Gurami dwuplamity

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
brzucho
Początkujący pomocnik
Posty: 124
Rejestracja: 14 lut 2006 10:57
Lokalizacja: Brodnica

Gurami dwuplamity

Post autor: brzucho »

Mam taki mały problem, bo podczas "zalotów" gurami dwuplamistego samiczce samiec obgryza płetwe ogonową i juz prawie połowy nie ma :( Czym moze być to spowodowane i czy mogę coś z tym zrobic :?:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Niestety, niewiele na to poradzisz, jedynym rozsadkiem byłoby wieksze akwa i moze jakos dałyby sobie spokój. Tak to niestety wyglada u gurami. Jedyna nadzieja, ze w koncu da jej spokój. Zatem musisz czekac, chyba ze bedzie sie dzialo drastyczne to odlowic samca...jesli masz gdzie.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
brzucho
Początkujący pomocnik
Posty: 124
Rejestracja: 14 lut 2006 10:57
Lokalizacja: Brodnica

Post autor: brzucho »

No własnie z tym odławianiem jest mały problem :? bo nie mam dodatkowego zbiornika. Myslałem tez o zakupie wiekszego akwarium ale tu pojawia sie nastepny problem brak funduszy, wiec narazie muszą sie pomęczyć w takim. Jak do tej pory nie zdazało sie to często ale w ostatnim czasie samiec zaczął budować gniazdo z piany i trochę goni :evil: No nic, pożyjemy zobaczymy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

Ja miałam podobny problem w moich 112l, tyle że samiec był agresywny w stosunku do wszystkich ryb, nie tylko do samiczki. Są to bardzo terytorialne ryby i wymagaja duzo przestrzeni, fakt że moje akwa było przerybione (nadal jest ale cały czas walczę z tym) i pewnie to było głównym powodem jego agresji. Udało mi się go oddać została jeszcze samiczka(która wreszcie ma spokojne życie), możliwe że też masz przerybione akwa bądź za mały zbiornik.

edit:/
sprawdziłam w galerii i akwa nie wygląda na przerybione, jest ok. no i wielkość też (literatura podaje od 100l). Wszystko też zależy od charakteru ryby, to już taki agresywny typ :D
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
Awatar użytkownika
andrzej konarzewski
Posty: 64
Rejestracja: 08 cze 2005 20:53
Lokalizacja: tychy

Post autor: andrzej konarzewski »

witaj !
sprawdziles czy jest zlozona ikra ?
ezeli tak to samiec bedzie gonil wszystko co masz w baniaku a szczegolnie samiczke.po tarlepowinno sie odlowic samice bo moze ja zatluc samiec .te obgryzanie pletwy na to by wskazywalo
pozdrawiam
Awatar użytkownika
brzucho
Początkujący pomocnik
Posty: 124
Rejestracja: 14 lut 2006 10:57
Lokalizacja: Brodnica

Post autor: brzucho »

No własnie oto chodzi ze gniazdo było, ikry niestety nie :( dzisiaj rano jak się obudziłem już gniazda nie było i nie wiem dlaczego :!: Może Wy wiecie :?:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jak dla mnie opcja akwarium, tzn. mniemam z tego co piszesz i z tych walk, że po prostu zbyt małe stąd takie zachowanie i niestety nie dało sie widać uratować gniazda. Podobny problem przerabiałem w swoim dawnym akwa, niestety duzo duzo za małym. Niestety juz wiem ze gurami naprawde ogromnego zbiornika do hodowli wymagają ze względu na swoja terytorialność i jednak zaczepny charakterek.

Pozdrawiam serdecznie
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
brzucho
Początkujący pomocnik
Posty: 124
Rejestracja: 14 lut 2006 10:57
Lokalizacja: Brodnica

Post autor: brzucho »

No nie pocieszyłeś mnie Mirek :? trzeba bedzie zacisnąć pasek i uzbierac troche pieniedzi na nowe akwarium bo naprawde nie chce oddawać tych rybek bo są naprawdę fajne.
A jeszcz jedno w literaturze podaje się ze to ryby owszem terytorialne ale bardzo łagodne i zbiornik 100 litrów im wystarcza ;/

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2006 10:19 przez brzucho, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zgadza sie zgadza, bardzo fajne....ja niestety musialem wydac, bo bałem się ze zatłuką siebie i inne na śmierc i widok byl przerażający. Ale jak mówię, może sie sytuacja uspokoi i wroci do normy, jednak...zapewne nie na dluzszy czas. Ale zycze powodzenia.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ