Nawożenie pilna pomoc

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

to czego nie zrozumiałeś "to jednak polecane jest kupić sole jako prochy"
testy mi przyjdą raczej po świętach zamówiłem zestaw jbl kropelkowe na po4 CO2 NO2 NO3 fe nh4 potas ( testy pH GH KH cl mam w domu tylko ze papierki tak samo NO2 i NO3) i zamówiłem gotowy nawóz : https://akwarium-net.pl/pl/p/MEGA-ZESTA ... WOZOWE/298
tego na początku będę używać żeby do porządku się nauczyć mieszania proszków. Taki zestaw nawozów na razie wystarczy co? Tylko od razu mówię że nie będę podawać tego carbo bo ja już podaję CO2 do mojego zbiornika a nie chce już odwlekać nawożenia bo rośliny mi padają i mam sporo roślin do usunięcia trawniki( Hemianthus callitrichoides Cuba, Micranthemum Monte Carlo, Eleocharis parvulus itp.) u mnie out już idą tak samo kabomby. przez wolny czas od pracy teraz siądę do nauki troszkę chemii przypomnę sobie i internet przekopie żeby łykać wiedzę :P . Dobrze że są dobrzy ludzie na forum i poprawiają ludzi i wyjaśniają to czego nie wiedzą inni :D
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Moją intencją jest pokazanie taniego nawożenia, więc wystarczy KNO3, KH2PO4 i może mikro Intermag-u.
Można dać w podłoże pod korzenie pałeczkę nawozową lub kawałek gliny (rozłupanej kulki gliniano-torfowej).
Potem w podłożu nanosi się osad więc uwalnianych substancji mikro będzie więcej ale NO3 i PO4 może brakować roślinom. Nie ma co wydawać dużo pieniędzy na kapsułki :)

Tak jako ciekawostkę napiszę, że wielu akwarystów - zwłaszcza na początku - kupuje startery i bakterie, a wystarczy kilka kropel wody amoniakalnej :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

te kapsułki sa w zestawie i nie ma trageni w cenie (chyba) juz wydałem kupe kasy na akwa więc ten wydatek przeżyje ale potem kupie proszki i bede sam mieszał na szczęście z wodą ro nie ma problemu u mnie bo mieszkam obok wodociągu i oni majądestylator i leją mi po 100l jak przychodzę:D
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Powiem wam ze ja osobiscie mam najlepsze efekty trzymajac NO3 i PO4 w miare nisko i tu w takim ukladzie mikro trzymam bardzo wysoko bo nawet 0.8-1mg/l i nic sie nie dzieje z szybami ani glonami. Mikro to Fe 13% + Intermag podawany na noc. NO3 nie podaje bo mam za darmo od ryb/bakterii natomiast PO4 dodaje z soli KH2PO4 i to jest wszystko czym nawoze w zbiorniku, zadnego carbo ani nic zadnych wynalazków. Potas wpada z soli KH2PO4, o NO3 sie nie martwie, aczkolwiek czasem wpadnie kropla NH4NO3 kiedy woda zaczyna zapodawac stanem przed sinicowym i wtedy wiadomo ze lada dzien bedzie dramat, ale do takiego stanu nie dopuszczam. Zbiornik sie tak buja juz ponad rok i robi sie to nudne.

A teraz pare slów o glonach:

Jesli chodzi o nitki, krótkie nitki, takie wloski, szczególnie na górnych partiach roslin, to powiem z doswiadczenia, ze to objaw przewalenia fosforu, szczególnie przy duzym swietle. Czesto szyba pokrywa sie takim zielonym maslem (latwo schodzi) oraz liscie sie pokrywaja zielonym nalotem. Wystarczy podmiana wody i w ciagu 3 dni powinno odpuscic.

Zielona ospa na szybach i roslinach to nic innego jak uciekajacy fosfor w stosunku do azotu, wystarczy delikatnie podbic PO4 i powinno sie uspokoic.

Na koniec powiem ze pylenie szyb, szczególnie przy mocnym swietle to nie koniecznie musi byc nadmiar mikro lub zielenice, czesto zla cyrkulacja i slaby obieg CO2 powoduje takie stany, wystarczy zadbac o dobre rozpuszczanie CO2 w wodzie, dobry obieg i podobna sytuacja nie powinna miec miejsca.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

mozna gdzieś zoabczyc twoje Zbiorniki ??
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mozna w moim wątku o chwastach, ale jak byś miał kłopot, to ponizej jest foto mojego ostatniego baniaka. Na szczescie to juz historia :)

Obrazek
ODPOWIEDZ