Zielony zakwit wody prośba o poradę

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Schabek6
Posty: 10
Rejestracja: 14 sty 2020 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Zielony zakwit wody prośba o poradę

Post autor: Schabek6 »

Witam
Zbiornik 25l. Obsada 5 neonków. Podłoże piasek JBL . Akwarium zestaw Aquael 40. Filtr wewnętrzny Asap 300 + eheim aqua 160 wewnętrzny . Oba wypełnione gąbką i sera siporax mini i sera professional, natlenienie kostka lipowa 5cm i pompka aquael oxypro. Akwarium stoi w rogu pokoju bez dostępu słońca raczej cały czas zacienione. Temperatura 22-23 stopnie grzałka aquael z termostatem.
Akwarium założone w połowie listopada . Start z bakteriami Stability zgodnie z instrukcją. Po 3 tygodniach pracy akwarium woda lekko mętna na biało i odrobina glonów na roślinach, pH 7.0, GH 10, KH 3, NO2 0, NH3 0, NO3 5, Po4 0,25, Ca 40, Mg 18, Fe 0,25, testy zoolek ale potwierdzone w sklepie zoologicznym na testach JBL, więc zakupiłem i dodałem do akwarium 5 neonów, inesa światło 4-5 godzin dziennie, oświetlenie Led. Po kilku dniach zakwit wody na zielono. Brak roślin żywych są materiałowe kupione w sklepie akwarystycznym. Były kryptokoryny ale padły zanim wstawiłem rybki, obeszły glonem brązowym i wywaliłem. Jest grota ceramiczna dla mini zbrojnika jaki miał być docelowo zakupiony.
Pytanie . Jak długo może trwać zakwit wody ? Podmiany nawet 70 procent nic nie dają tylko szkoda rybek bo widocznie szalały po podmianie 70%. Podmiany 25 procent wody dziennie przez 7 dni nic nie dały woda nadal zielona jak ogórkowa i pachnie rybą. Filtrowanie przez micro włókninę nic nie daje, a zakwit już trwa trzy tygodnie. Poproszę o jakieś pomysły co robić bo przy rybach to chemii nie chciałbym wlewać. Parametry wody cały czas takie same żadnych skoków sprawdzam codziennie. Ryby wyglądają na zdrowe jedzą i pływają spokojnie po całym akwarium. Woda z wodociągów przefiltrowana przez filtr węglowy Brita i odstana 24h parametry cały czas takie same.

Z góry dziękuję za pomysły i pomoc bo mi neonków szkoda, zasługują na czystą wodę a nie na zupę.
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę neony oddać jak najszybciej, akwarium zlikwidować i odstawić do piwnicy.
Potem poczytaj o podstawach akwarystyki i cyklu azotowym oraz o wymaganiach gatunków ryb jakie chcesz trzymać.

Brak żywych roślin oznacza, że nie masz pojęcia o akwarystyce.

Przykro mi, ale musisz zacząć od nowa,, nie zamęczając ryb, dla których Twoje akwarium się. nie nadaje.

Nie zniechęcaj się tym, co napisałam, ale przemyśl temat.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Schabek6
Posty: 10
Rejestracja: 14 sty 2020 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Schabek6 »

Czytałem dużo Twoich odpowiedzi i większość idzie w kierunku "Zlikwiduj akwarium" więc przepraszam ale Twoje rady mnie nie interesują. To Ty zerknij na swoje wpisy i pomyśl dlaczego zamiast pomagać i radzić to zalecasz wszystkim zlikwidować akwarium. Czy to pomaga początkującym ??? Czytałem o noeonkach i 5szt malutkich 1,5cm na 25l to raczej nie jest przerybienie zakładając, iż są tu tacy co mają w takim akwarium 2- 3 welonki. Jeśli uważasz że brak roślin powoduje brak zamknięcia cyklu azotowego to trzeba było to napisać, kupił bym rośliny i dalej czekał, na razie po padnięciu kryptokoryny nie kupowałem żeby nie wprowadzić ślimaków i glonów co zawsze się przynosi ze sklepu z nową rośliną. W opisie dla początkujących o parametrach wody nie ma o tym słowa że bez roślin akwarium nie zacznie działać poprawnie. Odczekałem pełne 3 tygodnie od założenia akwarium filtry działające 24h, na starcie Seachem Stability i co 2-3 dni kilka płatków karmy dla ryb , wszystko zgodnie z poradami z Waszego forum więc tu błędu nie widzę jeśli jest jakiś błąd to poproszę podpowiedz, a nie proponuj likwidację akwarium. Neonków nie oddam bo mam drugi baniak 250cm x 100 x 100 od 12 lat działa bez problemów i w środku welony zdrowe i piękne więc sobie popływają chwilę neonki w dużym baniaku z rodzinką ok 50szt które tam są od kilku lat. A ta 25l. To miała być mała banieczka z drobną obsadą do pokoju dziecka żeby coś pływało.
Przemyśl czy możesz mi coś poradzić albo się nie wtrącaj do tematu.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Neony potrzebuja szkla o długości 60cm. Kolego 25 litrów to nadaje się na fajne krewetkarium. Szkoda ryb. Jak już chcesz coś tam wrzucić to daj bojka. Przy tak małym szkle nie przerobi ci biologia (a co mówić o tym gdzie miałyby ryby pływać). One są może małe, ale srają swoje ;)

Rozumiem z tymi roślinami, skoro masz welony to pewnie założyłeś, że to normalnie mieć plastiki w baniaku ;) welony zeżrą wszystko. Tylko neony potrzebują schronienia i żywe rośliny im to dają plus wspomagają cykl i natleniają wodę. Welon jak jest przyducha to sobie z powietrza łyknie, neon nie.
Schabek6
Posty: 10
Rejestracja: 14 sty 2020 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Schabek6 »

Dziękuję. To jest konkret. Przełożę neony i poczekam na oczyszczenie wody. Pomyślę o bojowniku, skoro daje radę w kubku wody to w 25l. Powinien też dać radę. Tak w dużym zbiorniku miałem 8 lat paletki i dużo roślin, oddałem paletki wstawiłem welonki które zjadły wszystko więc teraz jest sam żwirek i kilka ozdób ceramicznych. Czy lepiej zrobić nowy start czy jednak woda się sklaruje z tego zielonego koloru jak będzie puste akwarium. Start to kolejny miesiąc zapewne zanim wstawię bojownika i ktoś mi znowu napiszę że męczę rybę :(. To takie Polskie ja mam i to jest ok ale że ktoś chce mieć no to jest skandal nie ma prawa mu się udać. Tak wyglądają Polskie fora niestety same wpisy krytyki i mało konkretnych porad.
Dzięki jeszcze raz. Jeśli ktoś to przerabiał to znaczy zieloną wodę i ile to się może klarować przy dwóch filtrach wewnętrznych z ceramiką, poproszę o info z opiniami czekać czy spuszczać do zera i od nowa nalewać wodę ? Jakie podłoże do roślin bo w piachu to pewnie nic się nie utrzyma, tak mówili w akwarystycznym to też był pewien powód rezygnacji z roślin w małym zbiorniku bo tu miał być piasek na dnie taki zamysł.
Pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ja miałem w grudniu zakwit (zerknij do mojego tematu w galerii). Podmianki, ograniczenie nawozów, easy carbo (zwiększona dawka), zjechałem ze światłem z 75% do 55% i mechanik z fizeliną. To, że masz tam te neonki nie pomaga, w tak małym baniaku to cud utrzymać azot nisko, jak masz jakieś ryby. Do tego zjechałem z pH o 0.5 stopnia dając AcurelF. po tym zbijało mi glony i tworzyły korzuch, który ściągałem ręcznikami papierowymi (skimmer nie dawał rady). Przyczyna u mnie to awaria sieci wodociągowej (wale kranówę) i dowiedziałem się o awarii kilka godzin po podmiance... No masakra po prostu...

Rób restart, nie masz roślin, masz gdzie ryby przełożyć. N9e ma się co męczyć dla takiego słoika ;)
Daj piach (tak pare cm, np. do piaskownic, kwarcowy :) ) i na spód kulki gliniane, da radę wszystko ładnie na tym pociągnąć, potem możesz sobie np. bimbrownie odpalić i lać jakieś ogólne nawozy jak chcesz. No ale na samym piachu i kulkach da radę. kulki są tanie, jak nie chcesz wydawać kasy to możesz gline gdzie wykopać ;)

PS. w sklepach są handlarze, a nie akwaryści (no chyba, że przepoczwarzają się w akwarystów "po godzinach" ;) ) najlepiej jakbyś wziął jakiś substrat za 200pln za kilogram i wtedy by było dla nich super ;)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Schabek6 w 25l osobiście powalczyłbym z zakwitem max tydzień. Po tym czasie z szacunku dla swojego czasu rozważyłbym restart. W małym zbiorniku zakwit jest trudniejszy do opanowania, kiedyś mi nawet dedykowana chemia nie pomogła.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ