Obsada pierwszego w życiu akwarium 120l.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
czorny
Posty: 7
Rejestracja: 21 gru 2019 19:59

Obsada pierwszego w życiu akwarium 120l.

Post autor: czorny »

Cześć, naoglądałem się w internecie zdjęć akwariów bujnie porośniętych roślinami i sam chciałem mieć taką dekorację w domu ;)

Akwarium już mam, 120l 80x50x35. Standard. Jestem totalnie zielony jeśli chodzi o akwarystykę, dlatego na początek chciałem zacząć od czegoś małego.

Co do sprzętu, to wszystko jest w trakcie zakupów, poczytałem o tym trochę, wydaje mi się, że wiem co robię ;)

Coś tam na temat roślin, oświetlenia, filtracji, napowietrzania już doczytałem, więc z tym póki co nie ma problemu.

Chciałem zapytać Was o obsadę takiego akwarium. Zależy mi głownie na ładnych, zielonych, dobrze oświetlonych roślinach. Nie chcę mixu XXX gatunków ryb. Myślałem o tym by w zbiorniku były tylko neony tetra/razbory klinowe + krewetki. Wszystkie są spokojne, grzeczne, więc raczej będą do siebie pasować. Pytanie brzmi o ich ilość. Jak dużo rybek z krewetkami mogę umieścić w takim zbiorniku? Może jednak powinienem dorzucić jakieś ślimaki/glonojady?

Bardzo proszę o komentarz i łaskawe podejście, bo tak jak na początku napisałem, jestem totalnie zielony i to mój pierwszy zbiornik. Nie bijcie ;)

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No fajnie, napisz jakie światło tam planujesz to będzie można doradzić rośliny.

Rozejrzyj się za korzeniem, woda i krewetki będą szczęśliwe. Dlaczego woda? Bo musiałbyś z taką obsadą raczej trzymać ją lekko kwaśną i do tego miękką. Zobacz jaką masz wodę i czy dasz radę, albo czy jest sens walczyć o jej parametry.

Jeżeli miałyby być tylko dwa gatunki to ja bym celował po 15 sztuk z każdego gatunku.
czorny
Posty: 7
Rejestracja: 21 gru 2019 19:59

Post autor: czorny »

Testów jeszcze nie robiłem, ale jestem przekonany, że w moim mieście jest bardzo twarda woda. Ciężko utrzymać przy życiu nawet kwiaty doniczkowe, podlewając je tą wodą :( Co masz na myśli, żeby rozejrzeć się za wodą? Przywieźć ją skąd inąd? Czy uzdatniać preparatami? Nie zbankrutuje na tym?

Co do oświetlenia to planuje sam sobie zrobić belkę ledowa, a póki co mam pokrywę, więc kupię jakieś dwie porządne świetlówki ledowe. Mógłbyś jakieś polecić?

Dziękuję za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Grześkowi chyba chodziło o to (przynajmniej mi o to chodzi),skoro masz bardzo twardą wodę,musiał byś pobawić się (według mnie najprostszy sposób) w filtr wody RO.(Na przykład takie coś : https://allegro.pl/oferta/filtr-wody-ro ... 8754134795),bo ryby jakie chcesz nie lubią twardej wody.
czorny
Posty: 7
Rejestracja: 21 gru 2019 19:59

Post autor: czorny »

Okej, przefiltrować "pierwsza wodę" do akwarium, oraz w osobnym pojemniku drugą, żeby mieć gotową na podmiany. Tak? Dobrze rozumiem?

Chciałbym prosić jeszcze o poradę w kwestii testowania wody. Co jest niezbędne, co przydatne? Jakie testery kupować?

Dziękuję ślicznie za pomoc.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

czorny,na pewno nie testy paskowe,kup najlepiej testy kropelkowe,na twardość wody(GH),NO2 i NO3.Takie są moim zdaniem najpotrzebniejsze,chyba że będziesz się bawił w wymagające rośliny,ale to z tym ci nie pomogę,(jakie pierwiastki potrzebują itd.)
Edit : tak,dobrze rozumiesz mój tok rozumowania z tą wodą
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Poszukaj danych o wodzie w swoim kranie. Jesli sie uprzesz, a woda twarda jak kamien to jak juz kolega wspomnial filtr RO (wydatek na start) albo woda destylowana ze sklepu budowlanego (wydatek co jakis czas) i mieszanie. Do tego wklady torfowe, szyszki olchy i tego typu akcje.

Nie kupuj testow paskowych. Na poczatek mozesz zrobic testy za free w zoologicznym: pH, GH i KH. Jak wystartujesz to azotany/azotyny i amoniak. Reszta testow jak juz to pozniej.

Zaoszczedzi ci to wielu rozczarowan i problemow.

Swietlowki ledowe? Znaczy retro fit? Niestety nie znam sie na tym. Wez led, orientacyjny przelicznik to 0.33w na litr ( zalezy jakie rosliny) chcesz pokrywe czy szybe? To musisz sobie sam wykalkukowac. Wazny jest tez dobry filtr.
ODPOWIEDZ