Czy wymienić filtr wewnętrzny na drugi kubełek?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Czy wymienić filtr wewnętrzny na drugi kubełek?

Post autor: damianKr »

Hej,

Zastanawiałem się ostatnio, czy byłaby możliwość całkowicie zrezygnować z filtra wewnętrznego?

W swoim akwarium 200L posiadam aktualnie kubełek Ikola 450, który działa jako biolog. Jednak sam filtr jest trochę słaby tak więc zamontowałem jeszcze filtr wewnętrzny, który działa jako mechanik.

Czy taki układ kubełek + wewnętrzny jest lepszym pomysłem niż 2xkubełek? Ogólnie ostatnio przestał mi się podobać filtr wewnętrzny w akwarium...

Drugi kubełem wypełnił bym głownie gąbkami i trochę ceramiką.
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

U mnie pracuja dwa kubełki JBL e1501. Z wewnetrznego juz dawno zrezygnowałem.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

damianKr miałem połączenie wewnętrzny + kubeł, teraz mam 2 kubły - zdecydowanie lepiej.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Post autor: Tadek »

Potwierdzam, też jakiś czas temu zrezygnowałem z wewnętrznego na korzyść kubła. Bradzie wydajna filtracja, łatwiejszy dostęp przy czyszczeniu, no i oczywiście estetyka w zbiorniku.

Pozdrawiam
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

A to super. A nie mieliście problemów ze zgraniem dwóch kubełków, jak rozmieszczenie wlotów, wylotów?

Dużego akwarium nie mam bo tylko 200L, więc też druga opcja jest taka żeby kupić nowy mocniejszy kubełek a ten drugi odłożyć i poczekać aż kupię większe akwarium.

--edit---
W sumię to jeden kubełek mogę dać na lewą stronię akwarium a drugi na drugą stronę akwarium. Drugi kubełek mi się nie zmieści w szafie tak więc będzie musiał stać obok akwarium.

Myślałem nad takim: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr ... -2275.html

Chciałbym coś mocniejszego niż Ikola żeby również mógł podziałać trochę jako mechanik no i w przyszłym roku planuje wymienić akwarium na większe i raczej nie chciałbym już zmieniać filtra.
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Post autor: Tadek »

U mnie wloty i wyloty mam po obu stronach akwarium.
Jeśli chodzi o filtr tetry to mam model 1200, jestem zadowolony. Drugi JBL e901, też działa bez zastrzeżeń.
Niewątpliwą zaletą posiadania jednocześnie dwóch kubłów jest możliwość czyszczenia ich przemiennie. Np. na Wielkanoc czyszczę 1 na Boże Narodzenie 2. W zasadzie nie występuje zaburzenie równowagi biologicznej w akwarium. Nawet po dokładnym czyszczeniu jednego z filtrów, biologia drugiego cały czas działa. :)
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

damianKr pisze:A to super. A nie mieliście problemów ze zgraniem dwóch kubełków, jak rozmieszczenie wlotów, wylotów?

Dużego akwarium nie mam bo tylko 200L, więc też druga opcja jest taka żeby kupić nowy mocniejszy kubełek a ten drugi odłożyć i poczekać aż kupię większe akwarium.

--edit---
W sumię to jeden kubełek mogę dać na lewą stronię akwarium a drugi na drugą stronę akwarium. Drugi kubełek mi się nie zmieści w szafie tak więc będzie musiał stać obok akwarium.

Myślałem nad takim: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr ... -2275.html

Chciałbym coś mocniejszego niż Ikola żeby również mógł podziałać trochę jako mechanik no i w przyszłym roku planuje wymienić akwarium na większe i raczej nie chciałbym już zmieniać filtra.
Jeśli jesteś zadowolony z Ikoli to rozważ serię Maxx np. 600 - ja mam 400 Maxx i ogarnia w 150l biologię i mechanikę - zaglądam do niego raz na miesiąc celem wyczyszczenia wirnika i raz w tygodniu czyszczę gąbkę na wlocie. Wajchę do regulowania przepływu ustawiam jakoś w 1/3. Ikola 600 Maxx jest tańsza od tej Tetry, a przepływ dużo większy.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Z Ikoli jestem zadowolony, ale raczej wolałbym spróbować czegoś innego, może JBL?

https://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtr ... 28497.html
U mnie wloty i wyloty mam po obu stronach akwarium.
Rozumiem, że zwykły wylot nie z deszczownicy? I co te strumienie Ci się nie krzyżują i nie robią pralki w akwarium?
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Post autor: Tadek »

Tak są to zwykłe rurki, bez deszczowni. Są ustawione tak, żeby właśnie wymusić ruch wody, w przypadku mojej długości trzeba by się mocno starać żeby zrobić wirówkę. 8)
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Tak są to zwykłe rurki, bez deszczowni. Są ustawione tak, żeby właśnie wymusić ruch wody, w przypadku mojej długości trzeba by się mocno starać żeby zrobić wirówkę.
Aha czyli podejrzewam, że u Ciebie jest ponad 200L ;). Ja u siebie będę musiał skręcić filtr, ale zależy mi żeby był rozwojowy, czyli przy zmianie akwa go nie zmieniać.

Ja się jednak zdecyduję na tego JBLa.

A jak masz rozmieszczone wkłady w filtrach? Masz tak że jeden to biolog a drugi mechanik czy raczej obydwa się ogólnego przeznaczenia?

U mnie Ikola 450 jest zasypana 2xCeramika i 1xLawa i jest na samym dole pod koszykami upchałem trochę pociętej gąbki.

A ten JBL widzę ma miejsce na 4 koszyczki to super tylko domyślnie 3 są wypełnione gąbką a ostatni ceramika, nie wiem czy to dobry układ.
ODPOWIEDZ