Zakładanie nowego akwarium 162 L

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pyza00
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2020 15:12
Lokalizacja: Poznań

Zakładanie nowego akwarium 162 L

Post autor: pyza00 »

Cześć,

Jestem na etapie wymiany mojego akwarium z 54L na 162 L (chciałem 200L , ale niestety jest to max na obecne warunki mieszkaniowe)
To co mam na teraz to :
Szkło w rozmiarze 80x45x45 , VIV (optiwhite)
Belka LED Chihiros A801 50W 80-100cm
Filtr Ikola 600maxx

Proszę o doradztwo w podłożu i obsadzie.
Scenerie akwarium chciałbym zrobić z kamieni+ korzeń red moor wood w formie wyspy na 3/4 powierzchni dna akwarium zaczynając przy lewej krawędzi. Do końca prawej krawędzi zrobiłbym drobny piasek (jako plaża do wyspy :))
Chciałem użyć w całości podłoża aktywnego(nawet jako plaża bo w obecnym baniaku mam piasek kwarcowy którego pielęgnacja już mnie irytuje) , ale znajomy odradził mi to i stwierdził że lepiej zrobić to na bazie ziemi ogrodowej+dodatki(wyspa) wyjdzie tak samo i taniej a że chce mieć kiryski , to lepiej zrezygnować z podłoża aktywnego na rzecz plaży.

Rośliny które chciałbym mieć(popatrzyłem na inne akwaria , i sprawdzałem ich wymagania aby były max średnie) :
-kilka odmian anubiasa
-bucephalandry
-Bolbitis
-kryptokoryna
-rotala zielona + Rotala ramosior Florida
-Ludwigia mini sp. super red

Czy moja lampa wystarczy ? I czy CO2 w płynie będzie dawało radę czy lepiej zainwestować w zestaw CO2 ?

Obsada
-7 x kirysek padna
-5 x otosek
-2 x pielęgniczki boliwijskie / ramireza ?
-25x razbora galaxy / 25x bystrzyk amandy/ 15x platka
-krewetki red cherry
Co sądzicie o tej obsadzie ?
Jestem w trakcie zakupu testów ale dane z wodociągów:
pH 7,7
DH14
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Czy moja lampa wystarczy ? I czy CO2 w płynie będzie dawało radę czy lepiej zainwestować w zestaw CO2 ?
Co do CO2, koszt butli 5L, z całym osprzętem to około 420zł. Później 4kg CO2 kosztuje 14 zł, koszt co minimum 8 miesięcy. Ja zainwestowałem w butle i nie żałuję. Podpinam pod dyfuzor i koniec z obsługą.
hciałem użyć w całości podłoża aktywnego(nawet jako plaża bo w obecnym baniaku mam piasek kwarcowy którego pielęgnacja już mnie irytuje)
A co takiego irytuje Cię w obsłudzie piasku? Podłoże aktywne chyba też wymaga obsługi.

Ja obecnie mam akwarium zrobionę na substracieJBL AquaBasis plus żwirek kwarcowy 2-3mm i wygląda to dobrze. Poprzednio miałem ziemie ogrodową i zwykły piasek i nie musiałem jakoś szczególnie obsługiwać tego piasku... Pomijam fakt że dałem zbyt mało piasku plus błąd przy wyrywaniu roślin z podłoża spowodowały mi najazd krasnorostów ;).
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

pyza00 pisze:Scenerie akwarium chciałbym zrobić z kamieni+ korzeń red moor wood w formie wyspy na 3/4 powierzchni dna akwarium zaczynając przy lewej krawędzi. Do końca prawej krawędzi zrobiłbym drobny piasek (jako plaża do wyspy Smile)
Tak się wtrącę, bo ciężko coś doradzić, kiedy planuje się plaże...
Podejdź do tego tak: ryby mają gdzieś, czy usypiesz im plaże i czy dasz korzeń red moor wood oraz czy będzie wyspa. Ryby dobrze czują się w takim środowisku, w którym mogę się ukryć, będą miejsca zacienione, będzie podłoże z syfem (w którym mogą żerować), może jakiś kamień będzie lub kawałek drewna oraz zdrowe rośliny.
Ryby żerują po całym dnie i jest im obojętna plaża a najlepszym (bo uniwersalnym) podłożem jest właśnie piach.
Też zastanawiam się, co jest takiego irytującego w obsłudze piaszczystego podłoża. Po prostu sypiesz piach i jak się zbierze nadmiar osadu możesz go łatwo usunąć, choć nie jest to konieczne. Mam piach w akwariach i nie narzekam a jeśli uważam, że roślina rośnie nie tak, jak oczekuję, to daję kawałek pałeczki nawozowej lub kawałek gliny z rozłupanej kulki. Jeśli nie przeżyje to nie zmieniam całości, bo może źle dobrałem gatunek rośliny, albo po prostu warunki w akwarium są niesprzyjające dla tego gatunku.
Staraj się nie patrzeć na nazwy roślin, bo te są wymyślane z roku na rok inne. Celuj w sprawdzone gatunki bo duża część gatunków jest uprawiana w określonych warunkach, których nie zapewnisz w swoim akwarium.

Nie ulegaj marketingowi bo wydasz pieniądze i nic z tego nie wyjdzie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
pyza00
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2020 15:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pyza00 »

Hej,
Dzięki za odpowiedź
Z ta plażą to chodziło mi tylko o wystrój , ja wiem że ryby mają to w bezpoważaniu ale chciałbym aby akwarium było też miłe dla oka..

Rośliny które podałem podpatrzyłem na kilku filmach akwarystów którzy hodowali je w podobnych zbiornikach ze słabszym oświetleniem(najczęściej belka T5 39W) , wybrałem poprostu kilka fajniejszych i poszukałem ich nazwy.
Spróbuje wpierw bez CO2 , jak będzie potrzeba kupie zestaw CO2 bez półśrodków (bimbrownia)

Wracając do żwirku , moja mała niechęć wiąże się z tym że obecnie w oim 54L mam piasek , ale przez moją amatorszczyznę ten piasek muszę często odmulać, jak odmule za mocno robi się na nim zielony osad. Bez żadnych kulek mocy etc. Rosliny rosną mi naprawdę dobrze/

Co sądzicie o obstawie , napewno nie biorę już pod uwage Platek
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Hej.
Poruszyłeś kilka ważnych rzeczy:
- wystrój jak wiadomo, rzecz gustu i nad tym się nie dyskutuje, ale wystrój można zrobić z korzenia, kamienia i roślin, ale oczywiście Twój wybór,
- z roślinami to nie jest tak, że jak komuś ładnie rośnie przy takim oświetleniu to u Ciebie też będzie rosło, nie zawsze tak jest,
- jeśli po odmuleniu podłoża pojawia się zielony osad to oznacza, że czegoś w wodzie jest za dużo, a dokładniej osadza się przy dnie.
Miałem ten sam problem - na piaszczystym dnie pojawiał się dywanik i dopiero przepłukanie dna pomogło (gruby odmulacz, zaciąga się trochę piachu i przepłukuje powoli całe dno - tam, gdzie można sięgnąć odmulaczem).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Wracając do żwirku , moja mała niechęć wiąże się z tym że obecnie w oim 54L mam piasek , ale przez moją amatorszczyznę ten piasek muszę często odmulać, jak odmule za mocno robi się na nim zielony osad.
Ja u siebie w poprzednim akwarium lałem 'microbe lift special blend' i przez rok ani razu nie odmulałem podłoża a w pewnych miejscach miałem śnieżno biały dekoracyjny piasek i nie było śladu mułu.

Spróbuje wpierw bez CO2 , jak będzie potrzeba kupie zestaw CO2 bez półśrodków (bimbrownia)
U mnie po podpięciu CO2 rośliny wystrzeliły bardziej do góry a po 2 tygodniach zaczęło się z nimi coś dziać, jak się okazało konieczne było nawożenie micro i macro. Nie leję tego jakoś dużo, ale jak zacząłem nawozić co 2 dni to problem minął. Trzeba się liczyć z tym że u Ciebie też tak może być.


Co sądzicie o obstawie , napewno nie biorę już pod uwage Platek
Kiryski panda posiadam super rybki, jednak preferują trochę zimniejsze wody. W lecie podczas upałów jak skakały mi temperatury to rybki ewidentnie gorzej to znosiły... Muszę pomyśleć o klimie na to lato ;).

Otosek - ma tą wadę że przez złą aklimatyzację można się zrazić to tych rybek... Moment wpuszczenia do akwarium jest krytyczny... u mnie pomogła 6 godzinna aklimatyzacja.

Pielęgniczki boliwijskie / ramireza - ramirezy są piękne ;)

O reszcie nie powiem bo o nich nic nie wiem ;).
pyza00
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2020 15:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pyza00 »

Dzięki za poprzednie rady.
Nic nie odpisywałem tylko wziąłem sie do pracy.
Poniżej efekty :
https://zapodaj.net/0f36aa5fff18a.jpg.html


Użyłem ziemi ogrodowej + na to piasek czarny kwarcowy(od 4 do 6 cm) + wokół też piasek kwarcowy



Teraz już tylko obsada, stwierdziłem że zakupie bardziej zimnolubne rybki co pozwoli mi zrezygnować z grzałki.
Od 2 tygodni woda ma stałą temp 21-22 stopni.


Obsada jaką planuje:
Kirysek Panda 6 sztuk
Kirysek Czarny 6 sztuk
Dokupie 4 otoski
1 x Kosiarka

Plus jakaś mała ławica , razbora galaxy/bystrzyki

Oceńcie proszę jak wyszło.

P.S
Roślinki to zdałem się na radę sprzedawcy. Jak będą problemy to dokupie najmniej wymagające i tyle.
Niestety w bonusie dostałem otoska(pewnie zakleszczył się w roślinach) ale udało się i przeżył.
Narazie dozuje sam potas , dokupiłem właśnie testy zoolka , może jutro/pojutrze je otrzymam i zobacze na jakim etapie jest cykl azotowy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mi pokazuje się zdjęcie z piaskiem od piaskownicy jeśli chodzi o kolor i nie wygląda to podaną ilość w wysokości warstwy podłoża- tylko ja mam inne zdjęcie jak opis?
Kosiarki to też raczej stadne ryby, lepiej im jak jest ich kilka.
pyza00
Posty: 5
Rejestracja: 02 mar 2020 15:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: pyza00 »

Patrząc na akwarium z góry to podłoże jest najwyższe w lewym górnym rogu i w dół z 15 cm i idzie takim pasmem w prawo do tego drugiego korzenia. Tam sie kończy ziemia ogrodowa i jest już czarny piasek którego jest coraz mniej.

Pod piaskiem z piaskownicy :) niema nic i jest go od 0,5cm do może max 3cm
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Wystrój a'la ADA ,podoba się, teraz woda klar ,CO2 dla roślin,tylko jak pisał MarJan,widać piasek ...średnio pasuje. Najlepiej żeby rośliny rosły wokół korzeni ( b ładne są ) i coś z przodu brakuje ...
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Przypomina mi start mojego dużego baniaka. Piasek bardzo mi się podoba ;) :) Daj coś przy tych korzeniach, będzie bardziej naturalnie.
ODPOWIEDZ