Chory bojownik?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
harychorzow84
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2019 19:11
Lokalizacja: Chorzów

Chory bojownik?

Post autor: harychorzow84 »

Witam, od jakiegoś czasu mój bojownik leży przy dnie, czasem delikatnie na boku, spadł mu apetyt, udało mi się dziś zrobić mu zdjęcie i na boku ma dwie białe plamy.Ma ktoś jakiś pomysł jak mu pomóc?
Akwarium 112l, parametry wody w normie, temp 26,filtr zew, oświetlenie Led, dużo roślin.
Obsada:6 otosków, 5 kirysów, 20 neonów, 2gupiki, trochę krewetek i właśnie bojownik.

https://zapodaj.net/c3481d0bd38a1.jpg.html
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Wygląda jak pleśniawka, zaproponowałabym podniesienie temperatury w akwa do 28*C, ale ugotujesz neonki.

Sprawdź czy grzałka się nie zepsuła. Podmieniasz wodę? Bo masz nie za dużo roślin, a ilość ryb w akwa jest na granicy, albo lekko za granicą przerybienia.

Koszt podstawowych testów wody na twardość (GH-KH i pH) to jest 30 zł w internecie, warto wiedzieć, bo parametry wody nie są w normie. Ta choroba się bierze z trzymania ryby w nieodpowiednich warunkach.
harychorzow84
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2019 19:11
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: harychorzow84 »

Testów GH KH nie mam ale załatwie.
pH - 7.5
NH3 - 0
PO4 - 1.0 mg/l
NO3 - kolor pomiędzy 50 a 100mg/l testy zoolek, już widzę że dużo za duzo

Grzałka sprawna.
Podmiany wody ok 8-10l na tydzień.

GH - 14 stopni niemieckich
KH - 6 stopni niemieckich
Też testy zoolek.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To nie są "parametry wody w normie". Woda jest zasadowa, wysadzasz neonom nerki. W dodatku trzymasz neony Innesa - gatunek chłodnolubny, wymagający wody miękkiej i kwaśnej z rybami bardzo ciepłolubnymi jak bojownik czy gupiki, które w dodatku wymagają wody twardej i zasadowej. Nie należy łączyć ze sobą tych gatunków ryb.

Czy możesz podać bardziej szczegółowe dane zgodnie z Regulaminem Działu Choroby?
Masz kirysy czy kiryski?
Jak długo akwarium dojrzewało?
Czemu robisz tak małe podmiany wody?
Ile wynosi NO2?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
harychorzow84
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2019 19:11
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: harychorzow84 »

Mam kiryski panda.
Akwarium ma niecały rok, dojżewało miesiąc po czym wpuszczałem ryby partiami czyli w pierwszej kolejności otoski, po paru tygodniach neony, potem kiryski, na samym końcu gupiki i bojownik.
Myślałem że są to wystarczające podmiany (błąd początkującego, jest to moje pierwsze akwarium).
Test NO2 zrobię jak wrócę z pracy.
Czy mam zrobić jakąś większą podmiane jak będę w domu? Dałem do odstania 25l.

NO2 - 0.025mg/l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poziom NO2 wskazuje na niewydolną filrrację biologiczną i za małe podmiany.
Podmień teraz nawet 40% wody i podaj co odpowiada za filtrację w Twoim akwarium.

Dolelowo podmieniaj ok 20-25% wody co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
harychorzow84
Posty: 8
Rejestracja: 23 lip 2019 19:11
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: harychorzow84 »

Dziękuję za rady biorę się za podmiane wody.
Filtr mam kubełkowy Jebao 402 z deszczownicą, 1000l/h,
we filtrze dwa kosze, na dolnym gąbka i ceramika na górnym 1/2ceramika i 1/2 chyba keramzyt już nie pamiętam nazwy.
ODPOWIEDZ