Cała obsada pada

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pavloy
Posty: 1
Rejestracja: 05 sty 2020 9:00
Lokalizacja: Warszawa

Cała obsada pada

Post autor: pavloy »

Witam,

Potrzebuję pilnej pomocy fachowców. Po kolei umierają wszystkie zwierzątka.

Dostałem stare akwarium z osprzętem od kolegi i postanowiłem uruchomić.
Opiszę całą historie, może coś będzie pomocne:

Około 1,5 miesiąca temu uruchomiłem akwarium 60l, woda Warszawska kranówka, światło 15W, temperatura 26C (bez grzałki, niestety nie udaje się obniżyć, grzejniki zakręcone), pozostałe parametry niestety dopiero we wtorek będę mógł zmierzyć.

Roślinki kupiłem na Alledrogo* zestaw startowy, wszystkie invitro. Mniej lub więcej już odbiły i rosną, ale obserwuję takie zjawisko, że w większości stare listki odmierają, a nowe już rosną normalnie. Nawóz w płynie prze podmianie wody Aqua art, uniwersalny.

W akwarium dwie stare sztuczne skałki/korzenia, które dostałem razem z akwa, nie czyściłem je. Po kilku dniach okazało się, że mają na sobie stare glony/porost, ale nic z tym nie robiłem.
Żwirek kupiłem w sklepie zoologicznym - czarny źwirek (z tego co pamiętam jest "palony" i delikatnie lśniący, ale jest naturalny)
Filtr wewnętrzny, nie duży z dwoma komorami, w jednej gąbka w drugiej kupiłem wkład coś ala "ceramika", taki chodził od początku, ale tydzień temu wraz z obsadą akawium kupiłem też dużą gąbke, którą doczepiłem zamiast komory z malutką gąbką, wkład z kamykami został.

W trakcie dojrzewania zbiornika obserwowałem dziwną rzecz, na tafli pojawiło się coś jak cieniutka folia taka skórka i jak się odrywała to latała poo akwa w jednym kawałku, było to już po miesiącu. Usunąłem ręcznie.

Tydzięn temu postanowiłem wpuścić pierwsze zwierzątka:
5 krewetek amano
6 otosków
5 ślimaków military helmet
(ze względu, że jeszcze nie mam glonów, podaję drobny pokarm dla krewetek, otoski też chętnie jedzą)

Po wpuszczeniu zauważyłem, że jeden ślimak się nie rusza, na następny dzień wyjąłem go, wyglądało jakby sprzedawca już taki mi zapakował :/
Po kilku dniach znalazłem martwą krewetke Amano i padł jeden otosek. Po kolejnych trzech dniach jeszcze jeden otosek i kolejna krewetka. Dziś znalazłem ślimaka, lęzy na plecach i się rusza...

Pierwszy otosek przed tym jak padł zachowywał się tak jakby miał sparalizowaną jedną część ciała, krewetka siedziała w jednym miejscu i powoli nabierała biały kolor.

Bedę wdzięczny za fachową rade.
Pozdrawiam
początkujacy
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Wpusciles zwierzaki do niedojrzalego akwarium nie znajac parametrow wody . Oddaj co jeszcze zyje , zaloz akwarium jak nalezy i poczekaj .

Daj zdjecie tego cuda .
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

j.w.+ otoski to kiepski pomysł do świeżego akwarium, delikatne są i często po zakupie padają i w dojrzałych akwariach z odpowiednią wodą
ODPOWIEDZ