[54l] moja obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

rtrojan
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2019 19:16

[54l] moja obsada

Post autor: rtrojan »

Witam,

po kilkudniowym przekopywaniu forum założyłem swoje pierwsze akwarium.

Mój zestaw:
- akwarium Aquael Classic Box 60 proste (54l - 60x30x30)
- pokrywa Aquael z lampą LED 10W
- grzałka Aquael ComfortZone Fix 50W
- filtr wewnętrzny Aquael Fan Mini Plus 4,2W
- żwir naturalny Aquael 3-5mm
- biostarter Tetra Pond FilterZym
- korzeń mangrowca ~45cm

Do tego wiadomo - termometr, mata pod akwarium, czyścik, wybierak itp.

Akwarium wystartowało 02.12.2019. Woda kranowa + 3 kapsułki Tetra Pond FilterZym do filtra. Dwa dni później posadziłem rośliny:

- 3 x alternanthera reineckii
- gałęzatka na rurce bambusowej
- trawniczek lilaeopsis brasiliensis
- anubias nana gold
- 2 x moczarka kanadyjska
- cryptocoryne usteriana
- hygrophila 'compacta' carymbosa

Dziś zakupiłem i wpuściłem swoją obsadę:
- 12 x neon inessa
- 2 x danio żółty (taki neonowo-żółty)
- 4 x kirysek (2 x panda, 2 x lamparci)
- 2 x prętnik karłowaty (niebieski)

Pokarm na razie płatki Tropical.

Pytania:
1.Jak z ilością ryb na 54l? Nie za dużo?
2. Wiem, że danio lubią grupę, ale nie wiem czy jeszcze jest miejsce, że by wrzucić chociaż 2-4 więcej? Czy też może trzeba wrzucić jeszcze otoski (ale nie wiem co z tym miejscem)?
3. Zgrają się te gatunki ryb?
4. Wystarczy roślin, czy też pasuje jeszcze coś więcej?

Proszę o opinie na temat całości.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dlaczego wpuściłeś ryby do niedojrzałego akwarium?
Jakie są parametry wody?

Prętniki są ciepłolubne, nie pasują do chłodnolubnych neonów Innesa i danio.
Kiryski wymagają piasku jako podłoża. A nie żwiru.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
rtrojan
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2019 19:16

Post autor: rtrojan »

Akwarium przed wpuszczeniem rybek.

Obrazek

poprawiłem fotkę - wrzucaj na fotosik, ten hosting którego używasz nie za bardzo hula - MOD grzesi3k
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej jak chcesz mieć trawniczek to trzeba zacząć myśleć o zwiększeniu światła. Tak jak przedmówczyni prawi, prętniki to tam troszkę nie pasują, no i baniak niedojrzały, więc szykuj się na problemy :/

Daj jakieś zdjęcie (np. na fotosik.pl) i załóż sobie temat w galerii (dziennik), zawsze ktoś coś pomoże (ale nikt nic nie napisze, ale to nawet dobrze, znaczy nie ma się za bardzo do czego przyczepić ;) ).

EDiT:
Po zobaczeniu fotki... Zasyp ten żwir piaskiem, kiryski będą się cieszyć, rośliny będą miały w czym rosnąć. Tanio można dostać piach (kwarcowy!) do piaskownic w Castoramie itp.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tak jak piszesz Grzesiek, dosyp sporo piasku, niech się przemiesza ze zwirkiem, bo teraz podłoża jest za mało i nie nadaje się dla kirysków. .

Odpowiesz na moje pytania?

Poza tym akwarium jest puste i nie zapewnia miejsc schronienia rybom. Czy dosadziłeś więcej roślin?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
rtrojan
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2019 19:16

Post autor: rtrojan »

Dziękuje za sugestie.

1. Piasek - OK, jutro skoczę do sklepu. Ile kg trzeba dosypać? Tylko nie wiem, jak to zrobić, skoro ryby są już w środku? Odlać do innego naczynia połowę wody, wsypać piasek, zamieszać i wpuścić ryby z powrotem? Myślałem, żeby zrobić taką "plażę" z piasku z prawej strony akwarium tak na 1/3 szerokości - ok. 20cm. Dobry pomysł? O kiryskach czytałem, że na takim gładkim żwirze bez ostrych krawędzi też się dobrze czują...

2. Niedojrzałe akwarium - wiem, że 2 tygodnie powinno dojrzewać, ale w wielu filmach na YouTube/artykułach na internecie mówiono, że tydzień to minimum. Więc ten tydzień minął. Do tego od początku wrzuciłem do filtra Tetra Pond FilterZyme - myślę, że to coś mogło pomóc stworzyć w miarę dobre warunki?

3. Parametry wody - tego niestety nie mierzyłem. Parametry ze strony wodociągów: https://www.wodociagi.debickie.pl/Jakos ... metry-wody

4. Więcej roślin nie dosadziłem, myślałem, że tyle na start wystarczy a te istniejące się rozrosną. Myślicie, że koniecznie trzeba więcej? Jeśli tak to ile i jakich?

5. Temperatura wody prętnik vs. neonki i danio. Woda ma 25.0 °C. Z tego co czytałem neonki mają optymalną temperaturę wody 22–25 °C, także w górnej granicy się łapie. Danio ma niby 20-24 °C, ale ten 1°C różnicy jest aż tak kluczowy?

Tak jak pisałem - to moje pierwsze akwarium, początkujący wszystkiego nie przewidzi, nie wszystko doczyta. I tak starałem się zgłębić jak najlepiej wiedzę tajemną :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Kiryski przesiewaja piasek przez skrzela raczej taki zwirek im nie przejdzie ;) ja bym sypnal po calosci tak ze 2 cm.

Temperatury dla neonek i danio to sa graniczne, tzn. ze beda zyly ale nie beda sie mialy najlepiej ;) za cieplo, kardynalki czy zielone tak, ale nie inessa

Ryby sa zmienno cieplne, czy maja taka temp ciala jaka ma woda (chyba poza rekinami niektorymi). Ty jestes duzo wiekszym "zwierzakiem" i zmiana temp ciala z 36.6 na 37.6 chyba jest juz dla ciebie odczuwalna? ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

1. Akwarium powinno dojrzeć aż zamknie się w mim cykl azotowy. Tydzień to za mało. Niestety niczym tego procesu nie przyspieszysz.
2. Kupiłeś ryby mające konkretne wymagania co do parametrów wody, a nawet tych parametrów nie znasz? Dlaczego? Sprawdź jaką wodę masz w akwarium i dopasuj ją do trzymanej obsady lub kup ryby pasujące do Twojej wody.
3. 1 stopień temperatury to dużo. Prętniki wolą wodę ciepłą, od 26 stopni, to są ryby labiryntowe z ciepłych azjatyckich kałuż. Neony, danio potrzebują wody chłodnej, maks 24 stopnie. To są ryby chłodnych amerykańskich strumieni. Nie znajdziesz optymalnej granicy temperatury wody w akwarium odpowiedniej dla ryb jakie trzymasz.
4. Kiryski przesiewają piasek przez skrzela. I kopią w nim. Piasek dosyp teraz ręką i dosypując aż się w przeciągu tygodni przemiesza ze żwirkiem.
5. W akwarium musi być gąszcz roślin umożliwiający rybom ukrycie się i odpoczynek. Należało zaczekać z wpuszczeniem ryb aż akwarium dojrzeje i zarośnie.

Radzę w tej chwili podmieniaj regularnie ok 20% wody na odstaną o odpowiednich parametrach aż poziom azotynów będzie zerowy. Inaczej przy niewydolnej filtracji biologicznej potrujesz ryby ich własnymi wydalinami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ