54l początkującego

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ATV
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2019 21:51

54l początkującego

Post autor: ATV »

Cześć.

Za kilka godzin dojdzie do mnie zestaw Tetra Starter Line LED 54l., filtr wewnętrzny Tetra EasyCrystal FilterBox (3,5 W), oświetlenie LED (COB) o mocy 6 W.

Kupiłem drobny żwirek 4kg i jeszcze drobniejszy (na oko 1mm) 4kg. Pod spód chcę położyć 1-2cm ziemi z ogródka.

Chciałbym, aby było dużo roślin, proszę o poradę jakich (przy powyższym oświetleniu i podłożu) (a może lepszy byłby sam żwirek bez ziemi za to z kulkami ze sklepu, jak radzi sprzedawca - proszę o sugestię)

Wiem, że zbiornik musi dojrzeć i wtedy zdecyduję o obsadzie.

Zakładając, że warunki będą odpowiednie, chciałbym docelowo do niego wpuścić 5-6 gurami samurajów, 10 razbor borneańskich i 5 cierniooczków Kuhla. Czy taka obsada byłaby odpowiednia?

Czy bardzo złym pomysłem jest dodanie bakterii i wpuszczenie tam samych samurajów już na święta (czyli po 11 dniach od założenia), razbor później, a piskorków jeszcze później?

Czy absolutnie czekać 4 tygodnie na dojrzanie zbiornika?

Dziękuję, ATV.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Na początek zacznij od podstaw. Poczytaj o dojrzewaniu akwarium http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=11843
Następnie jak będziesz wiedział o jakich parametrach posiadasz wodę, dobieraj obsadę i w tym wszystkim uwzględnij wielkość swojego zbiornika.
ATV
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2019 21:51

Post autor: ATV »

Dzięki.
Oczywiście o dojrzewaniu naczytałem się wiele...

W drugiej dobie akwa wygląda tak:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/cf2a4ffe2497193f

Parametry kranówki mierzone paskiem Tetra odczytane okiem (więc odczyt może nie jest dokładny):

NO3 25mg/l
NO2 0mg/l
GH 8
KH 15
pH 7,2
CL )

W żwirku 5 kulek proFlora JBL (K, Fe).

Po wlaniu 25 ml Denitrolu JBL na starcie i dolaniu 8 litrów wody destylowanej po pierwszej dobie, parametry są następujące (z paska odczytanego przez aplikację):

NO3 0,0
NO2 0,06
GH 6
KH 8
pH 7,1
CL 0,1

Chyba udało się nieco zmiękczyć wodę i mam nadzieję, że olsza nieco mi jeszcze zbije pH poniżej 7.

Ciągle się zastanawiam, czy LED 6W (tu jest zgryz: na stronie gdzie kupiłem akwa podana jest moc 6W, a na pudełku akwarium 10W, więc nie wiem, która wartość jest prawdziwa) będą wystarczające dla roślin.

I czy barbarzyństwem będzie wpuszczenie za 9 dni (oczywiście po sprawdzeniu parametrów) 10 razbor borneańskich (lub galaxy), po kilku dniach 5 cierniooczków Kuhla, i potem jeszcze 2-4 pięciocentymetrowych rybek?
Czy nie będzie za dużo ryb?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przypominam że cierniooczki wymagają akwarium o długości minimum 80 cm. Twój zbiornik jest dla nich za mały.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ATV
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2019 21:51

Post autor: ATV »

O widzisz.
Szukałem ryb do zbiorniczka 54l o długości zbiornika 61cm (co prawda to dane producenta, a sam zmierzyłem dł. i wyszło tylko 60) i na dwóch stronach:
https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa ... rek-kuhli/
https://www.plantica.pl/blog/akwarium-d ... hodowac-55
podają, że musi mieć min. 60cm. Tym się sugerowałem...

Bara, a mogłabyś podać przykładową obsadę azjatycką dla 54l i 60cm?
Z parą głowaczyków barwnych np. (też piszą, że 60cm jest w porządku).
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Parę razy na YouTube'ie gdy oglądam jak ludzi prowadzą swoje akwaria doradzają początkującym by dobierali je wielkością maksymalną do najdłuższego boku zbiornika. Na 1 [cm] dorosłej ryby 10 [cm] szyby. Choć sami dodają, że nie ma to zastosowania do WSZYSTKICH gatunków i najlepiej sprawdza się to w małych zbiornikach.
ATV
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2019 21:51

Post autor: ATV »

Wg tej zasady, dla cierniooczka to nawet 80cm o których mówi Bara to za mało...

Do 60cm akwarium, wejdą 3 osobniki dwucentymetrowych razbor borneańskich (a powinny pływać w ławicy co najmniej 10os, czyli w akwa co najmniej 200cm), dobrze liczę?

I to już wszystko? Żadnych innych stworzeń?

Na jednej ze stron znalazłem kalkulator z którego po wpisaniu parametrów akwarium wyskoczyło:

ryby wielkości ok. 10cm - 4 os.
ryby wielkości ok. 5cm - 8 os.
ryby wielkości ok 3cm - 13 os.

nie podano tylko, czy łącznie tyle może być, czy tylko jedna kategoria wielkości w takiej liczebności może zasiedlać 60cm, 54l. akwarium.
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Chodzi o to, że masz szybę dł. na 60 [cm] (60:10=6). I wg tego możesz włożyć ryby które dorastają do 6 [cm]. Ile ich dasz i jakiego gatunku to już inna sprawa.
ATV
Posty: 5
Rejestracja: 12 gru 2019 21:51

Post autor: ATV »

O! Teraz rozumiem, dzięki!
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Starajmy się nie korzystać z takich kalkulatorów, bo to tak, jakby na 10cm wzrostu człowieka przypadał 1m2 powierzchni mieszkania.
Ryby mają swój charakter i preferencje, potrzebują albo odpowiedniej powierzchni dna, albo odpowiedniej pojemności.
Jeśli masz akwarium 54l to najpierw jaka masz wodę, potem szukaj ryb i roślin odpowiednio małych o takich preferencjach. Jesli chcesz mieć konkretny gatunek ryb, to szukaj odpowiedniego akwarium i dostosuj wodę.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ