Znowu problem z glonami!

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
artleep
Posty: 22
Rejestracja: 13 kwie 2018 5:59

Znowu problem z glonami!

Post autor: artleep »

Drogie koleżanki i koledzy.
Niestety muszę prosić Was o pomoc ponieważ znowu przeżywam atak glonów.
Jestem 2 miesiące po restarcie zbiornika (tanganika mnie przerosła i glony wygrały). Postanowiłem zrobić coś w stylu Ameryki Południowej Rozlewiska i tak też zrobiłem. Wszytko było ładnie przez około 4-5 tygodni i zaczęły się problemy pojawiły się brązowe glony/nalot i kłaczki (chyba brynatnice) na liściach i przy przedniej szybie oraz ogniska sinic.
Dane zbiornika :
125L brutto (Juwel Rio)
Filtr wewnętrzny oryginalny Juwel 600L/h jako media wata, ceramika, gąbki)
Oświetlenie 2x14W LED (jedna Juwel Day i jedna Juwel Natural) -12 h
Podłoże DarkSoil
Chemia dzisiaj zmierzona :
pH - 6.8
GH - 4
KH - 6
NO2 - 0
NO3 - 0.5
PO4 - 0.02
K+ - 20
Obsada narazie 10 bystrzyków barwnych od tygodnia.
Parametry są stabilne już od jakichś 4 tygodni. Próbowałem podnieść NO3 i PO4 dodając delikatnie chemię ale zauważyłem delikatny zielony nalot na szybach i się wycofała. Rośliny rosły początkowo bardzo ładnie ale ostatnio zauważam że się jakby zatrzymały albo ich wzrost jest minimalny.
Bardzo mnie to wszytko martwi ponieważ nie wiem czego się teraz złapać żeby pozbyć się tego co jest, a nie zepsuć wszystkiego jeszcze bardziej.
Proszę o jakąś pomoc i porady bo nie chciałbym przegrać jak z Tanganiką.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Ja bym na początek starał się podnieść NO3 do 5-10mg/l i nic poza tym. Na tych sinicach się nie znam (i obym się nie poznał!), ale to chyba trzeba odmulaczem ściągać.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

Nie mam doświadczenia z LEDami bo mam belke ze świetlówkami, ale czy te 2 x 14 wat to wystarczająca moc światła??? I troche za długo palisz światło, 12 godzin to za dużo, 9-10 godzin to max.
pozdr

szakal
artleep
Posty: 22
Rejestracja: 13 kwie 2018 5:59

Post autor: artleep »

Co do światła to mam sprzeczne informacje. Słyszałem że 2x14W to za mało przy zwykłych swietlówkach ale LED mają większą sprawność więc jest OK. Z drugiej strony mówią że to mało nawet przy LED-ach. Też myślałem o dodaniu jeszcze czegoś ale narazie z tym zwlekam. Może zwiększyć obsadę żeby wzrosło NO3 i PO4??
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

artleep pisze:Co do światła to mam sprzeczne informacje. Słyszałem że 2x14W to za mało przy zwykłych swietlówkach ale LED mają większą sprawność więc jest OK. Z drugiej strony mówią że to mało nawet przy LED-ach. Też myślałem o dodaniu jeszcze czegoś ale narazie z tym zwlekam. Może zwiększyć obsadę żeby wzrosło NO3 i PO4??
Przy twoim zbiorniku 28 wat(w sumie) świetlówek to byłoby bardzo mało. Ale ty masz ledy, ja się na ledach nie znam, niech się wypowie ktoś kto jest w temacie.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

W LED orientacyjnie powinno być 0,3-0,4W na litr. Ale LED LEDowi nierówny... Przy 28W wychodzi 0,22 (czyli mało).
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Rośliny, aby rosnąć potrzebują "jedzenia" w postaci makro i mikroelementów. Z tego co widzę po twoich parametrach to raczej głodują i dlatego przestały rosnąć. Powinieneś stopniowo poprawić te parametry poprzez dozowanie odpowiednich specyfików.
Jednym z głównych powodów pokazania się sinic są duże wahania i niedobory azotu w wodzie i pewnie dlatego się u Ciebie pokazały. Odessaj wężykiem w miarę możliwości jak najwięcej i za każdym razem jak się tylko pojawią z powrotem. W międzyczasie podbijaj swoje parametry do odpowiednich i obserwuj.
artleep
Posty: 22
Rejestracja: 13 kwie 2018 5:59

Post autor: artleep »

Tak właśnie zacząłem robić ale wtedy zauważyłem taki pył zielony na przedniej szybie i się wycofalem. Ale faktycznie chyba zacznę znowu podawać fosforany i azotany ale może w mniejszych dawkach np. 2x dziennie. Mógłbym prosić o jakieś sugestie co do preparatów? Fosfor mam z seachem a azot z zooleku. Do osady chce dodać jeszcze harem 1+2 pielęgniczki trójpręgie więc może azot trochę jeszcze podbiją. Najbardziej mnie wkurzają te sinice :evil: :evil:
ODPOWIEDZ