Kilka pytań. Powrót do akwarystyki po ponad 2 latach.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
DamianZgierz
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2020 2:24
Lokalizacja: Zgierz

Kilka pytań. Powrót do akwarystyki po ponad 2 latach.

Post autor: DamianZgierz »

Witam. Tak jak w temacie, chciałbym wrócić troszkę do akwarystyki.
Po ponad dwóch latach zastanawiam się nad założeniem nowego baniaczka. Niestety mam ograniczone miejsce na baniak więc na początek będzie to coś małego około 30l.
W przeszłości miałem już 30l, 60l, 92l, 120li ostatnio 300l.
Tak jak pisałem niestety nie mam miejsca i musi to być coś małego. W przyszłości pewnie się to zmieni.

Chciałbym zacząć od skompletowania sprzętu. I tu moje pierwsze pytanie
1. Zastanawiam się nad taką kostką 30x30x35 30l lub 35x35x40 49l. Bo byście polecili? I jaki osprzęt do tego. Pewnie filtr najlepiej jakaś kaskada? Jaka? Oświetlenie? Pewnie zależy też od obsady trochę i w jakim stylu będzie akwarium. Ale do tego zaraz dojdziemy. Czy polecacie jakieś gotowe zestawy czy lepiej wszystko osobno skompletować?

2. Drugie pytanie będzie dotyczyć obsady. Wiem że to też zależy od wody. Z przyszłym tygodniu kupię testy i zrobię. Ale kiedyś robiłem i na innych forach dobierali mi obsadę do akwarium 300l i była to tylko tanganika. Wiem też ze miałem dobra wodę do gurami, bo miałem wcześniej a w drugim akwarium miałem pielęgniczki borelli.
Czy z tych informacji jesteście w stanie doradzić mi obsadę jaka mógłbym mieć przy jednej lub drugiej kostce ewentualnie tylko po tych informacjach czy lepiej jak zrobię testy i dopiero wtedy coś dobrać? Tanganika mi się bardzo podobała ale w takiej kostce nawet najmniejszych muszlowców pewnie nie można trzymać a poza tym to bez sensu bo wykorzystane jest tylko dno.
Damian
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Kasa , kasa . Ile mozesz lub zamierzasz wydac ???

Dokonasz pomiarow parametrow wody - pogadamy o obsadzie .

Pamietaj ; maly zbiornik = male zwierzeta - krewetki .
DamianZgierz
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2020 2:24
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: DamianZgierz »

Myślę że budżet nie jest jakoś mocno ograniczony. Chciałbym szkło Opti White. Chciałbym żeby Ty była raczej kostka. Tylko czy kupować w jakimś zestawie czy lepiej wszystko osobno skompletować?

Krewetki jak najbardziej wchodzą w grę. Leczy czy przy takim litrażu jest sens wogóle myśleć o jakichkolwiek rybach? Jakieś razborki galaxy albo coś takiego? Ewentualnie jakieś gupiki tygrysie same samce czy coś takiego? Tylko gupiki to by chyba skubały krewetki?
Damian
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Budzet to powazna sprawa .

Mozna miec komplet np aquaela za okolo 200 pln
mozna miec zestaw dennerle za ok 800 lub wiecej



Jesli chodzi o obsade / o ile bedzie dobra filtracja / to polecam boraras i krewetki . - trzeba tez zadbac o dobra miekka wode .
DamianZgierz
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2020 2:24
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: DamianZgierz »

Ok więc załóżmy ze budżet to około 500zł. Co polecisz/polecacie?
Damian
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

DamianZgierz cześć.

Szkoda kasy na Opti przy szkle 6mm i mniej ;)
DamianZgierz
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2020 2:24
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: DamianZgierz »

Dlaczego?
Damian
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

DamianZgierz pisze:Dlaczego?
OptiWhite daje efekt przeźroczystości szkła ale przy grubościach do 8 mm praktycznie nie widzisz jeszcze różnicy między zwykłym float a opti. Efekt będzie widoczny przy grubości od 8 mm w górę. Standardowo zbiorniki do 30 cm wysokości robi się ze szkła 4-6 mm.
DamianZgierz
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2020 2:24
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: DamianZgierz »

Ok. Jeśli tak to nie na problemu będzie float. W takim razie jaki zestaw polecacie?

Zainteresowała mnie ta kostka https://www.sklepdennerle.pl/mobile/pl/ ... e-60-l/107

Co o miej myślicie? Jaki sprzęt do niej dobrać? Czy ktoś miał styczność z baniakiem dennerle?
Damian
ODPOWIEDZ