Pomoc w rozróżnieniu płci gurami

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gabonensis123
Posty: 82
Rejestracja: 24 gru 2019 19:38

Pomoc w rozróżnieniu płci gurami

Post autor: Gabonensis123 »

Witam. Parę miesięcy temu kupiłem do swojego akwarium teoretyczną parkę gurami (piszę teoretyczną ponieważ nigdy przedtem nie miałem gurami i polegałem tylko i wyłącznie na opini sprzedawcy sklepu zoologicznego oraz na nielicznych informacjach z internetu). Jednak jeśli są tutaj bardziej doświadczeni hodowcy gurami, to prosiłbym o odpowiedź na moje pytanie: Czy naprawdę posiadam samca i samiczkę, czy też zostałem oszukany?

Zdjęcia teoretycznego samca----v

https://m.fotosik.pl/zdjecie/a7f2fb2e70231fd0

Zdjęcia teoretycznej samiczki---v

https://m.fotosik.pl/zdjecie/85576ffb852a97ac

Zestawienie 2 gurami ----v

https://m.fotosik.pl/zdjecie/f89bf346c4948405[i][/i]
Akwarium 105l ogólne
Krewetkarium 25l
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Trudno powiedzieć po tych zdjęciach. Zasadniczo samiec ma zaostrzoną płetwę grzbietową a samica okrągławą i jest grubsza, ale to pewnie sobie wyczytałeś. Ze zdjęcia jednak widać, że to ryby słabej jakości, szczególnie druga. Duże oko, pokrzywiona.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Gabonensis123
Posty: 82
Rejestracja: 24 gru 2019 19:38

Post autor: Gabonensis123 »

Dziękuję za odpowiedź. A dlaczego może być ona taka ,,wykrzywiona"? Chcę wiedzieć ponieważ w swojej przygodzie z akwarystyką napotkałem już 2 takie ,,powykrzywiane" ryby i obydwie... zdechły. Czy przyczyną może być chów wsobny (od razu powiem, że celowo nie kupywałem takich ryb tylko jakoś przypadkowo trafiały do moich akwariów np. jako ,,prezent" od innych akwarystów)?
Akwarium 105l ogólne
Krewetkarium 25l
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Chów wsobny jak najbardziej. Ponadto złe warunki bytowania, dieta. Często nieproporcjonalnie duże oko wskazuje na karłowatość.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Gabonensis123
Posty: 82
Rejestracja: 24 gru 2019 19:38

Post autor: Gabonensis123 »

Niestety, taką/iego już dostałem :( A jeśli oddałbym je przyjacielowi akwaryście który posiada akwa 200l z bujną roślinnością oraz który karmi swoje ryby (także gurami) specjalistycznymi pokarmami (także mrożonkami) to czy byłaby jakaś szansa, żeby ta ,,pokrzywiona" rybka pożyła trochę dłużej i poczuła się lepiej?
Akwarium 105l ogólne
Krewetkarium 25l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Gabonensis123 pisze:Niestety, taką/iego już dostałem :( A jeśli oddałbym je przyjacielowi akwaryście który posiada akwa 200l z bujną roślinnością oraz który karmi swoje ryby (także gurami) specjalistycznymi pokarmami (także mrożonkami) to czy byłaby jakaś szansa, żeby ta ,,pokrzywiona" rybka pożyła trochę dłużej i poczuła się lepiej?
Niestety nie ma na to żadnej szansy, ale gurami powinieneś oddać, bo masz dla nich za małe akwarium, o czym już od dawna Ci piszemy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Gabonensis123
Posty: 82
Rejestracja: 24 gru 2019 19:38

Post autor: Gabonensis123 »

BARA pisze:
Gabonensis123 pisze:Niestety, taką/iego już dostałem :( A jeśli oddałbym je przyjacielowi akwaryście który posiada akwa 200l z bujną roślinnością oraz który karmi swoje ryby (także gurami) specjalistycznymi pokarmami (także mrożonkami) to czy byłaby jakaś szansa, żeby ta ,,pokrzywiona" rybka pożyła trochę dłużej i poczuła się lepiej?
Niestety nie ma na to żadnej szansy, ale gurami powinieneś oddać, bo masz dla nich za małe akwarium, o czym już od dawna Ci piszemy.
A czy zamiast gurami mozaikowych mógłbym tutaj trzymać np. gurami dwuplamistego, albo prętnika karłowatego? A jeżeli chodzi o gurami mozaikowego, to kupiłem go tylko dlatego, ponieważ na jednej stronie akwarystycznej jest napisane, że spokojnie można go trzymać w 100l, a ponieważ nie miałem żadnego innego odniesienia oraz kogoś kto by mi poradził, trafił do mojego baniaka :|
Akwarium 105l ogólne
Krewetkarium 25l
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Prętniki tak, gurami nie - moim zdaniem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: Pomoc w rozróżnieniu płci gurami

Post autor: Arkady77 »

W odpowiedzi zobacz na moje Gurami Mozaikowe.
Samiec bardziej ubarwiony na podbrzuszu z dłuższymi płetwami, ogólnie większy.
Obrazek

Samica mniej ubarwiona praktycznie wcale z pękatym brzuchem, mniejsza.
Obrazek
ODPOWIEDZ