Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Czy bąbelki z dyfuzora powinny latać po całym akwarium?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Woda
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
damianKr

PostWysłany: 27 Lis 2019 12:31    Temat postu: Czy bąbelki z dyfuzora powinny latać po całym akwarium? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cześć,

Chciałem was zapytać o rozmieszczenie dyfuzora CO2 w akwarium.

Ja w swoim akwarium 200L zamontowałem dyfuzor na bocznej szybie trochę poniżej połowy szyby (bliżej dna). I w takim układzie bąbelki idą prosto do góry.

I zastanawiam się czy bąbelki nie powinny latać po całym akwarium, żeby CO2 było dobrze rozprowadzone? Może powinienem dyfuzor zamontować jeszcze niżej przy samym dnie?

Nie bardzo mam gdzie zamontować dyfuzor żeby cyrkulacja mieszała bąbelki po całym akwarium. Wylot z filtra wewnętrznego mam z deszczownicy na tylnej szybie tak więc musiałbym zamontować dyfuzor na przedniej szybie czego chcę uniknąć.

Pozostaje jeszcze wylot z filtra wewnętrznego, niby mam zamontowany na nim "hamulec wylotowy", ale mogę go zdjąć, wylot wycelować w dyfuzor i po prostu zmniejszyć przepływ żeby nie robić pralki.

Co o tym sądzicie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gienq

PostWysłany: 27 Lis 2019 12:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Umieść dyfuzor na dnie, żeby była jak najdłuższa droga bąbelków do góry, to zwiększy ich rozpuszczalność. I chodzi o to, żeby bąbelki zniknęły a CO2 rozpuszczone w wodzie było dostępne dla wszystkich roślin więc wystarczy jakikolwiek sensowny ruch wody w akwarium.
Powrót do góry
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 27 Lis 2019 12:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja tam się nie znam na CO2 i jego wydolności, ale skoro ciężko ustawić by gaz mieszał się z wodą wypływającą to może dyfuzor pod zasys wody- gaz przecież przeleci przez filtr i automatycznie zostanie rozprowadzony z wodą wypływającą, nie wiem jednak co na to nitryfikacja, wątpię jednak żebyś zadusił bakterie...

Moje 112l >>klik<< Smile
nowe 168l >>klik<< Smile
Powrót do góry
damianKr

PostWysłany: 27 Lis 2019 12:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W akwarium jest cyrkulacja wody, tylko że w przypadku deszczownicy ta woda miesza się inaczej bo nie idzie od jednego boku akwarium do drugiego tylko raczej od przedniej szyby do tylnej.

Mogę zamontować dyfuzor przy dnie, ale gdzieś kiedyś czytałem, że już ktoś robił badania i test nie wykazał różnicy między położeniem dyfuzora na dnie a w połowie szyby.

Mogę zdjąć hamulec z wylotu filtra wewnętrznego i woda powinna się mieszać od jednego boku do drugiego.
Powrót do góry
wężowakolumna

PostWysłany: 27 Lis 2019 13:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja także nic nie wiem o CO2, ale......może reaktor zamontowany na wężu wylotowym filtra?? Drogie, ale ponoć skuteczne jak diabli. Możesz zobaczyć jak to będzie wyglądało, montując wężyk CO2 do zwykłej igły do zastrzyków i wbijając ją w wąż wylotowy (nie powinno być wycieku, a po teście odcinek węża z dziurką można usunąć Wink - zakładam, że masz czym zmierzyć ilość CO2 w wodzie, aby sprawdzić skuteczność. Ktoś ten patent z igłą stosował na stałe Smile
Powrót do góry
grzesi3k
Moderator
Moderator

PostWysłany: 27 Lis 2019 15:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Idealnie by było, gdyby bąbelki niedolatywały do powierzchni Wink Mogą sobie latać po akwarium, ale to znaczy że CO2 ci się nie rozpuszcza Wink

MarJan napisał:
to może dyfuzor pod zasys wody- gaz przecież przeleci przez filtr i automatycznie zostanie rozprowadzony z wodą wypływającą

W ten sposób "zapowietrzasz" (zagazowujesz?) sobie filtr non-stop Wink

Nieźle kombinujecie Wink Reaktor Ista można w necie już za 40 zeta kupić Wink

Jak dodawać zdjęcia na forum - instrukcja
Powrót do góry
wężowakolumna

PostWysłany: 27 Lis 2019 15:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

grzesi3k napisał:
Nieźle kombinujecie Wink Reaktor Ista można w necie już za 40 zeta kupić Wink

O! Jak smyrałem temat CO2 to widziałem takie od setki w górę. Jeśli tak to faktycznie szkoda sobie jakąś igłą łeb zawracać i "wpiąć się" w rurkie Wink
Powrót do góry
grzesi3k
Moderator
Moderator

PostWysłany: 27 Lis 2019 15:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Smile Ja mam taki KLIK. Ten mniejszy i może jakiś mega super nie jest ale robi robotę. Atomizery można u majfrendów kupić jeszcze taniej Wink

Cytat:
O! Jak smyrałem temat CO2 to widziałem takie od setki w górę.

To tak jak ja odwlekałem sprawę sterownika do LED. PLN160 to przecież nie jest jak splunąć (dla mnie), dopiero jak zacząłem szukać to okazało się, że ten sam (identyczny) produkt jest u majfriendów za 18 dolców Wink

Jak dodawać zdjęcia na forum - instrukcja
Powrót do góry
damianKr

PostWysłany: 27 Lis 2019 21:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ok, zrobiłem jednak tak że dałem dyfuzor na tylną ścianę zaraz przy podłożu a na górze umieściłem obok strumienia bąbelków wylot z filtra wewnętrznego dzięki czemu bąbelki dolatują do góry po czym 80% z nich zostaje wyrzucona wzdłuż tylnej ściany na drugi bok akwarium.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Woda Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: