Jaki filtr

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
OmenLDZ
Posty: 4
Rejestracja: 08 mar 2020 9:49

Jaki filtr

Post autor: OmenLDZ »

Witam mam kostke 64l obecnie w nim filtr aquael turbo 5 chciałbym go zmienic na cos innego i tu moje pytanie co byscie mi doradzili jaką kaskade albo kubeł aby był cichy i poprawił klarownosc wody w akwa obecnie mam bystrzyki ozdobne budżet 200-300 z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
W 63 litrach mam Ikolę 150. Turbinka jest oszczędna (mały pobór mocy), ale do takiego litrażu wystarcza. Filtr jest cichy i funkcjonalny (stoi w sypialni, nie słychać go), nie ma problemu z czyszczeniem, zalewaniem itp.
Co do poprawy klarowności to osobny temat, bo trzeba określić co powoduje brak klarowności albo jakie są Twoje oczekiwania co do klarowności.
Grzebię w akwarium i woda robi się mętna, bo wzbija się syf z dna, to po krótkim czasie woda jest przejrzysta i filtr zrobi swoje.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

W tym budżecie dostaniesz I ligę, np. Eheim classic 150.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

I ja polecam właśnie Eheima.
Może wygląda prymitywnie, nie ma przycisku do zalewania ani bloku przyłącza węży z zaworami, a w środku nie ma koszy, ale to wszystko ma ogromne zalety.

Po pierwsze, nie ma co się zepsuć, a jak się coś psuje to widać od razu. Uszczelka jest tylko jedna, to jest zwykły oring. Zaś w takim JBL e902 (mój poprzedni), uszczelek jest chyba 5:
- uszczelka pod głowicą
- 2 uszczelki bloku przyłącza węży
- uszczelka przycisku
- dodatkowa uszczelka przycisku (taki bloczek pełniący raczej funkcję przepony, nie da się tej uszczelki dostać samodzielnie, trzeba kupić cały przycisk do zalewania)

Przez to, że nie ma koszyków, nie ma żadnej wątpliwości czy woda przechodzi przez media - tutaj innej drogi niż przecisnąć się przez wszystkie media nie ma. A że nie ma koszy, to cała pojemność filtra jest dostępna na nasze media. Można nawet luzem zasypać filtr, zostawiając gąbkę na dole i na górze.

Polecam tylko kupić podwójne zawory, są dość drogie ale umożliwiają sensowne czyszczenie. Bez tych zaworów trzeba wyjąć koszyk do zasysania i deszczownicę z akwarium oraz spuścić wodę z węży.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Juz tak nie demonizujmy tego JBL'a to bardzo dobry i cichy filtr, a uszczelki wystarczy smarowac wazelina zeby sluzyly dlugo i nie twardnialy. Natomiast co do klarownosci to JBL bez modyfikacji koszy i wymiany na poprawiony model to lipa wiec szukaj cos co ma miejsce na wate i jakies media, nie koniecznie ceramiki, bo gabki tez sa bardzo dobrym medium i z czasem w dojrzalym zbiorniku wystarczaja w zupelnosci. Przelec sobie YT i popatrz co ludzi emowia o filtrach, tak najlepiej bo zobaczysz na wlasne oczy :)
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Za 299 zł dostaniesz Eheima Classic 2213 + zawory podwójne w komplecie, właśnie dokupiłem go do swojego akwarium i na razie mogę powiedzieć że jest bardzo cichy, nawet jak na sam początek uruchomienia, a jak wiadomo na samym początku filtry chodzą troszkę głośniej. Jest mega cichy. Więcej nie powiem, bo dopiero chodzi raptem 2 dni. Zapchany 5 gąbkami + wata + purigen i leje porządnie, spodziewałem się mniejszego przepływu. Fakt że ten model jest przewidziany do większych awarii, ale zawsze go możesz na zaworach skręcić i zmniejszysz przepływ, a z biegiem czasu jak się będzie przytykał to będziesz zwiększał przepływ. No i wrazie jak zdecydujesz się na większe akwarium no to jeszcze się przyda. Myślę że ten filtr z zaworami jest wart swojej ceny. Do tego, jak poprzednik pisał, prosty filtr jak budowa cepa. Z czystym sumieniem polecam.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

mark_farina pisze:Juz tak nie demonizujmy tego JBL'a to bardzo dobry i cichy filtr, a uszczelki wystarczy smarowac wazelina zeby sluzyly dlugo i nie twardnialy. Natomiast co do klarownosci to JBL bez modyfikacji koszy i wymiany na poprawiony model to lipa wiec szukaj cos co ma miejsce na wate i jakies media, nie koniecznie ceramiki, bo gabki tez sa bardzo dobrym medium i z czasem w dojrzalym zbiorniku wystarczaja w zupelnosci. Przelec sobie YT i popatrz co ludzi emowia o filtrach, tak najlepiej bo zobaczysz na wlasne oczy :)
Nie mówię że jest zły, służył mi dobrze przez prawie rok i klarowność była znakomita (z Purigenem miałem efekt lewitujących ryb). Potwierdzam też, że jest cichy - ale tutaj ważne żeby wpadające w wibracje węże nie dotykały ścian szafki, a pod sam filtr też można coś podłożyć, np. styropian. Ale niestety ciekł i nawet nie wiem gdzie, najprawdopodobniej w okolicach przycisku do zalewania, bo tam były jedyne niewymienione przeze mnie uszczelki.
ODPOWIEDZ