było coś w niej widać. Licząc klasyczne W/l z takim światłem to faktycznie Malawi albo Tanganika, gdzie będą same skałki i zero roślin. On tu chce iwagumi robić, gdzie trawnik musi być naświetlony i to tak 0.5-1W na litr, a to "super światło" to 0,08W na litr. Jakieś pytania?

2. Na opakowaniu tego "mega filtra" masz jak byk 60-120L (no chyba, że nie potrafisz czytać). Ta wartość jest podawana "na czysto" czyli bez wkładów, a tymbardziej bez "brudnych" wkładów. Dla zbiornika 450 litrów potrzebujesz minimum 800-1000l/h, wtedy z pełnymi koszykami i wyjdzie ci ledwo nadfiltracja, a mając sam trawnik, nie ma co liczyć na filtrację roślinną. Chcesz coś dodać?

Jeszcze raz, nie wprowadzaj użytkowników w błąd swoimi komentarzami.
*Michał* pisze: czyli obecnie jest wszystko zle
Nie no nie wszystko, masz plan, chcesz duży zbiornik. Super. Tylko tak duży baniak będzie cię kosztować na start, bo trzeba mocne światło, dobry filtr i osprzęt. Musisz sobie dobrze wszystko rozplanować i po prostu zrób "research". Wejdź jutro na chat i podpytaj. W obecnym baniaku masz bardzo mało wymagające rośliny no i ten statek nie wróży dobrze ;)
Ostatnio zmieniony 24 lis 2019 20:57 przez grzesi3k, łącznie zmieniany 2 razy.
*Michał*
Posty: 7
Rejestracja: 24 lis 2019 11:02
Lokalizacja: Strzelce Wielkie

Post autor: *Michał* »

Kolego powiedz więc od czego zacząć żeby zrobić to właściwie
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

oj tam, trzeba patrzeć szerzej- przecież jak wleje 100l do tego szkła to filtr będzie ok :lol:


Jak ma być ładny trawnik i idziemy po kosztach to warto zmniejszyć wysokość szkła- litry spadną, światło bliżej... :D
*Michał*
Posty: 7
Rejestracja: 24 lis 2019 11:02
Lokalizacja: Strzelce Wielkie

Post autor: *Michał* »

Ja nie chcę się spieszyć chce to zrobić dobrze a im więcej czytam tym mniej wiem 😂

A koszt czy na starcie 4 tyś wystarczy ?

Znowu łącze posty... MOD grzesi3k
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

*Michał* pisze:A koszt czy na starcie 4 tyś wystarczy ?
Nigdy nie starcza :twisted:

Filtr np. taki:
EHEIM classic 600
EHEIM professionel 3e 600T
Fluval307
z tańszych:
IKOLA - 600 Maxx

światło:
Używam Chihiros, w takim jak planujesz zbiorniku myślę, ze belka A1201Plus mogłaby być OK (trochę krótka), ale są tu lepsi spece ;)

CO2:
poszukaj zestawu z dużą butlą i najlepiej reaktorem.

kolega owlman już ci napisał o grzałce i podłożu.

No i nie pisz post pod postem! ;)

PS. Sprawdziłbym tą szafkę z tego zestawu przed zakupem, musi wytrzymać jakieś 600kg - wzmacniana z pełnymi plecami.
Patryk458
Posty: 8
Rejestracja: 31 paź 2019 21:31

Post autor: Patryk458 »

Mysle ze jemu chodzi o tetra ex plus 1200 . I dalej nie wiemy co Michał miał na myśli bo jeśli wciśniemy opis produktu to wyskakuje właśnie ten filtr a co do oświetlenia to producent daje standardowe światło a nie to pod "iwagumi. Nie wprowadzam ludzi w błąd dajmy się wypowiedzieć Michalowi . Po drugie nie sądzę że miał na myśli tetra 600
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Błagam, zamiast posypać głowę popiołem pogrążasz się dalej.
Z opisu filtra spod linku:
Wydajny akwariowy filtr zewnętrzny o dużej pojemności, do akwariów o pojemności 10–500 l, 5 elementów filtracyjnych oczyszczających wodę, łatwy montaż, wygodne mycie
A na pudelku 50-150...

Światło w zestawie nie nadaje się do niczego (0,08W na litr!). natomiast to co jest na zdjęciu jako pożądany efekt (zamieszczam poniżej). To jest styl iwagumi.
Obrazek
Także ten...
Ostatnio zmieniony 25 lis 2019 19:10 przez grzesi3k, łącznie zmieniany 1 raz.
*Michał*
Posty: 7
Rejestracja: 24 lis 2019 11:02
Lokalizacja: Strzelce Wielkie

Post autor: *Michał* »

Witajcie koledzy rozmawiałem ze sprzedawcą akwa w pokrywie jest możliwość zainstalowania 4 świetlówek LED pland po 36 VAT mówi że przy ledach mnożymy VAT X3 idąc jego tokiem myślenia były by 432 vaty szafka jest przygotowana pod wytrzymanie ciężaru 600kg odnośnie filtra źle wkleiłem link chodziło mi o filtr ex 1200 zalecany do akwa 250-500 wydajność 1300 l/h. Moc 19,5 VAT jego opis jest w moim linku tylko trzeba przewinąć w prawo. Mówicie że potrzebuje co 2 czy coś takiego było by ok https://www.plantica.pl/produkty/techni ... la-8l-6668 widzę że cena jest w zależności od wielkości butli nie wiem jak duża potrzeba do 450 l . Więc na samym początku akwa oświetlenie filtr grzałka i CO2 jest tego tak dużo że osoba nie zorientowana jak ja może dostać oczopląs 😂 ratujecie .
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

*Michał* pisze:rozmawiałem ze sprzedawcą akwa w pokrywie jest możliwość zainstalowania 4 świetlówek LED pland po 36 VAT mówi że przy ledach mnożymy VAT X3 idąc jego tokiem myślenia były by 432 vaty
Chyba coś pomyliłeś, ponieważ VAT to z angielskiego value-added tax, a Ty zapewne miałeś na myśli Wat (jednostka mocy)
Co do przeliczania mocy... tak bardzo ogólnie można powiedzieć, że 0.5W świetlówki = 0.3W LED i teraz jeżeli zamontujesz lampy 4x 36W to w przeliczeniu będzie to odpowiadało około 240W świetlówki, co da nam jakieś 0.5W/l Cały problem polega na tym, że Ty chcesz akwarium typu Iwagumi i aby było OK to musisz dać 6-8szt swoich lamp.

Przy diodach lepiej patrzeć na ilość lumenów niż na moc i przy Twoich założeniach celowałbym w lampę 18.000-27.000lm (40-60lm/l)
*Michał*
Posty: 7
Rejestracja: 24 lis 2019 11:02
Lokalizacja: Strzelce Wielkie

Post autor: *Michał* »

Witam masz rację miałem na myśli Wat czyli zestaw który znalazłem nie nadaje się do iwagumi
ODPOWIEDZ