Platka cały czas w miejscu przy dnie

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
differ
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2020 22:22

Platka cały czas w miejscu przy dnie

Post autor: differ »

Akwarium 30l założone 2 miesiące temu. Były w nim 3 rybki, 2 Gupiki i Platka. Rybki wcześniej pływały 2 miesiące w innym, mniejszym, w którym padły rośliny i miały przeprowadzkę do nowego. Mimo ciasnoty jakoś tam żywo sobie pływały - ale Platka od samego początku była dużo mniej ruchliwa niż Gupiki. Tak samo było na początku w nowym zbiorniku.
Niestety od 2 tygodni Platka cały czas przebywa na dnie w zacienionym miejscu. Do góry przypływa tylko w momencie karmienia. Bardzo mało się rusza, praktycznie tylko leży na dnie lub tuż nad nim. Od ok. 1,5 miesiąca zaczęła chować się nad filtrem. Myślałem, że to dlatego, że jej za zimno, więc od miesiąca jest grzałka ustawiona na 25*C (wcześniej bez podgrzewania temperatura utrzymywała się na ok 23*C). To jednak nie pomogło i dalej się chowała nad lub pod filtrem, ewentualnie w roślinach. Zastanawiam się czy to może być z powodu jakiejś choroby.

Co do rybek, to tydzień po wprowadzeniu do nowego akwarium wyskoczył mi jeden Gupik. Lubił on z innym Gupikiem pływać z dołu w górę narożnika i podejrzewam, że podczas zabawy z kolegą przypadkowo wyskoczył, niestety znalazłem go suchego rano. W zamian dokupiłem nowego Gupika, niestety nie za bardzo miał ochotę na przyjaźń z drugim Gupikiem i wydawało mi się, że woli towarzystwo Platki. Potem jednak chyba to pływanie zamieniło się w zaczepianie i podgryzanie, bo Platka zaczęła uciekać. Dlatego tydzień temu agresywny Gupik został oddany - niestety to tylko spowodowało, że Platka jeszcze mniej się rusza.

Zastanawiam się teraz co dalej. Platka wygląda ok. Nie widzę by miała jakieś ubytki w płetwach, czy też traciła kolor. Raczej oddycha normalnie. Nie widzę by miała przyspieszony ruch skrzeli. Może jednak jest na coś chora?

Bardzo trudno zrobić jej zdjęcie, bo chowa się za kamieniem z tyłu akwarium.
https://zapodaj.net/41eea6f4689e5.jpg.html
Tu na chwilę wypłynęła, ale nie złapałem ostrego zdjęcia
https://zapodaj.net/3550aeccfacec.jpg.html
Taki jest układ akwarium
https://zapodaj.net/83f51fa3b0209.jpg.html

Obecnie plan jest taki by dokupić jednego Gupika i jedną Platkę. Może jednak zrezygnować z Platki i trzymać same Gupiki? Raczej w grę wchodzą tylko samce. Cały czas obawiam się jednak że w zbiorniku Platka choruje i trochę strach wprowadzać nowe rybki.

Akwarium: 30l (40x25x30)
Oświetlenie: Aquael Leddy Slim Plant 5W, włączone 12:30-21:00
Pompka: PAT Mini z gęstą gąbką
Karmienie: rano między 7-8, pokarm zamiennie Tropical Guppy (niestety okazało się że ani Gupiki, ani Platka nie przepadają za nim) oraz TetraMin Flakes (ten pałaszują z wielką chęcią)
Nawożenie (od miesiąca): Carbo rano (w płynie) oraz do podmian Aqua Art Classic i K+ (obydwa ok połowa zalecanej dawki, bo rośliny chyba rosną w miarę ok)
Podmiany: ok 25% raz w tygodniu kranówka + Esklarin dzień przed.

Testy paskowe robione tuż przed podmianą po południu/wieczorem (dane z 2 miesięcy):
NO3: utrzymuje się w zakresie 18-25 mg/l
NO2: w przedziale 0-0.25 mg/l
pH: 7.2-7.6
KH: 8-15 *d (wygląda na to, że stale rośnie, gdzie na początku zaczynało od 8, a ostatnie 2 tygodnie jest już 15)
GH: >14 *d
CO2: ok 15 mg/l
Cl: 0 mg/l
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Nie są to czasem rybki stadne? Może jest po prostu wystraszona. Jeśli je to sądzę, że nic jej nie jest. Testy paskowe nie są dokładne.
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Post autor: Tadek »

Z tego co wiem, to platki potrzebują akwarium powyżej 60l, i jako rybki stadne mogą się źle czuć w samotności. Z tego powodu twoja rybka może być płochliwa.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

30 l to za małe akwarium na trzymanie jakichkowiek ryb. W dodatku trzymasz ryby o bardzo szybkiej przemianie materii, więc podejrzewam zatrucie związkami azotu pochodzącymi z ich wydalin.

Oddaj ryby nim padną i zapewnij im prawidłowo urządzone (dużo roślin, odpowiednia filtracja! i temperatura!! ) akwarium o odpowiedniej wielkości - minimum 63l dla platek.

Żyworódki potrzebują temperatury powyżej 25 stopni, w niższej są bardzo podatne na choroby.

Zmierz parametry wody w akwarium i wszystko stanie się jasne. A na razie do momentu oddania ryb podmieniaj im wodę co kilka dni w ilości około 30%.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
differ
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2020 22:22

Post autor: differ »

Dziękuję za sugestie. Być może rzeczywiście rybce nic nie jest. Zobaczę co będzie dalej gdy pojawią się nowi sąsiedzi.

Co do wielkości, to wiem że nie jest idealna, ale większego obecnie na pewno nie będzie. Gdy oddam do zoologicznego, trafią do jeszcze mniejszego, więc chyba nie o to chodzi.
BARA pisze:Żyworódki potrzebują temperatury powyżej 25 stopni
Zgodnie z opisami które znalazłem dla Platek, potrzebuja one temperatury w okolicy 23-26. Są duże rożbieżności w źródłach, ale te temperatury się zazwyczaj pokrywają. Niektóre opisy podają do 25, inne do 27, więc sam już nie wiem co z tą temperaturą.
BARA pisze:Zmierz parametry wody w akwarium i wszystko stanie się jasne.
Podałem wyniki testów. Nie mam problemu z azotem. Filtracja działa, woda jest klarowna. Wiem, że paskowe, natomiast sprawdziłem przed kupnem kilka porównań z kropelkowymi i w większości wskazań nie było rozbieżności, a jak były to niewielkie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podałeś dane o których zrozumiałam, że są zrobione przed dwoma miesiącami. To są wyniki obecne?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
differ
Posty: 4
Rejestracja: 07 sty 2020 22:22

Post autor: differ »

Testy robię co tydzień. W pierwszym poście podałem przedziały w jakich się utrzymywały wartości. Nie licząc KH, które rośnie, cała reszta oscyluje wokół podobnych wartości. Tydzień temu NO3 miało 18 mg/l (najwyższa wartość odnotowana przez 2 miesiące to 25 mg/l), NO2 0 mg/l (najwyższa wartość 0,25 mg/l).

Dzisiaj platka trochę się ożywiła i wieczorem widziałem, że kilka razy wychyliła się zza kamienia. Niestety nawet drobne tupnięcie ją płoszy. Wygląda na to, że rzeczywiście jest bardzo zestresowana.
ODPOWIEDZ