Zbrojnik niebieski - przebarwienie i zmiana faktury skóry

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Zbrojnik niebieski - przebarwienie i zmiana faktury skóry

Post autor: peter884 »

Cześć!
Od 2 lat mam w akwarium zbrojnika niebieskiego weloniastego. Wszystko było w porządku aż do dzisiaj - zbrojnik zrobił się powolny, zmienił kolor na grzbiecie i wygląda jakby był trochę poszarpany. Poniżej zdjęcie.
Macie jakieś pomysły co to jest i jak to leczyć? Może to początek pleśniawki?
https://images92.fotosik.pl/342/161c9b777030b290.jpg
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/161c9b777030b290
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zmniejszyłam podgląd zdjęcia, bo powodował rozjeżdżanie się Forum.

Podaj proszę informacje o akwarium zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
peter884
Posty: 31
Rejestracja: 07 sie 2018 20:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: peter884 »

Ok, już wszystko podaję:

-litraż - 200l
-obsada ryb - 2 zbrojniki niebieskie, 4 kosiarki, 2 skalary, 2 gurami, para mieczyków, 4 razbory klinowe, 6 kirysków panda
-pokarmy którymi karmisz ryby - głównie pokarm suchy - pellet, mikrogranulki, płatki; 1-2 razy w tygodniu mrożonki (zazwyczaj mam mieszankę i podaję losowo), ostatnio ze 3 razy w tygodniu podaję taką jakby galaretkę z larwami; mam też pastylki dla ryb dennych i podaję je raz dziennie
-temperatura wody i jej parametry (jeżeli je znasz) - temperatura około 27-28*C, pH około 7,5, azotyny i azotany sprawdzałem około miesiąc temu i na testach kropelkowych miałem "w normie"
-ew. inne zwierzęta w akwarium (ślimaki, żaby itp.) - mam około 10 ślimaków hellena
-jak często podmieniasz wodę - raz na tydzień, czasem raz na 2 tygodnie, nigdy rzadziej; podmieniam około 25% wody
-jak długo akwarium stoi - akwarium stoi około 2 lata
-jak dawno ryby zostały wpuszczone - ta ryba była wpuszczona 3 tygodnie po zalaniu, więc przetrwała bez żadnych problemów prawie 2 lata
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę - filtr zewnętrzny kubełkowy, głównie biologiczny, dodatkowy filtr wewnętrzny wypchany gąbkami i watą akwarystyczną, oświetlenie 2 x 24W LED, grzałka przepływowa
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo - mam tylko 2 rośliny bo inne padły ze względu na kiepskie podłoże i oświetlenie; nie pamiętam co to za gatunek, takie długie zielone liście
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby - sporo korzeni i skał - tak, jest ryzyko że ryba się otarła i wdała się infekcja
-co jest podłożem - żwir bazaltowy około 2mm
2. Opisz objawy choroby:
-zmiany w zachowaniu ryby - ryba jest praktycznie nieruchoma, nie je i nie reaguje na nic; wczoraj było ok z tego co zauważyłem
-zmiany na jej ciele - białe przebarwienie przechodzące w kolor czerwony miejscami - być może skaleczenie a być może puchlina; ryba trochę "nastroszona", płetwy bardzo poszarpane
-co się dzieje z pozostałą obsadą - pozostała obsada ok; co jakiś czas jakaś ryba padała, ale od jakiegoś czasu jest spokój.

W razie jeszcze jakichś pytań jestem do dyspozycji. Z góry dzięki za porady.
ODPOWIEDZ