Filt do 54l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lukasz1717
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2020 15:36

Filt do 54l

Post autor: lukasz1717 »

Witam
Potrzebuje kupić filtr do akwarium 54l. Obsada to para pielęgniczek ramireza, może będą borelli. Nie wiem jaki filtr wybrać. Zależy mi na tym aby był cichy.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Jaki to ma być filtr? Zewnętrzny, czy wewnętrzny?
Dla pielęgniczek proponuję dłuższe akwarium i filtr Ikola150 (kubełek).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
lukasz1717
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2020 15:36

Post autor: lukasz1717 »

Filtr wewnętrzny raczej. W akwarium 2/3 rybki będą (parka/harem pielęgniczek). W 60cm znajduje się niekoniecznie dobraną parka ramirez (od ponad 2 miesięcy tylko raz składały ikrę i często samiec gania samice). Zależy mi na rozmnożeniu pielęgniczek.
Czy w tym akwarium można by trzymać harem borelli?
Planuje zakup akwarium 112l (80x35x40) dla haremu macmasteri (chyba że coś innego mi przyjdzie do głowy ;p).
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

lukasz1717 pisze:Czy w tym akwarium można by trzymać harem borelli?
Można próbować, ale 112l będzie bardziej odpowiednie (do 112l Ikola150 jak najbardziej). Z filtrów wewnętrznych np. Aquael Turbo Filter 500 - gąbka wystarczy a w razie czego dokupuje się dodatkowy pojemnik na media, lub też filtr gąbkowy typu Corner Jet zasilany napowietrzaczem.
Ewentualnie jak jest miejsce poza akwarium kaskada Aquael-a (lub inna, możliwości jest dużo, jednak typowo gąbkowe filtry na napowietrzacz zajmują więcej miejsca).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
lukasz1717
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2020 15:36

Post autor: lukasz1717 »

Przepraszam że jeszcze raz o to zapytam - Nie wiem czy bawić się w dobieranie się ramirezek czy kupić harem borelli(zawsze to 1 rybka więcej w akwarium). Chyba się zdecyduje na ten filtr aquaela (bardzo popularny i podobno cichy a to dla mnie znaczące).

Zastanawiam się też jaki filtr do 112l . Myślałem o hw302(tani), ale wiem, że nie ma regulacji. Na razie planuje w tym akwarium trzymać harem macmasteri, 3 rybki chyba nie potrzebują mocnej filtracji.
Czy warto dopłacić do markowych Aquael 1000l/h z możliwością regulacji.

Masz doświadczenie z pielęgniczkami? Mam trochę pytań. 😅😅😅
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

lukasz1717 pisze:Zastanawiam się też jaki filtr do 112l . Myślałem o hw302(tani), ale wiem, że nie ma regulacji. Na razie planuje w tym akwarium trzymać harem macmasteri, 3 rybki chyba nie potrzebują mocnej filtracji.
Dlaczego poleciłem Ikolę150? - mam takie trzy, stoją na dole (półka przy podłodze), śpię od nich może z metr dalej. Ten filtr ma kilka innych zalet poza tym, że jest cichy - jest funkcjonalny (ma zawory na wężach osobno), zużywa mało energii (co może być wadą w niektórych przypadkach, jeśli ktoś oczekuje pralki to nie ten filtr).
lukasz1717 pisze:zy warto dopłacić do markowych Aquael 1000l/h z możliwością regulacji.
Turbo Filter 500 też ma regulację poza tym Turbo Filter 1000 jest większy gabarytowo i wsadzanie go do 54 litrów to trochę przerost formy.
lukasz1717 pisze:Masz doświadczenie z pielęgniczkami? Mam trochę pytań.
Nie mam dużego doświadczenia z pielęgniczkami, ale pytaj, bo może ktoś coś dopisze.
Generalnie miałem przygotowane dwa zbiorniki 63l dla pielęgniczek ale okazało się, że zdobycie zdrowych ryb jest raczej trudne. Nie ma problemu z przygotowaniem wody, z garbnikami czy resztą rzeczy - problem jest ze zdobyciem zdrowych i dobrych genetycznie ryb. Do tarła dochodziło ale dosyć ciężko było odchować maluchy. Każda rybka, którą udało się odchować była nienaturalna w swoim wyglądzie - miała zbyt duże oczy w stosunku do reszty ciała. To samo z rybami, które pozyskiwałem - zbyt duże oczy w stosunku do reszty ciała oznaczały (wg różnych źródeł), przetrzymywanie ryb w złych warunkach (zbyt małych akwariach). Do tego dochodziło potem garbacenie i chudnięcie a to już wiadomo, że ryba na straty...
Dlatego z czasem dałem sobie spokój i zostałem przy tych gatunkach co mam, ryby nie zdychają, są wybarwione i nie widzę, żeby chorowały.

EDIT: no i hodowałem pielęgniczki trójpręgie (Apistogramma trifasciata)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
lukasz1717
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2020 15:36

Post autor: lukasz1717 »

Pisząc "filtr Aquael 1000 l/h miałem na myśli filtr zewnętrzny do akwarium 112l. Do 54 prawdopodobnie kupię ten turbo 500.
"Zostałem przy tych gatunkach co mam"- można wiedzieć jakie?
Czy pielęgniczki kupuje się np samiec osobno i 2 samice osobno
(w innym sklepie)?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

OK,ja zrozumiałem, że ma to być Aquael Turbo Filter 1000 :)
Te gatunki to neony simulanse, bystrzyki amandy, rodostomusy.
Są też głowaczyki i razbory espei - te dwa gatunki trzymam w twardszej wodzie. Część tych ryb zdechła, ale było to niewiele, większa część została i nie kupuję specjalnie innych, aby mieć różnorodność gatunku.
Czyli idziemy do sklepu i pytamy albo o dobraną parę lub harem (w zależności od podgatunku, bo różne pielęgniczki różnie się dobierają).
Można się też z kimś umówić ale czasem ciężko jest znaleźć taki kontakt. Ja jeździłem po Katowicach i Jaworznie, ale pomimo zdobycia odpowiednich par obserwowałem, że ryby nie były zbyt dobre.
Lepiej kupować z różnych źródeł (same samce osobo, same samice osobno) - dotyczy to nie tylko pielęgniczek.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
lukasz1717
Posty: 7
Rejestracja: 01 mar 2020 15:36

Post autor: lukasz1717 »

zastanawiałem się nad akwarium aquael classic 80cm (zależy mi na łatwym
ściąganiu pokrywy). Zestaw posiada oświetlenie 1x16w LED. Czy oświetlenie nie będzie za słabe? Nie zależy mi zbytnio na trzymaniu wymagających roślin, wiem, że pielęgniczki nie lubią mocnego oświetlenia.
w akwarium 54l mam oświetlenie JUWEL t8 day-light 15 watt i widzę, że ramirezy nie za bardzo lubią przebywać w miejscach mocniej oświetlonych.

Jakie wybrać podłoże? Sam piach?(jaki), widzę, że niektórzy dają pod spód ziemie ogrodową (warto). (akwarium dla pielęgniczek) :)
ODPOWIEDZ