Choroba długotrwała, wszystkie gatunki w moim akwarium.

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
grzesiot
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2020 11:55
Lokalizacja: Gdańsk

Choroba długotrwała, wszystkie gatunki w moim akwarium.

Post autor: grzesiot »

Witam,
Posiadam akwarium od kilku lat i od samego początku mam ten sam problem. Co kilka miesięcy w akwarium pojawia się zgon poprzedzony długą chorobą ryby. Zazwyczaj choruje jedna rybka, a po jej zgonie zaczyna chorować następna niezależnie od gatunku (nie chorują ryby denne). Kiedyś posiadałem tęczankowate ok.10szt (neonowe i parkinsona) i oba rodzaje wypadły w przeciągu 3-4 miesięcy. To był jedyny przypadek kiedy chorowało kilka rybek na raz na w/w przypadłość.

Zaczyna się od białawych kropek na płetwach, które po kilku tygodniach przeradzają się w place, pękanie i obumieranie płetw. Zakażenie przenosi się na tułów i po kilku miesiącach następuje zgon. W przebiegu choroby ryba normalnie pobiera pokarm, normalnie porusza się, nie jest wystraszona itp. Na zakażonych rybach próbowałem kąpieli w mieszance soli kamiennej, ale nigdy ryba zakażona nie wyzdrowiała. Kąpiele w późnym stadium choroby przyspieszało zgon. W ogólnym stosowałem capisol i jeszcze jakiś środek z polecenia sprzedawcy ze sklepu akwarystycznego, ale i tak choroba zawsze wracała.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Akwarium:

- 250l częściowo na ziemi ogrodowej
- brak ostrych krawędzi
- korzeń ze sklepu akwarystycznego.
- filtr zewnętrzny eheim 4+
- instalacja CO2 ok.1,5kropli na sek, w nocy postój (bez instalacji choroba również występowała)
- oświetlenie led zbliżone do barwy dziennej ok.10h na dobę

- sklalary
- zbrojniki
- kiryski
- bocje
- razbory klinowe
- kilka zmienniaków

- pH ok.7,3
- temperatura 26-27 st.C
- woda średnio twarda
- regularna podmiana wody raz w tygodniu 25 -30%
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Nie podajesz parametrow wody a to jak wrozenie z fusow . pH powinno byc ponizej 7 . Byc moze masz wysokie NO3 ? Moze male NO2 ,? A moze .... zapodaj fote zbiornika . Moze uzywasz jakis zlych pokarmow ?
grzesiot
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2020 11:55
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: grzesiot »

Nie podaję parametrów NO3 i NO2 gdyż nie posiadam testów, aby je zmierzyć. Wiem z paska JBL-a, że są w normie, ale to też raczej wróżenie z fusów.
Pokarm mrożony różnego rodzaju, granulaty, płatki i tabletki wszystko tropicala. Spirulina granulowana, ogórek, cukinia dla roślinożerców. Posiadam jeszcze drugie 25l akwarium ze zmienniakami o podobnych parametrach wody. Karmię tymi samymi pokarmami i tam ten problem nie występuje.

Chętnie dodałbym zdjęcie, ale mimo iż ma ono mniej niż 100kb to wyskakuje napis, że osiągnąłem już maksymalny rozmiar załączników. Nie wiem dlaczego. Jestem tu od dzisiaj i jeszcze nie dodałem żadnego zdjęcia.
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

viewtopic.php?t=26119
grzesi3k przeprowadzi cię przez arkana dodawania zdjęć
grzesiot
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2020 11:55
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: grzesiot »

Dziękuję za pomoc w dodaniu zdjęcia. Oto mój zbiornik.

Obrazek
grzesiot
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2020 11:55
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: grzesiot »

Obrazek

Na ogonie tego skalara białawe kropki to początek infekcji.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Obsada rybna to bigos na winie - co sie nawinie to do gara .
Ryby maja objawy zatrucia /amoniak , azot /
Zredukuj obsade , zadbaj o odpowiednie parametry wody / pH GH NO3 itd/, dosadz roslin, nie czysc zbyt czesto filtra , dokonaj porzadnych pomiarow parametrow wody /dobre testy / lub zanies wode do zbadania w sklepie .
grzesiot
Posty: 5
Rejestracja: 15 lut 2020 11:55
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: grzesiot »

Zakupiłem testy i dziś dokonałem pomiarów kilku wartości.

pH 6,8 (trochę zeszło od ostatniego pomiaru, bo daję więcej CO2)
KH 7
GH 15
NO2 0
NO3 20mg/L
NH3 0,1mg/L

Więc z wodą nie jest, aż tak źle. Trochę zmiękczę ją przy podmianach filtrem RO. Wydaje mi się, że obsady nie trzeba redukować. Co do gatunków, to takie mi odpowiadają, nie zależy mi na określonym biotopie. Wszystkie mają podobne wymagania. Nie gryzą się, nie ganiają się. Akwarium ma mało roślin, bo są po przycince. Za tydzień, może dwa będzie busz.

Może mój problem to jednak jakiegoś rodzaju pleśniawka, Ale pleśniawki dało by się wyleczyć kąpielami w solance. No nie wiem.
ODPOWIEDZ