porada do zbiornika 240

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

porada do zbiornika 240

Post autor: M3R4K »

Witam mam zbiornik 240l 100x40x60
W akwarium pływają:
4x skalar
6x molinezja 3 black 3 gold (po 1 samcu i 2 samice)
6x Mieczyk hellera 2 samce 4 samice
5x barwniaków czerwonobrzuche
2x glonojad syjamski taki albinos chyba
5x kirysek pstry
danio 4x różowe i 4x klasyczne pręgowane
Roślinki to:
Alternanthera reineckii Mini
Micranthemum Monte Carlo
Eleocharis parvulus
eleocharis vivipara
Hemianthus callitrichoides Cuba
Echinodorus horizontalis
Vallisneria asiatica
Egeria densa
Cabomba caroliniana
i się zastanawiam czy mogę tam dać jakieś krewetki albo otoski (tylko ile)żeby czyściły mi ładnie roślinki. Tylko czy inne ryby mi ich nie będą chciały zjeść krewetek np skalary bądź inne ryby.
Zbiornik ma 2 miesiące żadnych chorób nie było ryby są od miesiąca w akwarium
podawane to mrożonki roślinna lub jakiś robak i sucha karma w płatkach żywy pokarm to bedzie w przyszłosci narybek o ile nie bedę chciał odchowac małych
Oświetlenie to aquael slim plants 37w
filtracja to aquael ultramax1000 (świetnie sobie radzi)
napowietrzacz terta 300 (odziwo cichy pomimo złych opini w tym temacie)
z informacji jeszcze to podaję CO2 i żelazo w płynie (1 na 2 dni)
Porszęo pomoc

:)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj.
Masz przemieszaną obsadę, w której poszczególne gatunki w naturze żyją w zupełnie innych warunkach. Dane gatunki ryb mają swoje wymagania, które należy zapewnić dla ich prawidłowego życia i bezproblemowego bytowania przez całe swoje nieskrócone choróbskiem życie. Wiadomości te zawarte są w atlasach ryb.

Piszę na co powinieneś zwrócić uwagę, na pewno ryby "czują się świetnie"- jeszcze.

Co do krewetek oczywiście można wpuścić zapewniając im sporo gęstej roślinności i kryjówek gdzie rybi pysk się nie zmieści, jednocześnie nastaw się, że nawet jak będzie ich sporo to widywać będziesz sporadycznie parę sztuk, krewetki chować się będą przed rybami.
Otosków nie polecam do świeżego akwarium jakim jest Twoje- delikatne to ryby, najpierw powinieneś zrobić porządek z obsadą i parametrami wody.

Nie spodziewaj się też "cudów" po krewetkach czy jakichkolwiek rybach czyszczących- perpetuum mobile nie stworzysz.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

Dzięki za odpowiedz. Tak wiem ze to (zupa rybna jak to mówią) ale chciałem mieć ryby które mi się podobają chociaż z niektórych musiałem zrezygnować. patrząc na pH wody dla ryb które mam odziwo udaje mi się utrzymywać na 7 -7.5 mniej więcej a ryby które posiadam potrafią zyc w takich warunkach. oczywiście wiem ze wielu akwarystów z wielkim doświadczeniem powie ze to nie powinno tak wyglądać bo nie te kontynenty i wgl. żadnych ryb nie widać zeby jakoś były osowaiłe samotne bądz miały problemy ze zdrowiem wygląda to ciekawie bym powiedział. Jeden znajomy ma podobną obsade tylko zamiast skalara trzymie gurami mozaikowy. i ponad 9 miesiecy u niego jest wszystko dobrze. zapewniona roślinnośc daje rybką odpowiedzni warunki do życia (kryjówki miejsce do tarła ) również jest korzeń i kamienie.
Twoim zdaniem po jakim czasie można było by dodać otoski. A jak wspomniałeś perpetum mobile nie zrobie i nie miałem takiego zamiaru. Tyle o ile chciałem biologicznej pomocy przy porządkach. A jak wiadomo zawsze jakiś glon się pojawi
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Bardziej chodziło mi o twardość i temperaturę u poszczególnych gatunków w tym przypadku jak o pH...

Co do gurami- tu akurat ryba ma spore zakresy i potrafi się nieźle dostosowywać, jak ma odpowiednią temperaturę.

Otosków dalej nie polecam, miałem i szału nie robią, a są delikatne, często część z nich w krótkim czasie pada od wpuszczenia i nie są tak ciepłolubne jak molinezje, mieczyki czy skalary....pokrywać się wymogi mogą skrajnie, ale tu raczej powinno się celować w optimum dla wszystkich.

Wiadomo, ze zrobisz jak uważasz, ja przedstawiam tylko własny punkt widzenia :)
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

A rozumiem czyli może jakąś krewetkę puszczę. temperatura 25-27 stopni
GH mniej więcej na poziomie 12-20
praktycznie każda z tych ryb jest wstanie w takiej wodzie żyć zdrowo i przyjemnie. (zaczynam przygodę z akwarystyką więcj jakies problemy zawsze mogą sie pojawić bądz też niewiedza) dlatego też pytam :D
a dla roślin proponował byś jeszcze jakieś nawozy ? oczywiscie nie dużo i nie drogo bo tez nie wydam majątku. podłoże mam substrat pod żwirowy ale nie dużo ;( dla uzupełnienia dałem kulki gliniano torfowe z jbl
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

temperatura 25-27 stopni
GH mniej więcej na poziomie 12-20
praktycznie każda z tych ryb jest wstanie w takiej wodzie żyć zdrowo i przyjemnie
Mniej więcej 12-20? 12 to miękka, 20 to twarda.

Podstawowy zestaw testów kropelkowych od zooleka na allegro kosztuje ok 30zl (KH-GH i pH), bo oba da się kupić ok 15zl.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

dzięki za zwrócenie uwagi. Postaram się obniżyc GH do 15. jeszcze 1 pytanie czy lampa którą mam do akwa nie jest za słaba ? 37w tylko ze to ledy a led swieci bardziej niz swietlówka jakakolwiek.
ODPOWIEDZ