Rośliny nie rosną. Analiza parametrów wody

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Konrad_1
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2019 22:43

Rośliny nie rosną. Analiza parametrów wody

Post autor: Konrad_1 »

Cześć

Akwarium ma 1,5 roku. Podstawowe dane to: pojemność 63l, oświetlenie 1x T8 15w i pasek led z allegro na diodach 5630. Aktualnie zmieniłem świetlówkę na moduł led aquael retrofit 10w plant. Podłoże to amazonia 2. Filtr kaskadowy fzn - 2.

Od kilku miesięcy mam problem z roślinami. Hoduje proste gatunki Hygrophilia polysperma, Anubias, Kryptokoryna Nevilli. W założeniu miało być to mało obsługowe akwarium z mała ilością światła, niewielkim nawożeniem w razie potrzeby i prostymi cieszącymi oko roślinami. Generalnie pierwsze pół roku lub nawet trochę dłużej wszystko funkcjonowało świetnie. Nadwódka opanowała akwarium, wszystko było jak należy. Niestety, kolejny etap życia akwarium wiąże się z zahamowaniem wzrostu roślin, obumieraniem, przebarwieniami nowych liści nadwódki.

Korzystam od początku z wody kranowej, którą uzupełniam solami KNo3 (w kranówce brak potasu i azotanów, mam mało ryb więc zawsze miałem braki NO3, dodatkowo kombinuje ostatnio już samym żelazem bądź wcześniej mikro aczkolwiek bez żadnych rezultatów.

Parametry wody:
pH 7,3
GH 16
KH 3
NO3 5-10mg/l
Po4 1mg/l
K ok.25mg/l (podnosiłem potas swego czasu do 40mg/l i również bez zmian)
Ca 85mh/l
Mg 18mg/l
Fe ok.0,1 - 0,5? - skala barwna testu jest dla mnie nieczytelna

Myślałem, że problemem jest oświetlenie bo jednak było go bardzo mało i świetlówka też nie była pierwszej świeżości. Wymieniłem ją na moduł led i zaobserwowałem od tego moment zamykanie się jakby stożka nadwódki. Górne liście zawiają się, jakby broniła się przed światłem. Dodatkowo niektóre nowe liście przebarwione są na kolor brązu/fioletu. Rośliny nie rosną, praktycznie stoją w miejscu. Dodatkowo zaaplikowałem kilka kulek gliniano torfowych pod kryptokoryne i niektóre nadwódki. Również zero reakcji - zakładałem że podłoże się wyczerpało.

Prosiłbym o jakieś sugestie co można zmienić - podejrzewam w parametrach wody bo zachodzi chyba jakaś blokada w przyswajaniu?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zastosowałeś oświetlenie o niewłaściwej barwie - dla roślin barwa światła jest niezwykle istotna.
Po przeczytaniu Twojego postu od razu to właśnie narzuca mi się jako przyczyna problemu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Na 63 litry tylko 10W Plant ? Nie za mało? Sunny nie masz? Ja u siebie mam i jedno i drugie naraz. Dodatkowo delikatne ale non-stop nawet w nocy CO2 z bimbrowni. Do podmian stosuje wodę RO pół na pół z kranówką.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Ogolnie parametry sa okej, aczkolwiek masz twarda wode i przyswajanie pierwiastków jest gorsze lub powiem inaczej trudniejsze, wlasnie ze wzgledu na pH/GH. Jedyna rzecz jaka moge zasugerowac przy takim Ca i Mg to dowalenie potasu na bardzo wysoko, tzn sam potas na 60 moze nawet 70mg/l, ale uprzedzam, to jest tylko moja sugestia. Jesli sie zdecydujesz, to nalezy poczekac tydzien moze dwa na efekty, jesli nie bedzie poprawy lub nowe przyrosty zostana zdeformowane, to nalezy zmneijszyc potas i doknac sporej podmiany wody. Zdecyduj sie sam co dalej.

Powodzenia.
Konrad_1
Posty: 2
Rejestracja: 05 gru 2019 22:43

Post autor: Konrad_1 »

Dzięki za podpowiedzi. Ponowiłem pomiary bo robiłem troszkę większą podmiankę i Ca/Mg też aktualnie wygląda gorzej bo Mg wyszło koło 12mg/l a Ca 95mg/l. Spróbuję podnieść Mg i K i poczekam na rozwój sytuacji.
W kwestii oświetlenia moduł led jest powiedzmy "roślinny". Światła jest zdecydowanie więcej niż przy świetlówce przynajmniej wizualnie. Poza nim jest jeszcze mniejszy pasek led, także tego światła i tak jest więcej niż kiedyś na samej świetlówce t8 15w grolux.

Pozdrawiam :wink:
ODPOWIEDZ