Parametry wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
neverlucky92
Posty: 22
Rejestracja: 03 maja 2019 15:05

Parametry wody

Post autor: neverlucky92 »

Witam, przymierzam się do założenia nowego zbiornika 112l. Chcę kupić podstawowe testy do wody aby moje rośliny i ryby się prawidłowo rozwijały i dobrze czuły w zbiorniku. Pytanie moje jest ogólne i nie znalazłem na nie odpowiedzi na forum. W jaki sposób obniżać lub podwyższac parametry wody? Są jakieś wytyczne, może jest na forum temat o tym i mi gdzieś umknął?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Jakie parametry wody chciałbyś zmieniać?
Na początek najważniejsze są twardości i odczyn, bo amoniak, azotany i fosforany można sobie odpuścić (to dopiero potem ma znaczenie i tym nie należy się na razie przejmować).
Twardości zmieniamy poprzez mieszanie wody, odczyn poprzez zakwaszanie. Na początek potrzebne są tylko dwa testy, na twardość i odczyn, resztę testów dokupuje się potem w miarę potrzeby.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Jesli chcesz sie bawic w zmiany pH to proponuje testy zoolek na Mg/Ca dzieki temu zbadasz swoja wode i dostosujesz twardosci na zasadzie przykladowo mieszania z woda RO lub destylowana. Wiedzac zawartosc magnezu i wapnia dowiesz sie tez jakie masz GH. Pamietaj ze najlepiej trzymac proporce 1 do 4 lub 2 do 4 w stusunku Magnez do wapnia. Nadmiar magnezu blokuje przyswajanie wapnia i nie inaczej, brak przyswajania wapnia to katastrofa.

Reszte testów jakie sie przydadza to NO3, PO4, K i byc moze Fe ale nie koniecznie. Jesli znasz parametry wody w kranie to super jak nie mozna informacje zlapac u dostawcy czyli wodociagi lub lokalne ujecie/stacja uzdatniania wody.

Powodzenia
ODPOWIEDZ