Woda lekko metna I osad na korzeniu

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wiatrowskig
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2019 22:12
Lokalizacja: Krakow

Woda lekko metna I osad na korzeniu

Post autor: wiatrowskig »

Witam. Czy mógłby ktoś spojrzeć na dołączony link z filmikiem i doradzic co jest złego? Woda metna od 2 tygodni na nowych korzeniach chyba pleśń, myślałem że powinna się oczyścić woda po kilku dniach od założenia akwarium, bakterie dodawane każdego dnia. Było kranowka 30l I RO 20 L.. Nowy jestem w akwarystyce więc nie bardzo wiem co robić.

https://drive.google.com/file/d/123pcY1 ... p=drivesdk

Dzięki
Awatar użytkownika
DarkBoyZbo
Posty: 84
Rejestracja: 26 lis 2019 12:13
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: DarkBoyZbo »

spróbuj wlać troszeczke octu

Proszę nie udzielaj "rad" tego typu - MOD grzesi3k
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Cześć, to normalne. Korzeń puszcza garbniki stąd kolor. Pleśń sama zejdzie, mi z korzenia ostatnio złaziła kilka miesięcy, jak cie bardzo denerwuje to odessij przy podmiance.
Awatar użytkownika
DarkBoyZbo
Posty: 84
Rejestracja: 26 lis 2019 12:13
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: DarkBoyZbo »

Okey ocet nie pomoże na mętną wodę lepiej czekać w nieskończoność ale wiem co pomoże na pleśń na pewno molinezje albo gupiki bardzo lubią ją skubać
Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wlej ocet i wsadź ogórki :D, na poważnie to taki ocet jest silną ingerencją w chemię wody i nic dobrego z tego by nie wyszło dla wszelkiego życia w szkle.

Na filmiku po za korzeniami widać nieokorowane gałązki, z czasem też ta kora może przeobrazić się w syfek...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

DarkBoyZbo pisze:spróbuj wlać troszeczke octu
Za następną taką "poradę" otrzymasz ostrzeżenie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
DarkBoyZbo
Posty: 84
Rejestracja: 26 lis 2019 12:13
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: DarkBoyZbo »

BARA chciałem pomóc nie zaszkodzić!
Obrazek
wiatrowskig
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2019 22:12
Lokalizacja: Krakow

Post autor: wiatrowskig »

Hej. Dzięki za porady, dolalem troszeczkę i ryby żyją jednak przez pol godziny tak jakby im powietrza brakowało i non stop przy powierzchni pływały. Wyczytałem że zapewne drastycznie się pH zmieniło i dlatego. Również doszukałem się wpisu że przy podmianie wody można dodać łyżeczkę soli na 10 litrów wody jednorazowo. Ponoć pomaga na takie rzeczy ale nie wiem czy to pomoże :).
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

:przerazony :nie :klnie :zlosc
miałeś napisane, żeby tego nie robić, po co w głupi sposób ryzykujesz życie zwierząt?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wlewanie octu do wody jest śmiertelnie niebezpieczne dla ryb, więc nie rozumiem po co to zrobiłeś, skoro pisaliśmy wyraźnie o idiotycznosci porady, jaką otrzymałeś.
Radzę natychmiast podmienić 50% wody! Poczytaj o podstawach akwarystyki, o parametrach wody, odczynie, twardościach i procesach biochemicznych zachodzących w akwarium słodkowodnym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Wy sie śmiejecie z kolegi ale ocet jest naprawdę okej, bez octu nóżki w galarecie nie smakują...
wiatrowskig
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2019 22:12
Lokalizacja: Krakow

Post autor: wiatrowskig »

Ja dodałem zaraz po dodaniu komentarza kolegi. A odpisałem kilka dni później. Tak czy siak muszę zacząć od nowa akwarium. Bo woda coraz bielsza. Bardziej zaszkodziło roślinom pływający bo korzenie zwiedly a woda jeszcze bardziej metna ale to już raczej od szybszego rozkładu roślin. Muszę gdzie ryby przenieść i to akwarium od nowa zrobić zwyczajnie nie dodam dokupionych korzeni. Ryby dopiero w puszczę jak będzie woda OK. Po przeprowadzce do innego miasta (Kraków) okazuje się że woda zupełnie inna. Spróbuję 30 L kranowka kilka dni niech odstoi i 20 litrów wody RO. Zobaczymy może się coś poprawi, znaczy szybciej się wyklaruje.

Polecacie jakieś dobre odczynniki do pomiaru wody?
ODPOWIEDZ