Nawożenie pilna pomoc

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Nawożenie pilna pomoc

Post autor: M3R4K »

witam mam pytanie odnoszace sie nawożenia nie wiem jakie wybrac mikro i makro i jak dawkować. aktualnie podaje tetra planamin i żelazo mając aktualnie:
Alternanthera reineckii Mini
Micranthemum Monte Carlo
Eleocharis parvulus
eleocharis vivipara
Hemianthus callitrichoides Cuba
Echinodorus horizontalis
Vallisneria asiatica
Egeria densa
Cabomba carolinian
ale planuje dołożyc cos z tego:
Tatarak Trawiasty karłowaty (Acorus gramineus)
Onowodek Twardolistny (kłączowy) (inaczej aponogeton kłączowy - Aponogeton Rigidifolius)
Bakopa Karolińska (Bacopa Caroliniana)
Rogatek Sztywny (Ceratophyllum Demersum)
Zwartka Wendta (Cryptocoryne Wendtii)
Żabienica Łamliwa (Echinodorus Parviflorus)
Żabienica Szerokolistna (Echinodorus Latifolius Syn. Echinodorus Tenellus)
Kabomba Karolińska (Cabomba Caroliniana)
Mikrozorium Oskrzydlone (Microsorum Pteropus)
Nadwódka Szerokolistna (Hygrophila Corymbosa)
Nadwódka Zmienna zwana też Nadwódką Trójkwiatową (Hygrophila Dfformis)
Ponikło Igłowate (Eleocharis Acicularis)
Stroiczka Kardynalska zwana też Lobelią Czerwoną (Lobelia Cardinalis)
Wywłócznik Brazylijski (Myriophyllum Aquaticum)
Wywłócznik Kłosowy (Myriophyllum spicatum)
Wywłócznik Okółkowy (Myriophyllum verticillatum)
Wywłócznik Rdzawy (Myriophyllum Tuberculatum)
Wgłębka Pływająca (Wgłębka Wodna) (Riccia fluitans)
Nurzaniec Śrubowy (Vallisneria spiralis)
Nurzaniec Amerykański (Vallisneria americana).
więc jakie mikro i makro wybrac do mojego akwa 240 i jak dawkowac. proszę o pomoc
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

najpierw powiedz nam jaką masz wode, jej parametry?
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

pH 6.8 KH pomiedzy 6 a 10 GH około 12=15 stopni NO2 i NO3 test pokazuje 0 a mam testy jbl easy test.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

Na początku nowego roku planuje zrobić właśnie porządek z roślinami które nie dają rady u mnie w zbiorniku, posadzenie nowych o mniejszych wymaganiach, będzie nowa lampa do zbiornika żeby było lepsze światło dla nich. Też za te nawozy będe się zabierać tylko nie chciałbym jakiś mega drogich nawozów, dodatkowo nie wiem ile ich podawać do słupa wody ;/. Niestety nie ogarniam jeszcze tego tematu na tyle. Ciągle czytam staram się nauczyć. Wiem że muszę się zaopatrzyć w testy dodatkowe żeby odpowiednio nawozić mój zbiornik ale potrzebował bym od was pomocy w mojej przygodzie która się niedawno zaczęła z akwarystyką. Jakich nawozów użyć ile ich dać wiem ze najlepiej codziennie.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Jak przerasta cię dawkowanie nawozów to kup jakiś prosty zestaw mikro i makro, na nich są proste instrukcje typu 1 naciśnięcie pompki na 50l wody.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

Przerasta może nie do końca bo chcę się tego nauczyć :D na początek jak najbardziej myślałem o mikro i makro. Polecasz jakiegoś producenta? bo np jak mam tetra plantmin to tam pisze ile lać na ile litrów tylko ze dawkowanie raz w miesiącu a to zdecydowanie zbyt rzadko.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

M3R4K pisze:bo chcę się tego nauczyć
Czego konkretnie chciałbyś się dowiedzieć?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

o jakich porach podawać jakie nawozy do jakich stężeń dążyć przy parametrach jakie podałem (pH 6.8 KH pomiędzy 6 a 10 GH około 12=15 stopni NO2 i NO3 test pokazuje 0) muszę jeszcze kupić test na fosforany i potas . Jakie nawozy najpierw używać żeby stopniowo wprowadzić nawożenie a nie wszystko od razu lać żeby rybki też się przyzwyczaiły. Z informacji dodatkowo oświetlenie 86w ledy (akwarium ma wysokość 60cm)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

KNO3, KH2PO4 - to są najważniejsze sole, bo dostarczają NPK. Dla każdej soli wylicza się masy cząsteczkowe i ich procentowy udział. Stężenia liczy się do pojemności zbiornika przy czym są różne podejścia - jedni liczą brutto, inni liczą netto ilość wody w akwarium. Można też dodawać inne sole, mechanizm liczenia jest taki sam, ale potem zaczyna się zabawa w chemika, a nie akwarystę (sugeruję najpierw zapoznać się z liczeniem i dozowaniem tych dwóch soli, mierzyć stężenia, itp).
To co podajesz, to parametry wody (GH i pH), pH ma jakiś wpływ na związki amonowe NH3 i NH4 ale my dozujemy azotany, a nie "amony".
Co do pory dozowania to mam takie podejście, jak z dozowaniem CO2. Przez całą noc poziom CO2 w jakiś sposób wzrasta (z materii organicznej, wydzielają go rośliny) i dopiero po włączonym oświetleniu CO2 zostaje w procesie fotosyntezy zużywane. Po włączeniu oświetlenia, po godzinie uruchamia się wtedy dozowanie CO2 - mam zatem sytuację, w której nie dochodzi do gwałtownych zmian CO2 w wodzie. Uważam, że podobnie powinno się dozować nawozy - po włączeniu oświetlenia dobrze byłoby na początku zmierzyć stężenie, odczekać i ponownie zmierzyć - jeśli uchwycimy zmiany będzie wtedy wiadomo, że można dozować aby zachować stałe stężenie w wodzie. Myślę sobie jednak, że i tak nikt do tego w taki sposób nie podchodzi, tylko leje kiedy wygodnie ale cóż, starałem się...
Jak zaczniesz nawozić i mierzyć stężenia, będziesz widział efekty i z czasem intuicyjnie jak masz mistrz nawożenia Mark, będziesz widział, co i kiedy dozować.
Oświetlenie LED dobrze, kiedy jest regulowane co do barwy i mocy, bo trudno powiedzieć, że na pewno to będzie dobre.

Reasumując, zacznij od soli, przelicz je i mierz stężenia. Obserwuj jak to wpływa na rośliny.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

Dzięki. Przez święta czeka mnie nauka :D. znajdę gdzieś jakieś wzory, tabelki, wykresy??? jeśli będą dalsze pytania w tej sprawie to dam znaćpod tym postem bądź napiszę pw :D
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie ma za bardzo wzorów i tabelek odnoszących się do całości. Masy cząsteczkowe liczy się tak samo dla każdej soli, potem trochę matematyki i mamy policzone dawki. Kwestia dozowania jest do dyskusji ale warto na początku poświęcić trochę czasu, aby potem pewne rzeczy robić intuicyjnie (np. warto na początku pomierzyć sobie częściej stężenia, aby wiedzieć kiedy stężenia spadają).
Sugeruję zadawać pytania na Forum, ewentualny błąd można wspólnie wyprostować.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Dziekuje Krzysztofie za cieple slowa uznania :)

Chcialbym zabrac glos i zasugerowac prowadzenie swoistego rodzaju dziennika pokladowego, zanim zaczniemy lac cokolwiek warto sie zorientowac co nam znika z wody, co stoi, co rosnie i na podstawie obserwacji rozpoczac nawozenie, tzn korekcje pierwiastków.

Jesli chcemy sie zabrac za nawozenie z prawdziwego zdarzenia, no to niestety potrzebne beda testy i z calym szacunkiem nie paskowe, a krople i sumienne monitorowanie skladu wody. Po kilku miesiacach moza bedzie juz wyciagnac wnioski i dostosowac nawozy do potrzeb zbiornika, kazdy zbiornik jest inny i gotowe nawozy nie sprawdzaja sie niestety, taka smutna prawda i w pewnym momencie dojdzie do kumulacji któregos z pierwiastków i niema innej opcji. Zrobienie osobnych soli pierwiastków i uzupelnianie ubytków oraz dbanie o brak kumulacji to moim zdaniem jedyna sluszna droga do szczescia.

Przedstawie to na przykladzie:

1: woda z kranu ma 5mg NO3, 0mg PO4 i 0mg K - teraz uzywamy takiej wody do akwarium i takie parametry mamy w akwarium, lejemy gotowy nawóz NPK ze sklepu firmy X, a tam w skladzie mamy powiedzmy NO3, PO4, K, Mg i powiedzmy przez tydzien jest okej, dwa okej i co sie dzieje dalej?

Nasze NO3, które jest produkowane przez ryby wynosi na starcie 5mg i ono nam sie bedzie kumulowalo czyli lejac ten gotowy nawóz NPK uzupelnimy PO4, K i Mg ale niestety NO3 nam ucieknie i zaczna sie problemy, jeden pierwiastek ucieka i robi sie zamieszanie, pokazuja sie nitki, woda sie robi lekko zielona. Podobnie bedzie w przypadku Mg, zazwyczaj w wodzie mamy zawsze magnez i wapn, zadko sie zdarza by byl sam wapn ale sa przypadki i teraz dodajac gotowy nawóz znowu debalansujemy sobie magnez wzgledem wapnia, zaczynamy blokowac wapn czyli podstawowy budulec roslin i wpada nam nieprzyjemna rzecz jak blokada mikro, dolewamy mikro i robi sie jeszcze gorzej.

Aby zrozumiec te wszystkie zaleznosci nalezy poczytac o synergizmie i antagonizmie pierwiastów, bo to bardzo cenna wiedza. Ja powiem w skrócie, ze potas i magnez sie nie lubia, natomiast magnez w nadmiarze blokuje wapn, a brak wapnia blokuje juz wszystko i równiez dobrze przyswajane mikro wzmaga apetyt na fosfor i kolo sie zamyka. Potas z kolei blokuje magnez a magnez blokuje wapn i mamy problemy z tymi przyslowiowymi stozkami wzrostu i wbrew obiegowej opini to nie potas pali stozki wzrostu, a brak przyswajania wapnia.

Mysle ze niekogo nie zrazilem do tematu, a wrecz zachecilem do dalszej lektury, wiem ze w tym wszystkim niema juz akwarystyki i nurzanców na podlozu z ziemi ogrodowej, aczkolwiek wiedza z tego zakresu bardzo ulatwia prowadzenie zbiornika. Nalezy przyjac jakas granice, której nie nalezy przekraczac :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ja nie będę się odnosił do kwestii poruszanych przez Marka (dla mnie to wiedza tajemna), napiszę tylko jak policzyć sole.
Posłużę się danymi ogólnie dostępnymi z Internetu, choć można to policzyć na piechotę (masa cząsteczki = masa wszystkich atomów pierwiastków w cząsteczce).
---------------------------------------------------
KNO3 - masa cząsteczki 101,1032 g/mol
NO3 - masa cząsteczki 62,0049 g/mol
---------------------------------------------------
KH2PO4 - masa cząsteczki 136,086 g/mol
PO4 - masa cząsteczki 94,9714 g/mol
---------------------------------------------------
Jeśli masa cząsteczki KNO3 stanowi 101,1031g/mol, to masa NO3 (62,0049g/mol) stanowi jej 61,3 %.
Dlatego kupując na portalu aukcyjnym sole (białe proszki), możemy się natknąć na takie informacje:
Rozpuszczalność w wodzie: 31 g/100 ml (20°C)
Zawartość potasu - 38,70%
Zawartość azotanów - 61,00%

Czyli w jednym gramie KNO3 61,3% stanowi NO3 a 38,7% to potas.
Zatem w 1 gramie KNO3 mamy 613mg NO3 i 387mg potasu.
Jeśli chcemy mieć w akwarium 100l stężenie 30mg/l NO3, to musimy podać 30mg*100l=3000mg - 3g jednorazowo KNO3.
Te 3g KNO3 musimy rozpuścić sobie w wodzie (najlepiej demineralizowanej) i podawać albo jednorazowo, albo po kilka dawek.
Czasem trudno jest te 3 gramy odmierzyć, więc można odmierzyć sobie 9 gramów i rozpuścić w 100ml, wówczas podajemy 1/3 z tych 100ml jednorazowo.

Tak liczy się wszystkie sole. Dawki można sobie dobrać mniejsze lub większe, jeśli chce się dozować mniejsze stężenia. No i dobrze mieć wagę gramową...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

właśnie chciałem pytać czy podajac tylko azot i fosfor nie bedzie braku równowagi w zbiorniku? i wyskoczą glony bądz je to bardziej pobudzi? a drugie pytanie jesli bym chaił kupic roztwoty (już gotowe w płynie) to jednak lopecanie kupic sole jako prochy ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No i się pomyliłem...
krzych_100 pisze:Czyli w jednym gramie KNO3 61,3% stanowi NO3 a 38,7% to potas.
Zatem w 1 gramie KNO3 mamy 613mg NO3 i 387mg potasu.
Jeśli chcemy mieć w akwarium 100l stężenie 30mg/l NO3, to musimy podać 30mg*100l=3000mg - 3g jednorazowo KNO3.
Musimy podać 5g KNO, bo 5x613 daje trochę ponad 3000mg NO3.
M3R4K pisze: to jednak lopecanie kupic sole jako prochy
Hmm, nie rozumiem...

Z tą równowagą to jest tak, że trzeba mierzyć stężenia. Załóżmy, że jest za dużo ryb, za dużo materii, ryby kopią, sypiemy za dużo pokarmu itp, więc możemy mieć większe stężenie jednego związku (fosforanów lub azotanów), może nam się biologia nie wyrabiać (amoniak, NO2). Wtedy mierząc stężenia wiemy, czego brakuje (ja tak mam, że "wiecznie" brakuje mi azotanów, a fosforany są pomimo podmian wody i niezbyt licznej obsady). Co do mikro to zawsze można kapnąć kropelkę mikro Intermagu.
Należy doprowadzić do sytuacji, w której będą ładnie rosnące rośliny, nie będzie glonów itp. Nie będzie za dużych stężeń azotanów i fosforanów oraz tak naprawdę nie będzie potrzebne nawożenie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ