Zjawiska niewyjaśnione w moim akwarium. To chyba sprawka UFO

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Zjawiska niewyjaśnione w moim akwarium. To chyba sprawka UFO

Post autor: AaDd2001 »

A tak na serio to dziwią mnie wyniki badan testami kropelkowymi ZOOLEK-u.

Zbiornik postawiony 19.10.2019r.

walka z glonami w moim zbiorniku viewtopic.php?t=25820

dzisiejsze testy kropelkowe są następujące

NO3 - 0 mg/l
NO2 - 0 mg/l
PO4 - 0 mg/l
pH - 6,8 pH
GH - 6
KH - 2

Na starych testach to samo mi wychodziło więc myślałem że są przeterminowane i kupiłem nowe. Nowe testy przyszły wczoraj. Dziś robiłem testy i to samo mi wychodzi co w starych których się już się pozbyłem.

Jedyną chemię jaką podaje jest
- AQUACID i -
- staram się dawać wedle instrukcji codziennie po 15 kropel AZOO CARBON PLUS

Rośliny mało wymagające:
- 2 x Gałęzatka kulista
- Mech Jawajski
- Cryptocoryne wendtii green
- Rogatek

Podłoże: Ada Amazonia

Światło 2x AquaEL Leddy Smart 2 6W ,razem 12W

Filtracja:
- Pat MIni
- U-Jet 3

LOKATORZY
- dwa ślimaki Ampularie
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Po co podajesz Aquacid i jak to robisz?
Po co lejesz nawóz do wody, skoro trzymasz rośliny nie wymagające nawożenia?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

AQUACID mieszam z wodą do podmian ( 1 ml na 10 litrów ), czyli 3 ml na 30 litrów [ tak jest u mnie bo mam akwarium 30 litrowe ]. Po czym wodę do podmian z zmieszanym AQUACID-em wlewam do akwarium uzupełniając podmainę wody.

z WĘGLA w płynie zrezygnowałem.

Ale co możże być nie tak z tym akwarium???

AQUACID daję oczywiście po to aby obniżyć pH wody.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Robiłem te same testy, testami od kolegi [ ZOOLEK ]. Wyniki takie same :(
Co to może być??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ale po co leje z chemię do wody? Nadal czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Węgla już nie leje, a lałem go dla "dobra" roślin.

AQUACID leje aby obniżyć pH wody z ponad 7.5~7,8 pH na 6.8 pH

To cała chemia jaką używałem/używam.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2020 13:08 przez AaDd2001, łącznie zmieniany 1 raz.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Droga BARO ja już dawno odpowiedziałem czemu leję/lałem chemię do wody. Czekam na Twoją odpowiedź.

Czy wyjątkowo w moim przypadku powinno się stosować bakterie zakupione sklepie?

Co jest nie tak? Czy powinienem kupić bakterie? To jest niemożliwością że w 3 miesięcznym zalanym zbiorniku nie wystartował cykl azotowy?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przepraszam, ale nie rozumiem Twojego działania więc nie wiem jak Ci pomóc. Po co masz obniżać pH wody skoro nie masz takiej potrzeby? Lejesz Aquacid do akwarium czy przygotowujesz wodę do podmian?

Nie rozumiem pytania o bakterie zakupione w sklepie. Po co miałbyś je kupować? W jakim celu miałbyś je zastosować?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

1. Obniżam pH wody aby mieć już gotowca [ gotową wodę ] aby później już się nie bawić z AQUACID-em

2. AQUACID mieszam z wodą do podmian. NIE wlewam go bezpośrednio do akwarium.

3.

NO3 - 0 mg/l
NO2 - 0 mg/l
PO4 - 0 mg/l
pH - 6,8 pH
GH - 6
KH - 2

Takie są moje parametry wody na dziś dzień. Cykl azotowy nie wystartował w ogóle w jakąkolwiek stronę. Po 3 miesiącach od postawienia akwarium [ Zbiornik postawiony 19.10.2019r. ]

Piszę o bakteriach aby je wlać do akwarium aby zaczął się cykl azotowy.
Bakterie na start akwarium. Nie chcę wydawać pieniędzy na bakterie ale jestem zmuszony bo azotyny i azotany mam na poziomie 0. PROSZĘ BARO o pomoc. Jakie jest Twoje zdanie co byś mi poradziła a propo bakterii, cyklu azotowego w ogóle.

BARO ten temat zacząłem aby ktoś doświadczony np. taki jak Ty pomógł mi w tym aby zaczął się cykl azotowy w moim akwarium i po 4-6 tygodniach się ustabilizował.

Bardzo proszę BARO przed kolejnym zadaniem pytania odnośnie tego wątku przeczytaj jeszcze raz cały temat. POZDRAWIAM
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wrzuciłbym ampularię, nic jej nie będzie, a szansa na rozpoczęcie cyklu na pewno by wzrosła, później możesz ją komuś zawsze oddać.

edyta:
a sorry masz tam już ślimaki...no to dziwne trochu, może dać trochę wody amoniakalnej...
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Ślimaki trzymałem około 4 tygodni i nic.
Napisz coś o tej wodzie amoniakalnej bo nic nie wiem na ten temat. Dawkowanie, miejsce kupna co to w ogóle jest itp.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

o np.:
https://www.obi.pl/rozpuszczalniki-i-ro ... /p/2479715

z jakiegoś budowlanego, dosłownie trochę- parę ml., chodzi o amoniak-pożywka dla bakterii, aby się namnożyły, z tego samego powodu wpuszcza się np. ślimaka, bo kupcząc daje pożywkę bakteriom...nie lej tyle, żeby rozpuścić rośliny :lol:

można powiedzieć, że i nasikać na start można do akwa, też dajesz amoniak :lol:
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Post autor: Tadek »

Tak przyglądam się twojemu problemowi i zauważyłem, że może źle podchodzisz do tematu. Z mojej perspektywy to wygląda tak, że cykl azotowy ruszył i lepiej lub gorzej ale działa. Wartości NO2 i NO3 na zerowym poziomie według mnie świadczą o tym, że w twoim zbiorniku nie ma wystarczającej ilości zwierząt, których produkty przemiany materii mogły by podnieść wartości azotanów. NIe masz ryb więc też nie karmisz, a tym samym nie dostarczasz do zbiornika żadnych substancji, które mogły by być rozkładane. Rośliny przez okres od założenia akwarium wyczerpały wszystko co było dostępne i teraz głodują. To też pośrednio tłumaczy wysyp glonów. W mojej opinii wpuściłbym tam ślimaki + może 3-4 ryby i mierzył parametry. Z bakteriami bym nie kombinował ponieważ jak nie mają co przerobić (NH4) to i tak to nic nie da.

Pozdrawiam
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Dziękuję Tadek za informacje. To faktycznie z innej strony patrzeć masz rację.

MarJan ile dokładnie tej wody amoniakalnej wlać do 30 litrowego zbiornika?

0,5 ml, 1 ml, 2 ml itp Ile? Ja się na tym nie znam. Ile na start? Czy mam ją wlewać po każdej podmianie wody???? MarJan proszę o poradę

Puki nie mam ustabilizowanego cyklu azotowego żadnych zwierząt nie wpuszczę.

Kupiłem już bakterie Tropical-a i Microbe-Lift [ osoba z którą rozmawiałem powiedziała że najlepiej kupić dwie butelki bakterii z różnych firm. Osoba ta jest ze sklepu który zajmuje się profesjonalną akwarystyką roślinną. ]
Zamierzam te bakterie dokarmić wodą amoniakalną
Taki jest plan :) trzymajcie kciuki.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ze 3ml bym dał i wtedy zależnie, brak efektu kolejne 3ml, cos niepokojącego-podmianka.
To jest takie na oko, zwierząt nie będziesz miał więc nie skrzywdzisz nikogo.
ODPOWIEDZ