[450l]- 150x50x60

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: owlman »

gurami mozaikowe 15 szt
Rasbora galaxy 100 szt
bocja siatkowana 12 szt
lub


jak wyzej gurami i bocje
boraras 150 szt
lub jak wuzej ale z rasbora Hengeli 100 szt

UWAGA kiedy duze ryby jak gurami i bocje urosna stopniowo redukujesz ich populacje
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: grzesi3k »

Takie gurami po jakimś czasie to na wigilie w sam raz 8)
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: owlman »

bocja smaczniejsza
Usul
Posty: 17
Rejestracja: 05 paź 2020 17:43

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: Usul »

owlman pisze: 12 paź 2020 21:36 gurami mozaikowe 15 szt
Rasbora galaxy 100 szt
bocja siatkowana 12 szt
lub


jak wyzej gurami i bocje
boraras 150 szt
lub jak wuzej ale z rasbora Hengeli 100 szt

UWAGA kiedy duze ryby jak gurami i bocje urosna stopniowo redukujesz ich populacje
Dzięki za podpowiedz, tylko zapytam - dlaczego nie bocja wspaniala? I czy ew. Można pomieszać jedne z drugim?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: MarJan »

Usul pisze: 12 paź 2020 22:27

Dzięki za podpowiedz, tylko zapytam - dlaczego nie bocja wspaniala? I czy ew. Można pomieszać jedne z drugim?
a zobacz sobe jak rosną duże pane...wspaniała 2x tyle może osiągnąć jak siatkowana, a znając życie jak są warunki to ryby rosną i większe jak książką pokazuje
Usul
Posty: 17
Rejestracja: 05 paź 2020 17:43

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: Usul »

Jak można, to chciałbym wrócić do tematu, pojutrze zamierzam zalewać akwarium, jutro pewnie będę musiał wybrać podłoże, rośliny itp.

Ale chciałbym tak już mieć pewność, że dobrze wybrałem obsadę, jestem niemalże zdecydowany na :

Gurami mozaikowe 10 szt
Rasbora galaxy 50-75 szt
Bocja siatkowana 10 sztuk
Skalar 6-8 sztuk.

Czy taka obsada jest ok? Czy może powinienem coś wrzucić więcej z ryb sprzątających ?
I przy okazji zapytam o sprawę podłoża, bo co sklep to opinia - jak to wygląda, jakie jest warte kupna, bo tego za często się nie wymienia...
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: grzesi3k »

Poczekaj z rybami, najpierw ci musi baniak cykl azotowy złapać. Obawiam się, że w tym połączeniu skalary-gurami będzie piękna rzeź jak zaczną gniazda zakładać xD Gurami ze skalarami to wg. mnie mocne nieporozumienie, ale pewnie koledzy @wojtass i @Neurochirurg będą mogli napisać więcej. W ogóle, zamiast dorzucać duże terytorialne-agresywne ryby, dałbyś może jakąś drugą ławicę.

Podłoże jak podłoże, albo jest jałowe, albo aktywne albo ziemniak. Nie piszesz nic o roślinach ani oświetleniu, więc nikt poważny nie napisze nic o podłożu nie wiedząc co z tym podłożem chcesz robić ;) Co jak co mając galaxy i gurami powiniene mieć zarośnięty baniak. Natomiast skalary to całkiem inny biotop, one sobie często pływają w BW - czyli praktycznie bez roślin.
Usul
Posty: 17
Rejestracja: 05 paź 2020 17:43

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: Usul »

Z rybami oczywiście czekam!

Czytałem, że to terytorialne gatunki, ale też czytałem o tym, że w takiej wielkości akwarium nie będzie z tym problemu, jeśli się go nie zagęści za mocno..

Co do oświetlenia to będzie:
1x: SYLVANIA ŚWIETLÓWKA GROLUX T5 54W 115CM
2x: SYLVANIA ŚWIETLÓWKA LUXLINE PLUS 865 T5 54W 115CM
1x: Aqua Nova T5-1200 WH 54W ŚWIETLÓWKA T5, ŚWIATŁO DZIENNE BIAŁE 10000K


jeśli chodzi o rośliny, to analizuję temat, ale nie chcę na pewno mieć dżungli, podobają mi się z grubsza te akwaria:
https://www.youtube.com/watch?v=bXqngaN ... amzaKanaan
https://www.youtube.com/watch?v=GqBVRCk ... attastrulf
https://www.youtube.com/watch?v=KiDY9D_ ... =LanLiveTV

Jutro będę w sklepie akwarystycznym to pewnie będę się też na miejscu radził i dobierał.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: grzesi3k »

W drugim przykładzie jest OK. Pierwsze misz-masz i przerybione jak jasny gwint. Trzecie to jakaś radosna twórczość ;) Drugi baniak jest OK, dla skalarów. Ale gurami i galaxy muszą mieć busz.
Nie radź się w sklepach (nigdy!) - sprzedawca nie radzi, a sprzedaje. Światła wychodzi ci ~50W/l. Będziesz dawać CO2? Zobacz sobie rośliny jakie będą pasowały do takiego światła (tylko patrz z i bzzz CO2)
Usul
Posty: 17
Rejestracja: 05 paź 2020 17:43

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: Usul »

grzesi3k pisze: 09 lis 2020 13:24 W drugim przykładzie jest OK. Pierwsze misz-masz i przerybione jak jasny gwint. Trzecie to jakaś radosna twórczość ;) Drugi baniak jest OK, dla skalarów. Ale gurami i galaxy muszą mieć busz.
Nie radź się w sklepach (nigdy!) - sprzedawca nie radzi, a sprzedaje. Światła wychodzi ci ~50W/l. Będziesz dawać CO2? Zobacz sobie rośliny jakie będą pasowały do takiego światła (tylko patrz z i bzzz CO2)
Ok, rozumiem, że dla skalarów odpowiednie towarzystwo to kiryski, bystrzyki, otoski, ale jakie większe ryby są odpowiednie do ich towarzystwa ? Myślałem właśnie o gurami, jako o łagodnej rybie.

Co do CO2, to raczej nie planowałem.

Czy jest jakies miejsce, gdzie łatwo można znaleźć rośliny według kryterium światła? Bo szukam raczej "po kolei" co nie jest zbyt wydajne.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: grzesi3k »

Usul pisze: 09 lis 2020 13:45 Ok, rozumiem, że dla skalarów odpowiednie towarzystwo to kiryski, bystrzyki, otoski, ale jakie większe ryby są odpowiednie do ich towarzystwa ? Myślałem właśnie o gurami, jako o łagodnej rybie.
Patrz biotopami, tak jest najłatwiej coś z sensem dobrać. Od skalarów są tutaj lepsze spece ;) Gurami to zasadniczo łagodne ryby, do czasu aż im się na amory nie weźmie ;) podobnie zresztą jest z pielęgnicowatymi (czyli m.in. skalary). Ogólna zasada jest taka, żeby unikać takich ryb, które sie mieszczą do pyska tym większym ;)
Usul pisze: 09 lis 2020 13:45Co do CO2, to raczej nie planowałem.
To w zasadzie istotna kwestia, jeśli chcesz dobierać jakoś specjalnie podłoże. Poczytaj o tym jak się robi ziemniaka (z ziemią ogrodową). Tylko jak ustawiasz ziemniaka, to musisz pilnować szczegółów, jak źle to zrobisz to będziesz musiał robić restart, a przy 450 litrach to nie jest takie łatwe.
Usul pisze: 09 lis 2020 13:45Czy jest jakies miejsce, gdzie łatwo można znaleźć rośliny według kryterium światła? Bo szukam raczej "po kolei" co nie jest zbyt wydajne.
https://dennerle.com/en/service/plant-database
https://tropica.com/en/plants/

na start ;)
Usul
Posty: 17
Rejestracja: 05 paź 2020 17:43

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: Usul »

grzesi3k pisze: 09 lis 2020 14:45
Usul pisze: 09 lis 2020 13:45 Ok, rozumiem, że dla skalarów odpowiednie towarzystwo to kiryski, bystrzyki, otoski, ale jakie większe ryby są odpowiednie do ich towarzystwa ? Myślałem właśnie o gurami, jako o łagodnej rybie.
Patrz biotopami, tak jest najłatwiej coś z sensem dobrać. Od skalarów są tutaj lepsze spece ;) Gurami to zasadniczo łagodne ryby, do czasu aż im się na amory nie weźmie ;) podobnie zresztą jest z pielęgnicowatymi (czyli m.in. skalary). Ogólna zasada jest taka, żeby unikać takich ryb, które sie mieszczą do pyska tym większym ;)
Usul pisze: 09 lis 2020 13:45Co do CO2, to raczej nie planowałem.
To w zasadzie istotna kwestia, jeśli chcesz dobierać jakoś specjalnie podłoże. Poczytaj o tym jak się robi ziemniaka (z ziemią ogrodową). Tylko jak ustawiasz ziemniaka, to musisz pilnować szczegółów, jak źle to zrobisz to będziesz musiał robić restart, a przy 450 litrach to nie jest takie łatwe.
Usul pisze: 09 lis 2020 13:45Czy jest jakies miejsce, gdzie łatwo można znaleźć rośliny według kryterium światła? Bo szukam raczej "po kolei" co nie jest zbyt wydajne.
https://dennerle.com/en/service/plant-database
https://tropica.com/en/plants/

na start ;)

Dzięki :-)

To właśnie stąd gurami raczej do pyska dla skalara nie wejdzie, takie było moje myślenie :D

Co do podłoża, to nastawiałem się na żwir + jakiś substrat w środek, tak jest chyba najłatwiej.

Dzięki za stronki, jak rozumiem, to u mnie jest raczej jasno, czyli "shady to sunny", czy nawet "sunny" patrząc po tym, że medium to 0,5W/l ? I jak tak to patrzeć tylko na takie "jasne" roślinki ?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: grzesi3k »

Z tym światłem jakie masz to wg. mnie możesz brać wszystko co nie potrzebuje CO2. Dochodzi jeszcze kwestia głębokości zbiornika, trawnik żeby rósł musi sporo dostawać tego światła. Przed doborem roślin (a masz mega, bo mieszkasz w NL --> aquasabi z Brunszwiku np. na drugi dzień ci DHL paczke przywiezie i koszt niski) poczytaj np. o tym jak się robi akwaria nature wg. pana Amano, jak dobierać rośliny (kolor, liście, wysokość, rożłożystość, sposób rozmnażania np. czy dają dużo bocznych strzałów) i je sadzić, ile potrzebują miejsca. Jak dobrze zaplanujesz wszystko to oszczędzisz sobie frustracji i roboty.
To właśnie stąd gurami raczej do pyska dla skalara nie wejdzie, takie było moje myślenie :D
Heh, rozumiem. Tylko że ryby terytorialne podczas godów to będą taki hardcore w baniaku robić, że te co im sie nie mieszczą w pyszku to się w końcu zmieszczą albo wyskoczą ;)
Usul
Posty: 17
Rejestracja: 05 paź 2020 17:43

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: Usul »

Ok
grzesi3k pisze: 09 lis 2020 19:47 Z tym światłem jakie masz to wg. mnie możesz brać wszystko co nie potrzebuje CO2. Dochodzi jeszcze kwestia głębokości zbiornika, trawnik żeby rósł musi sporo dostawać tego światła. Przed doborem roślin (a masz mega, bo mieszkasz w NL --> aquasabi z Brunszwiku np. na drugi dzień ci DHL paczke przywiezie i koszt niski) poczytaj np. o tym jak się robi akwaria nature wg. pana Amano, jak dobierać rośliny (kolor, liście, wysokość, rożłożystość, sposób rozmnażania np. czy dają dużo bocznych strzałów) i je sadzić, ile potrzebują miejsca. Jak dobrze zaplanujesz wszystko to oszczędzisz sobie frustracji i roboty.
Ok, z grubsza rozumiem - tak mi się wydaje. Jak coś jestem z PL - jutro akurat będę w Warszawie stąd zamierzam dokonać pewnych zakupów.

Przemyślałem obsadę i w sumie nie wpadł mi do głowy najbardziej oczywisty pomysł - ze skalarami powinny świetnie dogadywać się palety :-) Może od razu ich nie kupię, ale jak już resztę zadomowię, to po miesiącu - dwóch z 6-sztuk ?
No i myślałem nad drugą ławicą i może coś takiego:

skalary - 8 sztuk
Rasbora galaxy 50-75 szt
2 ławica to ew. neonki lub gupiki?

kiryski - z 20 sztuk
Bocja siatkowana 10 sztuk lub kosiarka (grubowarg syjamski) - 10 sztuk

docelowo jeszcze z 6 palet ?

Nie będzie za gęsto?



Co do roślin, to taki zestaw wydaje się okazały i nie za gęsty (wiem, że niektóre mają jeszcze rodzaje):
- Wąkrotka mala/duza
- Anubiasy
- Gałęzatka kulista
- Kryptokoryna
- Lotos tygrysi
- Ludwigia repens red
- Mżaniex śrubowy
- Moczarka kanadyjska
- Rogatek

Może nie wszystko od razu, ale część, która byłaby dostępna od razu mógłbym zasiać.


Dzięki za pomoc, wiem, że dla Was może robię jakieś elementarne błędy, ale staram się szukać wiedzy, a jest ona mocno rozmyta. A jak nie można słuchać sprzedawców to w ogóle masakra :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [450l]- 150x50x60

Post autor: grzesi3k »

Jak w pl to tez dobrze! :)
Ogolnie rynek jest fajnie zaopatrzony, moze troche drogi high end ;)
ODPOWIEDZ