Czyszczenie wody w kostce

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
maestus
Posty: 5
Rejestracja: 22 sty 2020 12:25
Lokalizacja: Kraków

Czyszczenie wody w kostce

Post autor: maestus »

Witam serdecznie współforumowiczów. Dołączyłem w prawdzie dopiero dzisiaj ale obserwuje i uczę się od jakiegoś czasu. Nie znalazłem jednak odpowiedzi na moje specyficzne pytanie.
Otóż mam kostkę 27l - klasyczne 30x30x30, na dnie ADA Aqua Soil Amazonia II
Roślij jak widać na zdjęciu sporo. Rybki to bojownik, kiryski, otoski. Mała ilość wiadomo małe akwarium
Filt aquael fzn mini
Akwarium pracuje już kilka miesięcy i przeżyłem w tym czasie atak pierwotniaka. Roślinki częściowo rozpadły się - dlatego też na dnie zaległo trochę syfu. Teraz za każdym razem jak podmieniam wodę, lub kiryski zaczynają tańce po karmieniu, w wodzie unosi się masa resztek roślin i generalnie tego co zalega na dnie. Co z tym zrobić? Małe akwarium, nie mogę za wiele podmienić wody na raz - zresztą "odsysanie wody" czyści bardzo niewiele. Czyszczenie dna - to samo, zaczynam czyścić woda odpływa szybko. Generalnie jeszcze po ostatniej "lewatywie" ciężko było roślinką się odbić - ciąłem korzenie robiłem ogólnie porządek.
Teraz - dlaczego w zakładce sprzęt, czy jest jakiś mechaniczny sposób wyczyszczenia wody w akwarium? Może trzeba wymienić filtr na jakiś kubełek? A może jakiś inny patent który doświadczeni koledzy znają ... a ja nie
link do zdjecia
https://photos.app.goo.gl/cJLBbxHJF6C2GWk28

Wywaliłem posta z linkiem do zdjęcia, bo już sam wyedytowałeś. MOD grzesi3k
Ostatnio zmieniony 22 sty 2020 12:38 przez maestus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Poszukaj odkurzacza akwarystycznego. Moze pomoc.
Tadek
Posty: 47
Rejestracja: 19 lis 2019 14:38

Post autor: Tadek »

Na pierwszy rzut oka Twój filtr wydaje się być odpowiedni, jest dedykowany do akwariów do 40 l. Jednak przyglądając się zdjęciu, widzę, że w toni unosi się mnóstwo różnego dziadostwa. Sam fakt, że zanieczyszczenia osiadają na dnie zamiast być pochłaniane przez filtr może świadczyć o jego zbyt małej mocy. Może coś utrudnia cyrkulację w twoim akwa? np. mocno osłonięty wlot do filtra?
tojfer
Posty: 12
Rejestracja: 28 lut 2018 1:02

Post autor: tojfer »

Może standardowy odmulacz np coś takiego:
https://alltronix.pl/odmulacz-bateryjny ... arium-80cm
Mam coś podobnego tylko na zasilacz. Ładnie przefiltruje wodę i wyłapie różnego rodzaju syfy. Sugeruję zakup dodatkowych worków filtrujących bo są słabej jakości i szybko się przecierają. Dla pewności zakładam dwa worki jeden na drugi. Tak samo jak z kondomami :lol:
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

maestus spuszczaj wężykiem do powierza przyczepionym do długiej wykałaczki żeby usztywnić wężyk.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
maestus
Posty: 5
Rejestracja: 22 sty 2020 12:25
Lokalizacja: Kraków

Post autor: maestus »

Neurochirurg pisze:maestus spuszczaj wężykiem do powierza przyczepionym do długiej wykałaczki żeby usztywnić wężyk.
w sensie przy odmulaniu korzystać z cieńkiego wężyka do powietrza ? Bez końcówki ? I włożyć wykałaczkę?
Dopytuje bo nie do końca rozumiem. Końcówka z wykałaczką "robi" za odkurzacz a ze względu na cieńki wężyk schodzi mało wody ale dużo "syfu" ? Genialne :)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

maestus Tak cienki wężyk, ale wykałaczką na zewnątrz, żeby łatwo było manipulować. Wewnątrz za mały prześwit.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
maestus
Posty: 5
Rejestracja: 22 sty 2020 12:25
Lokalizacja: Kraków

Post autor: maestus »

Tadek Przeniosłem filtr na drugą stronę bo faktycznie wlot był zasłonięty korzeniami. Dzięki za radę
ODPOWIEDZ