[~112L] Drobna obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

erico13
Posty: 12
Rejestracja: 17 mar 2020 17:28

[~112L] Drobna obsada

Post autor: erico13 »

Cześć, z racji wiadomej sytuacji w kraju i siedzenia w domu postanowiłem spróbować założyć sobie akwarium :) w domu stało X lat akwarium więc umyłem, zamówiłem jakieś roślinki oraz filtr i grzałkę tutaj proszę nie miejcie pretensji (wszystko po taniości). Ogólnie na początku muszę i tak zobaczyć czy akwarium po tylu latach wytrzyma oraz czy rośliny w ogóle jak przyjdą to się przyjmą. Jednak jeśli bym poczuł jakaś większą chęć działania w grę na pewno za jakiś czas wejdą rybki. Tutaj rodzi się pytanie do osób które, są w tym temacie obeznane. Mianowicie zależy mi na jak najmniejszym rozmiarze ryb. Więc na jakie mógłbym zwrócić uwagę i w jakiej ilości. Do tej pory moim gustom przypadły takie ryby jak: neon zielony, kiryski tutaj pigmej lub karłowaty, razbora borneańska, pielęgnice ramireza i nawet bojownik. Te dwie ostatnie wymienione to chyba maksymalne maksimum wielkościowe. Także jeśli komuś się chciało to przeczytać dziękuje i proszę o rady i pomysły co i jak można wymieszać :)
Ostatnio zmieniony 18 mar 2020 18:09 przez erico13, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
To tak napiszę, jak może być powinno bez owijania w to, że skoro w sklepie pływają, to mogą pływać wszędzie.
Neon zielony (simulans) - miękka i kwaśna woda, trochę ciemnawe akwarium, w twardej wodzie albo będą albo mętniały, albo chorowały.
Do towarzystwa z neonami mógłbym wskazać bystrzyki amandy - małe czerwone ryby, kontrastujące z przyciemnionym akwarium, preferujące podobne warunki co do wody.
Razbora borneańska - malutka ale bardzo delikatna ryba, woda trochę twardsza, pH poniżej 7, też niezbyt jasno oświetlone akwarium.
Kirysek pigmej - warunki podobne jak wyżej, niezbyt twarda woda, lekko kwaśna, akwarium niezbyt silnie oświetlone.
Czyli amandy, simulanse i pigmeje, no i piach na dnie, trochę drewna, jakiś kamień, rośliny preferujące miękką i kwaśną wodę (ludwigia, heteranthera, limnophile), lub też osobno razbora,
Jeśli nie chcesz mieszać wód, to polecam endlery.
Czyli jeśli woda z kranu jest zasadowa i twarda, to dobrze będzie ją zmieszać z demineralizowaną.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
erico13
Posty: 12
Rejestracja: 17 mar 2020 17:28

Post autor: erico13 »

Dziękuje za odpowiedź, ale chyba na chwile obecną sytuacją się delikatnie zmieni i będzie to akwarium 112 litrów o ile uda się zakleić szybę ewentualnie ją wymienić. Pechowo trochę, że jest to akwarium z profilowaną przednią szybą. Pomijając ten fakt myślałem nad tą możliwe przyszła obsadą i może jakaś sztuka typu ramireza albo bojownik uatrakcyjniłyby wygląd całego akwarium. Tylko czy sprawdzi się teoretycznie biotopowe połączenie ramirezek, neonków i kirysków? I jaka była by dla nich alternatywa z Azji gdzie będzie bojownik ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Te ryby, które opisałem miałem i ma nadal. Przy odpowiednich warunkach nie stwarzają problemu. Co do pielęgniczek to różnie bywał, ale zauważyłem, że dostać dobre genetycznie ryby jest trudno (ryby są już wypaczone hodowlą).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ