ceramika w filtrze

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

KaszaManna
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2020 13:06

ceramika w filtrze

Post autor: KaszaManna »

czy ceramika może zabarwiać wodę?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

nie, jeśli barwi wodę to nie jest to ceramika.
KaszaManna
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2020 13:06

Post autor: KaszaManna »

bo mam ceramike w koszu 2 litrowym okolo 250 gramów i ktoś pisał, ze ceramika musi być ubita w koszu, żeby sie nie ocierała o siebie bo powstaje pył.

EDIT: czy jest szansa, że ceramika ocierając się o siebie powoduje powstawanie pyłu?

Edytuj proszę swoje posty jak chcesz coś szybko dopisać (opcja "Zmień").
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ceramika kupiona (nowa) jest trochę zapylona, ale wypłukana i umieszczona w filtrze nie powinna pylić. Mnie nigdy się to nie zdarzyło.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
KaszaManna
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2020 13:06

Post autor: KaszaManna »

to nie wiem, mam wrażenie że drobinki od tej ceramiki pływają mi po akwarium. w filtrze mam tylko gąbke z watą i ceramike. Jutro podmienię połowę wody i dokupię tej ceramiki i wypełnię po brzegi w koszu, moze będzie dobrze.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To wyjmij ceramikę jeśli jest taka możliwość.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
KaszaManna
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2020 13:06

Post autor: KaszaManna »

Dokupiłem kilogram nowej ceramiki i wypełniłem kosz prawie do pełna, teraz woda zaczyna się klarować.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Ja też mam z kilo,i nie chce się klarować
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No to takie rozwiązanie - gąbka różnej gęstości, pocięta w kwadraciki wielkości pierścieni ceramicznych (np. 1,5x1,5cm), wymieszana z ceramiką.
Nic nie będzie się ocierało, nie ma większego znaczenia, czy osobno jest gąbka, osobno ceramika. Rozumiem też, że nowa ceramika jest płukana przed wsadzeniem do filtra.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Tak,dużo białego pyłu na niej. Ja mam problem z wodą od początku,jest zapylona,zmieniam co 3 dni bo jeszcze krasnorosty doszły,mam filtr wew,chce dokupić prosty zewnętrzny,zasypać ceramika i na wlocie założyć lampę UV. Zobaczymy .
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

macieja792 pisze:Ja mam problem z wodą od początku,jest zapylona
Woda jest zapylona?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Wiem,śmiesznie to brzmi. Ale cały czas unosi sie w niej pył. Podejrzewam ,że to pierwotniaki ,"moje "bakterie nie mogą sobie z nimi poradzić .


EDIT:

macieja792 napisał:
Wiem,śmiesznie to brzmi. Ale cały czas unosi sie w niej pył. Podejrzewam ,że to pierwotniaki ,"moje "bakterie nie mogą sobie z nimi poradzić .

https://pokazywarka.pl/umzcvd/ tu foto "pyłu"zdjęcie zrobione po zgaszeniu światła w akwarium i przyłożyłem latarkę .
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

macieja792 pisze: Podejrzewam ,że to pierwotniaki
Całkiem możliwe. Raczej nie zdarzyło mi się, aby ceramika pyliła.
To zostaw na razie filtr (nie ruszaj go), ogranicz podmiany wody (jeśli robisz zbyt często) i włącz napowietrzanie. Raz na tydzień podmień 10-15% wody, napowietrzanie podłącz albo do wylotu filtra (jeśli ma taki wylot), albo włącz osobny napowietrzacz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Ok. Trochę błędne koło wyszło :D zmieniam wodę bo krasnorosty podobno nie lubią świeżej i miękkiej (mieszam z wodą ro )ale ograniczę,rozumiem że mają się baterie namnożyć,zobaczymy. 0rzy każdej podmianie dodaje bakterii,ale jak widać ,źle im u mnie 🙃
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To jest tak, że każde tego typu "nieprawidłowości" trzeba przećwiczyć na sobie, bo potem trochę gdybania się robi.
Wg mnie to nie ceramika, choć możliwe, jeśli podejrzewasz pierwotniaki włącz napowietrzanie.
Co do bakterii, to nie dodaje się bakterii tylko nawóz, czyli amoniak, bakterie się same namnożą z czasem. Żeby dodać nawozy wystarczy kilka kropel wody amoniakalnej.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ