oświetlenie DIY ptrzebna pomoc

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

oświetlenie DIY ptrzebna pomoc

Post autor: M3R4K »

Witam. Chciał bym zrobić sam belkę ledd dla mojego zbiornika o długości 100cm i żeby było 50w (diody power led 3w). Moje pytanie ile jakich diod jaka barwa i po ile sztuk? Żeby mieć 50w i najważniejsze żeby to było dla roślinnego akwarium. By obliczyć ile diod wystarczy dodać tyle razy 3w aż bedzie 50 ??? czy źle myślę. i w jakich proporcjach chciał bym czerwone i niebieskie diody oraz białe
Proszę o pomoc
:)
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Na sieci sa kalkulatory, które pozwalają Ci dobrać odpowiednią ilość diod do dowolnego baniaka.
Ja używałem kalkulatora z tej strony https://az-led.pl/kalkulator/
Ten kalkulator ma cztery różne możliwości konfiguracji diód.

Co do mocy to w rzeczywistości to diody 3W w rzeczywistości mają moc znamionową 2.4W
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

Wiem że 2.4 ale mi przepływająca w diodach powinna być wyższa dlatego producenci podają jako diodę 3w. Ale dziękuję za kalkulator :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Sugeruję zasilić diody power LED mocą 1W, ponieważ dioda wydziela ciepło, które trzeba odprowadzić, strumień świetlny diody nie jest liniowo zależny od mocy (dioda nie będzie emitowała 3 razy większego strumienia przy trzykrotnym zwiększeniu - ta zależność nie jest liniowa).
Moc 50W to dużo mocy, dobrze jest zastosować regulację jasności świecenia i podzielić diody na sekcje "barwne". Tutaj opisałem moje doświadczenia z diodami: viewtopic.php?t=20067
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

Przed chwilą to czytałem co napisałeś prędzej nie zauważyłem tego postu. Tak wiem 50w to duso ale mam 60cm wysoki baniak a odprowadzenie ciepła nie będzie problemem bo chyba jakiś wysoki profil znajdę gdzie dam radę wlozyc silniczek i nałożę małe łopatki na niego żeby zrobił ruch powietrza a z 2 stron zrobię dziurki 3mm żeby był wlot i wylot powietrza dodatkowo cały rok w moim pokoju jest 20-23stopni więc też samo powietrze będzie dla mnie chłodzeniem tego układu
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Do mocowania diod można użyć profilu WIDE (ma on wsuwany klosz), a całość mocuje się do radiatorów A4463 lub A4240. Pomiędzy profil a radiator daje się pastę termoprzewodzącą (tylko nie miedzianą), do radiatorów mocuje się także zasilacze w metalowej obudowie (takie dedykowane).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ