Oświetlenie LED do 60L

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
vermess
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2019 18:47
Lokalizacja: Żywiec

Oświetlenie LED do 60L

Post autor: vermess »

Cześć,
Jakieś pół roku temu kupiłem zestaw Diversa Startup 60. Akwarium 60x30x30cm i w pokrywie świetlówka Diversa LED Expert 13W. Po tych kilku miesiącach muszę coś zrobić z oświetleniem bo coś z nim jest nie tak. Wydaje mi się, że świeci jakoś dziwnie słabo, rośliny słabo rosną (niektóre w ogóle nie rosną). Nie wiem czy świetlówka jest uszkodzona, czy po prostu nie nadaje się do tego akwarium (chociaż była w zestawie).
I teraz pytanie: Czy ktoś ma w posiadaniu taki zestaw i może opisać swoje spostrzeżenia w tej kwestii?
Ewentualnie w jakie jakie oświetlenie zainwestować aby roślinki ładnie rosły? Znalazłem na allegro coś takiego jak LED PLANT, ale nie wiem czy nadaje się to jako samodzielne oświetlenie czy jako dodatkowe i czy w ogóle spełni swoją rolę w moim zbiorniku. A może powinienem kupić jeszcze coś innego?

Te PLANTY znalazłem w dwóch wersjach:
https://allegro.pl/oferta/swietlowka-le ... 7197553060
https://allegro.pl/oferta/swietlowka-le ... 7536051312
Barwa światła - czerwono-niebieska w proporcji (3:1), a w drugiej (5:1). Jaka jest praktyczna różnica?
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Być może obejdzie się bez wymiany oświetlenia? 13W na zbiornik 60 litrów (choć w przypadku ledów nie należy patrzeć na waty, lecz na lumeny) powinno wystarczyć do utrzymywania niewymagających roślin, więc być może problem leży w:
- wyjałowionej z substancji odżywczych wodzie
- jałowym podłożu
- niedostatku CO2

Dlatego pytanie czy coś nawozisz, co masz w podłożu i jakie rośliny posiadasz? Jeśli nic nie masz w podłożu, można zacząć spróbować włożyć pałeczki nawozowe lub kulki gliniano-torfowe.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

vermess pisze:Barwa światła - czerwono-niebieska w proporcji (3:1), a w drugiej (5:1). Jaka jest praktyczna różnica?
Nie ma żadnej - same niebieskie czerwone barwy nic nie dadzą.
Diody stosuje się w dwóch przypadkach:
- kiedy chcesz poeksperymentować z barwą,
- kiedy chcesz zaoszczędzić na prądzie.
Przeczytaj proszę ten artykuł:
viewtopic.php?t=20067

Miałem podobne podejście, ale im więcej czytałem, tym mniej zacząłem wierzyć w niebieskie i czerwone. Więc albo wymień świetlówkę na drugą, albo dołóż drugą o innej barwie (np. dwie świetlówki o oznaczeniu 865 i 840).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
vermess
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2019 18:47
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: vermess »

Dzięki za podpowiedzi. Gdzieś wyczytałem, że przy oświetleniu led powinno się zwracać uwagę właśnie na lumeny i minimum to 35lm/L wody, a maximum to 60lm/L. Moja świetlówka katalogowo ma 1350lm. 1350lm / 60L = 22,5lm/L. Więc z tego wynika, że tego światła jest po prostu za mało. Musiałbym mieć takie dwie... Ktoś potwierdzi tą teorię?
Znalazłem coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/swietlowka-le ... 7340299359
Może ktoś ma w podobnym zbiorniku? 66 diod po 35lm każda co daje 2310lm i 38,5lm/L.
Roślinki mam raczej łatwe w hodowli. Nawet moczarka nie chce tu rosnąć. Fakt, że nie nawożę i jestem raczej początkującym akwarystą. Nie mam dużej wiedzy.
Dodam tylko, że w drugim, dużo mniejszym zbiorniku mam to samo podłoże, te same roślinki i wszystko pięknie rośnie. Tylko oświetlenie jest inne... Jakaś dziwna stara świetlówka, której nie da się już kupić.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

vermess pisze:Tylko oświetlenie jest inne... Jakaś dziwna stara świetlówka, której nie da się już kupić.
Problemem jest widmo - dioda ma inne, świetlówka ma inne. Porównanie watów do litrów ma sens przy świetlówce i też się do tego odnosi. Kiedyś nie było diod, oświetlano akwaria żarówkami i świetlówkami, ktoś tam zauważył, że przy takiej mocy wzrost roślin jest taki itp. Policzył i wyszło, że tyle watów na litr ma być, aby takie rośliny rosły.
vermess pisze:dzieś wyczytałem, że przy oświetleniu led powinno się zwracać uwagę właśnie na lumeny i minimum to 35lm/L wody, a maximum to 60lm/L. Moja świetlówka katalogowo ma 1350lm. 1350lm / 60L = 22,5lm/L. Więc z tego wynika, że tego światła jest po prostu za mało. Musiałbym mieć takie dwie... Ktoś potwierdzi tą teorię?
Nie porównujmy lumenów, watów, świetlówek i diod - to są różne rzeczy.
Świetlówki nie zasili się mniejszą mocą, bo nie ma regulatorów do świetlówek. Czyli kupujemy rurę określonej mocy i do tego odpowiedni statecznik.
Diody z kolei można zasilić przez regulator ale nie wiemy do końca ile tej mocy dostarczamy. Dlatego oświetlenie diodowe powinno być regulowane.
Mam akwarium 63l i oświetlam całe łącznie 15. diodami zasilanymi 1W każda, ale regulator jest skręcony na 1/3 mocy (bo całość później mocno się grzeje), a i tak jest czasem tego za dużo (np. po przycince, gdzie światła dociera więcej).
Reasumując, najlepiej jeśli oświetlenie diodowe jest regulowane przynajmniej co do mocy.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
vermess
Posty: 3
Rejestracja: 04 lis 2019 18:47
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: vermess »

krzych_100, nie widzę w sprzedaży regulowanego oświetlenia LED z przeznaczeniem do akwarium. Może źle szukam. Podrzucisz link do tego co masz u siebie? Czy to jakaś Twoja własna konstrukcja?
ODPOWIEDZ