Agresja neonów czerwonych wobec swoich pobratymców?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Agresja neonów czerwonych wobec swoich pobratymców?

Post autor: gienq »

Hej, czy neony czerwone mogą być agresywne wobec innych przedstawicieli swojego gatunku?

W piątek kupiłem partię neonów czerwonych żeby powiększyć swoje stadko i dzisiaj zauważyłem, że 3 neony które mieszkają w moim zbiorniku od roku (są już duże i dobrze odkarmione), mają poszarpane płetwy ogonowe, a największy neon ma już chyba przekrwione strzępy.

Nie mam żadnej dekoracji z ostrymi krawędziami, a w akwarium sprzęt jest minimalny - mam tylko prefiltr Eheim i deszczownicę Eheim, bo grzałkę mam przepływową, a filtr jest oczywiście zewnętrzny.

I to na pewno jest typowe uszkodzenie mechaniczne, bowiem nie zauważam żadnej choroby u ryb, a na pewno nie ma martwicy lub innych chorób bakteryjnych. Zatem pytanie, czy to te mniejsze, nowe neony są agresywne wobec kumpli?

Parametry wody książkowe:
NO2 - 0
NO3 - 10
pH 6.7
TDS 210
Temperatura wody 26 stopni
Podłoże to Advanced HELP, więc również bardzo łagodne w kształcie.

W ramach leczenia podaję witaminy Tetra Vital i Seachem Stress Guard (przyśpiesza gojenie ran). Dodałem też 3 liście ketapangu, bo podobno również przyśpieszają gojenie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A co jeszcze pływa w akwarium poza neonami?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Aktualnie pływa:
- 16 neonów (8 starszych i 8 nowych)
- 8 otosków

Innych zwierząt nie planuję wprowadzać. Dzisiaj byłem cały dzień w domu (firmę mi zamknęli i pracuje w domu) i nie zauważyłem żadnej agresji poza jednym dziwnym przypadkiem - wyglądało tak jakby młodszy neon wziął do pyszczka płetwę ogonową starszego kolegi, ale nie szarpnął tylko natychmiast puścił. No i sytuacja z poranionymi płetwami dotyczy wyłącznie większych, starszych ryb. Największy neon jest w złym stanie, pływa stabilnie ale ta płetwa nie wygląda najlepiej.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Wygląda na to, że doszło do ustalenia nowej hierarchii. W międzyczasie ryby nie chciały jeść, ale nie były apatyczne lub schowane - po prostu nie były zainteresowane pokarmem. Ostatecznie włączyłem do obiegu sterylizator UV żeby zdezynfekować wodę i uchronić ryby przed infekcjami, a od dzisiaj apetyt już wrócił i płetwa znakomicie się goi.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Jaki masz sterylizator ?
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

To Aquael AS-3W, czyli żarnik 3W. Mocniejsza, pięciowatowa wersja moim zdaniem spowodowałaby znaczny spadek przepływu wody, ponieważ wlot i wylot nie znajdują się w linii.
ODPOWIEDZ