Dziwne "kulki" na szybach akwarium

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
BoKo11
Posty: 6
Rejestracja: 19 lut 2018 2:08
Lokalizacja: US

Dziwne "kulki" na szybach akwarium

Post autor: BoKo11 »

Witajcie. Po restarcie niecały miesiąc temu, dzisiaj znalazłem na szybach akwarium dziwne "kulki". Mają wymiar około milimetra i są zgrupowane w kilku miejscach. Każda taka grupa "kulek" liczy sobie od kilku do kilkunastu sztuk. Mam do Was pytanie - co to jest? Domyślam się, że coś się próbuje rozmnożyć ale co? Badanie wody pokazuje, że w akwarium są całkiem dobre warunki:

pH powyżej 7.4
pH Range ok. 7.4 - 7.8
AMMONIA NH3/NH4 0. (jakby śladowe ilości) (dodane 25 ml Ammonia Lock) - kolejne badanie 0.
NITRITE N02 0.
NITRATE N03 0.
Phosphate PO 0.
Carbonate Hardness KH 5 kropli (50 - 100ppm)
General Hardness GH 10 kropli (140 - 200ppm)
Temperatura 28°

Ach, oczywiście - co mam w akwarium:
Bocja karłowata
Bystrzyk Amandy
Mikrorasbora Kubotai
Neon Innesa
Razbora klinowa
ślimaki Clea Helena
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Dziwne "kulki" na szybach akwarium

Post autor: MarJan »

Najprawdopodobniej ślimaki, ryby które wymieniłeś na 99,99%nie są sprawcami kulek
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Dziwne "kulki" na szybach akwarium

Post autor: wojtass9 »

Wygląda jak ikra kirysków ale kirysków nie masz :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Dziwne "kulki" na szybach akwarium

Post autor: BARA »

BoKo11 pisze: 05 sie 2020 20:08 Badanie wody pokazuje, że w akwarium są całkiem dobre warunki:

pH powyżej 7.4
pH Range ok. 7.4 - 7.8

............

Ach, oczywiście - co mam w akwarium:
Bocja karłowata
Bystrzyk Amandy
Mikrorasbora Kubotai
Neon Innesa
Razbora klinowa
ślimaki Clea Helena
Dla wymienionych przez Ciebie gatunków ryb odczyn wody powinien być kwaśny, a nie zasadowy, szczególnie dla neonów Innesa i bystrzyków Amandy, więc stwierdzenie o "bardzo dobrych warunkach" jest - delikatnie pisząc - mocno przesadzone...

Jaja mogą pochodzić od ślimaków.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
BoKo11
Posty: 6
Rejestracja: 19 lut 2018 2:08
Lokalizacja: US

Re: Dziwne "kulki" na szybach akwarium

Post autor: BoKo11 »

Z tymi ślimakami coś mi nie pasuje. Skupiska owych "kulek" znajdują się na trzech ściankach akwarium w sporej odległości od siebie (mam akwarium 250l) i powstały w ciągu jednej nocy. Chyba nie na ślimacze tempo?
Wojtass9
Popełniłem błąd nie wymieniając dwóch kirysków, które mam z poprzedniego akwarium (już ponad dwa lata) bo wydawały mi się najmniej w tej sytuacji znaczące. Na dodatek oba bardzo różnią się wielkością choć na wygląd są tego samego rodzaju i do tej pory nie spotkałem z ich strony żadnej "niespodzianki". Być może masz rację. Czy mogę coś zrobić z tą i ikrą aby ją chronić? Pytam ponieważ widzę, że jedno jej skupisko jest już mocno przetrzebione - duże zainteresowanie ze strony rasbory klinowej.
Bara
Z podanymi parametrami wody i spisem rybek byłem w jednym ze znanych sklepów akwarystycznych i nikt nie widział żadnych przeciwwskazań dla takiego zestawu. Nie korzystam z żadnego filtra RO, woda to typowa "kranówka" podmieniana co jakiś czas - ok. 20%. Co twoim zdaniem mógłbym w tej sytuacji zrobić?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Dziwne "kulki" na szybach akwarium

Post autor: wojtass9 »

Możesz ją spróbować zeskrobać i przełożyć do innego akwa,to,że kiryski różnią się wielkością może wskazywać ,że są różnej płci.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Dziwne "kulki" na szybach akwarium

Post autor: BARA »

BoKo11 pisze: 06 sie 2020 20:58
Z podanymi parametrami wody i spisem rybek byłem w jednym ze znanych sklepów akwarystycznych i nikt nie widział żadnych przeciwwskazań dla takiego zestawu. Nie korzystam z żadnego filtra RO, woda to typowa "kranówka" podmieniana co jakiś czas - ok. 20%. Co twoim zdaniem mógłbym w tej sytuacji zrobić?

To jest podstawowy błąd: pytanie o cokolwiek w sklepie akwarystycznym. Tam nie masz specjalistów, tam są sprzedawcy, którzy chcą zarobić na sprzedawanym towarze.
Niestety taka jest nasza rzeczywistość.
Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb w dobrych atlasach akwarystycznych, zobacz na stronie seriouslyfish.com.
Ryby jakie trzymasz wymagają wody miękkiej i kwaśnej, więc nie dasz rady trzymać ich długofalowo z kranówce bez szkody dla ich zdrowia. Zacznij stosować mieszanie wody do podmian z wodą demineralizowaną/destylowaną i zakwaszaj ją dodatkowo. Do dolewania wody do akwarium w celu uzupełnienia jej odparowania stosuj tylko i wyłącznie wodę demineralizowaną/destylowaną. Docelowo powinieneś zejść z pH poniżej 7.0
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Juleczka2020
Posty: 34
Rejestracja: 14 sie 2020 14:22

Re: Dziwne "kulki" na szybach akwarium

Post autor: Juleczka2020 »

To najprawdopodobniej złe ślimaki. Lepiej usunąć te jajeczka, bo będziesz miał plagę.
Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ