Problem z gniazdkami... :(

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gabonensis123
Posty: 82
Rejestracja: 24 gru 2019 19:38

Problem z gniazdkami... :(

Post autor: Gabonensis123 »

(Z GÓRY PRZEPRASZAM JEŻELI NAPISAŁEM TEN POST NIE TAM GDZIE POWINIENEM.) Witam. Ostatnio napotkałem w mojej przygodzie z akwarystyką pewien problem... mianowicie posiadam akwarium główne 100l oraz od paru dni akwarium dla narybku 13-15l. Jak w każdych akwariach również w tych posiadam różne (w moim przypadku niezbędne) sprzęty takie jak:
Akwarium 100l:
-grzałka 100w
-lampa
-filtr aquael
Akwarium 13-15l:
-grzałka 25w
-filtr (niestety nie znam firmy)
I właśnie w akwarium dla narybku zabrakło mi miejsca na lampe. Co mam na myśli: chodzi mi o to, że wszystkie te sprzęty (zarówno ze 100l jak i 13-15l) mam podłączone do jednego przedłużacza. Ale niestety przedłużacz ma jedynie 5 wejść na kable. Z tego też powodu nie mam pojęcia co mam zrobić? Myślałem o podłączeniu do obecnego przedłużacza kolejnego z 3 otworami na kable, ale nie jestem przekonany czy aby na pewno jest to bezpieczne. Bardzo bym prosił o jakąś poradę w tej sprawie! W końcu narybek nie może pływać w ciemnym akwarium ;)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witam.

Nie przepraszaj za pisanie postów - tutaj jest dobre miejsce (taki sam post w Dziale Autorskie Rozwiązania usunąłem, to jest Dział do prezentowania rozwiązań technicznych i nie tylko).
Nie ma problemu z podłączeniem przedłużacza do przedłużacza o ile zachowuje się odpowiedni przekrój przewodów do pobieranej mocy.
Przekroje są określone normami, ale nie jest obowiązkiem znać te zapisy, więc przyjmij, że przewód o przekroju 1,5mm2 można obciążyć długotrwale prądem o natężeniu 13-20 amperów (tak z głowy napisałem, bo to zależy też, czy przewód jest wielożyłowy i gdzie on jest ułożony).
Dla naszych akwarystycznych potrzeb nie ma to większego znaczenia bo takich mocy nie przesyłasz. Ważne jest aby przedłużacz miał porządną izolację oraz nie był zwijany (będzie wtedy cewka bez rdzenia). Nie jest też wymagany "bolec" uziemiający (ochronny) ponieważ części akcesoriów nie posiadają elementów roboczych przewodzących mogących być narażone na pojawienie się napięcia (akcesoria akwarystyczne nie mają metalowych obudów, są plastikowe).
Reasumując, porządny przedłużacz, o dobrej izolacji i odpowiednim przekroju wystarczy (1,5mm2), można takie przedłużacze łączyć lub też do przedłużaczy stosować tzw. rozgałęźniki (złodziejki, rozgałęziacze).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Gabonensis123
Posty: 82
Rejestracja: 24 gru 2019 19:38

Post autor: Gabonensis123 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź:)
ODPOWIEDZ