Ikola 350 czy 400 Maxx

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
cossac1
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2020 20:47

Ikola 350 czy 400 Maxx

Post autor: cossac1 »

Witam,
powoli kompletuję sprzęt do akwarium 112 l (80x35x40).
Zastanawiam się nad filtrem zewnętrznym. Byłem już prawie zdecydowany na Ikole 350 ale zacząłem trochę szukać i widzę, że nowszy filtr Ikola 400 Maxx jest praktycznie w tej samej cenie (różnica 20 zł).
Za modelem 350 przemawia trochę większa pojemność koszy (2x2,2l) oraz chyba w miarę pasujący przepływ wody do takiej pojemności akwarium (760 l/h).
Ikola 400 Maxx jest nowszym modelem, na oko chyba trochę lepiej wykonanym (przynajmniej rurki) za to ma trochę mniejsze kosze (2x2l) ale głównie przeraża mnie wydajność tego filtra (1.200 l/h). W 112l będzie musiał pracować cały czas na skręconych zaworach, nawet zakładając dużo mniejszy przepływ spowodowany wkładami no i zapychaniem się filtra.
Akwarium ma być raczej z dużą ilością roślin i średniej wielkości obsadą.
Mam prośbę o pomoc, może ktoś używał w takim litrażu podanych modeli?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

350 ma większą powierzchnie filtracyjną więc ja wybrałbym to albo 450 .
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

cossac1 pisze: na oko chyba trochę lepiej wykonanym (przynajmniej rurki) za to ma trochę mniejsze kosze (2x2l) ale głównie przeraża mnie wydajność tego filtra (1.200 l/h). W 112l będzie musiał pracować cały czas na skręconych zaworach, nawet zakładając dużo mniejszy przepływ spowodowany wkładami no i zapychaniem się filtra.
Rurki są tutaj raczej słabą stroną, są łączone takimi tulejkami i jest to tak na pierwszy rzut oka niepewne. Wygięcia mają duże promienie - łuki rurek są duże i to trochę utrudnia mocowanie rurek. Można rurki zastąpić dokupowanymi osobno rurkami do modeli HW-602, te są zgrabniejsze, są "gięte" pod kątem prostym co ułatwia ustawienia. Do akwarium 112l wystarczy Ikola 250, pod ostatnim koszem jest jeszcze dużo miejsca na dodatkowe media. Jeśli akwarium ma mieć średnią obsadę ryb, to nie ma sensu kupować filtra o dużym przepływie.

EDIT: jednak po namyśle weź 350, a może i 450, ale sugeruję stary model.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Ikola 450 byłaby chyba najodpowiedniejsza.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
cossac1
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2020 20:47

Post autor: cossac1 »

Dzięki za dotychczasowe rady. Jak na razie chyba najbardziej skłonny jestem kupić właśnie Ikolę 450.
ODPOWIEDZ