Błąd testu PO4?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Błąd testu PO4?

Post autor: matek_cn »

Witam akwarystów .
Zakupiłem testy na NO3 i PO4 Zooleka ponieważ ostatnio po drastycznym zwiększeniu oświetlenia nabawiłem się glonów.
Zmniejszylem moc światła, podmieniłem wodę i zrobiłem testy.
pH 6.8
GH5
KH3
NO2 0
NO3 5
Fe 0.9
Podaję też CO2 z bimbrowni oraz nawożę Tetra Planta min.
Niestety nie jestem w stanie zmierzyc fosforanow, ponieważ bo wykonaniu wszystkiego wg instrukcji probówka z odczynnikiem nie zabarwia się, test powtarzalem 2 razy i wynik a własciwie jego brak ten sam.
Czy może ktoś się spotkał z taką sytuacją.? Czy coś nie tak jest z tym testem?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Zdarza się, że testy nie wykrywają fosforanów. Też mam taką sytuację, że muszę dozować PO4 i aby "uwierzyć', że nie było fosforanów, kupiłem drugi test innej firmy. Zoolek to prawie nie wykazywał, JBL tak trochę.
Nie wnikałem, dlaczego testy tak wykazują, dopiero po podaniu niewielkich dawek KH2PO4, testy zaczęły wykazywać niewielkie stężenia. Okazało się, że fosforany były szybko zużywane i testy ich nie wykazywały.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Dziękuję za odpowiedź, w takim razie zaopatrze się w nawóz zawierajacy fosfor
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Krzych a miałeś tak że test w akwarium cały czas pokazuje 5 czyli max skali na teście zoolek .Próbowałem wodę z kranu wychodzi 0,25 .Pozostałe parametry NO3 10 FE 0,1 woda twarda kranówka.Podmieniam ostatnio co tydzień ok40 litrów i ciągle to samo Mam hydroponikę więc myślałem że będzie niedobór racze a tu taki numer .Z problemów w akwa ty tylko zielenice na liściach anubiasów
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Andy, nie miałem takiego przypadku pokazywania stałej (dużej) wartości stężenia, raczej testy pokazują różne wartości. Mierzyłem też wodę z kranu i niestety nie pamiętam już, czy test wykazywał fosforany (raczej chyba nie wykazywał). Miałem za to przypadki opisane wyżej - testy nie wykazywały obecności PO4
Jeszcze był przypadek utrzymywania się większego stężenia PO4 w akwarium z małą obsadą roślin, w którym rośliny dodatkowo "słabo rosły". Ale jest to akwarium z miękką i kwaśną wodą i tam raczej daje radę jakiś mech, anubiasy i limnophile - rośliny niezbyt szybko rosnące w tych warunkach. Tam też miałem bardzo dużo patyków, korzeni itp, kiedy nie potrafiłem zbić stężenia PO4 podmianami wody (dużymi i częstymi), wyjąłem część drewna i stężenie spadło. Nie było to jednak stałe i duże wskazanie stężenia jak w Twoim przypadku.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Tak dodam ze test JBL na PO4 to tkz sensitive czyli lekko inny niz ten z zooleka, ten pierwszy pokazuje bardziej szczególowo stezenia w wodzie i skala sie konczy na 1.5mg/l o ile mnie pamiec nie zawodzi, natomiast ten drugi juz nie i idzie do ponad 3mg/l, aczkolwiek najlepszy sposob moim zdaniem na sprawdzenie czy test jest cos warty jesli wychodzi zero to zwyczajnie kropla nawozu w probówke i powinno sie momentalnie zmienic z bialego na ciemny niebieski.

BTW jak sa zielenice to znaczy ze jakis fosfor jest w wodzie, bo kropki na lisiach demonstruja nam, ze PO4 jest w niedoborze, a NO3 mu ucieka, gorzej jak niema nic, jest slaby wzrost i woda zaczyna smierdziec sinicami, ktorych jeszcze nie ma, wtedy zaczyna sie zabawa. Rosliny potrafia magazynowac fosfor wiec zanim pokaza sie braki minie jeszcze kilka tygodni.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

mark_farina pisze:BTW jak sa zielenice to znaczy ze jakis fosfor jest w wodzie, bo kropki na lisiach demonstruja nam, ze PO4 jest w niedoborze, a NO3 mu ucieka, gorzej jak niema nic,
Mark, pomimo szczerych chęci i wysilenia wszystkich moich zwojów mózgowych... - nie rozumiem.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

krzych_100 pisze:nie rozumiem.
...bo niechcesz :)

Chodzi o stosunki pierwiastków i nic więcej, ale to już wiesz teraz, bo usczestniczysz w czacie forumowym na którym można sie pośmiac i dowiedzieć dużo ciekawych rzeczy z dziedziny akwarystyki.
ODPOWIEDZ