Problem z wodą

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
PabloG
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2021 18:11

Problem z wodą

Post autor: PabloG »

Na wstępie witam użytkowników forum.
Od jakiegoś czasu próbuję swoich sił w czarnych wodach. Mój baniaczek to 54 litrowy zbiornik. Podłoże kwarcowy piasek, pod nim na jednej trzeciej torf ukryty w pończoszce. Filtracja to kubełek Unimax 250 : dwa kosze ceramika i keramzyt, kosz z gąbką oraz jeszcze jeden kosz ale z bardzo gęstą gąbką. Do tego w akwarium chodzi mały filtr mechaniczny w celu lepszego napowietrzania. Parametry wody po testach zooleka:
pH - 6,8
NO3 -0
NO2 - 0
PO4 -1
TWw 8-9
Akwarium teoretycznie dojrzało, stoi już ponad 5 tygodni. Przeżyłem nalot okrzemków, które sobie poszły, a teraz niestety glony. To pewnie wynika z podwyższonych fosforanów i powiem szczerze nie mogę ich zbić, chyba pozostanie mi tylko jakiś neutralizator. Co jakiś czas powraca zmętnienie wody. Po podmianie ok 20% znika. Pytanie czy wysoki poziom PO4 może być spowodowany tym torfem w podłożu ? I jeszcze jedna sprawa. Teraz po 5 tygodnia wpuściłem pierwsze ryby są to kiryski spiżowe ilość 7 szt.. Wiem, że te rybki pobierają powietrze atmosferyczne, ale wydaje mi się, że zbyt często podpływają do powierzchni wody. Czyżby mogło brakować tlenu i co go kradnie. Czy te NO3 może być na wartości 0. Bardzo proszę o jakieś opinie i sugestie. Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem z wodą

Post autor: chemik4 »

Cześć,
a jaki poziom fosforanów ma woda w kranie? Torf w sumie nie powinien podnosić ani NO3 ani PO4.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
PabloG
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2021 18:11

Re: Problem z wodą

Post autor: PabloG »

Pod względem PO4 wody z kranu nie badałem, fakt zaniedbanie. Jednak podmiany robię głównie w oparciu o wodę RO, ale dzisiaj to zbadam. Bardziej martwi mnie to, że może mi coś kraść ten tlen. Boję się wpuścić dalszej obsady by nie podusiły się. Z tym torfem to tak strzelam. Może przecież gnić pod piaskiem tam w zasadzie nie dochodzi dużo tlenu. Może w akwarium wydzielać się coś o czym nie pomyślałem. No i te glony. Na korzeniach wiszą już fajne brody :D . Robię podmianę 2x w tygodniu po około 10 l wody RO + 2 litry z kranu. Nie mam pomysłów, a boję się o ryby. Myślę dziś ładnie zlać wodę z akwarium, korzenie wygotować już chyba 4 raz i wyciągnąć ten torf i uzupełnić piaskiem. Sam nie wiem.
Edit: Właściwie to ja się dziwię czemu NO3 mam zero i to cały czas jak baniak w miarę dojrzał.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Problem z wodą

Post autor: grzesi3k »

Wrzuc fotke
PabloG
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2021 18:11

Re: Problem z wodą

Post autor: PabloG »

Ok. Jak wrócę do domu to ogarnę temat.
PabloG
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2021 18:11

Re: Problem z wodą

Post autor: PabloG »

Takie mam w tej chwili na telefonie. Jedno zdjęcie jest zaraz po podmianie, a drugie dwa dni po już woda zmętniała.
https://zapodaj.net/84935d8365075.jpg.html
https://zapodaj.net/796814d974e3b.jpg.html
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Problem z wodą

Post autor: grzesi3k »

Dobra masz tam cyrkulacje w srodku? Jak woda stoi,to zaczyna gnic I zabiera tlen, ktorego I tak masz malo, Bo nie masz roslin. Co to za korzenie?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem z wodą

Post autor: chemik4 »

Jak masz możliwość to wyjmij torf, nie mając roślin on tam na nic się nie przyda, tylko będzie gnić. To już lepiej daj go do filtra jeżeli zależy Ci na garbnikach i kwasach humusowych.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
PabloG
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2021 18:11

Re: Problem z wodą

Post autor: PabloG »

Witam.
Nie odpisywałem bo walczyłem z moim zbiornikiem wczoraj wieczorem. I tak jeśli chodzi o cyrkulację uważam że jest niezła. Oprócz kubełka w akwarium chodzi mały filtr Fan 1 i on mi porusza taflą wody dodatkowo za pomocą tej rureczki zaciąga powietrze i lecą bąbelki :). Korzenie zbierałem na pobliską rzeka są suche i martwe. Co do drzewa to nie jestem pewien, ale rośnie tam sporo wierzby, korczyny no i oczywiście olchy. Są okorowane i gotowane na 4 razy.
Tak jak wspomniałem trochę zrestartowałem akwarium. Dokonałem ponad 50 % zmiany wody i wyjąłem torf. Rzeczywiście już zaczynał cuchnąć. był przykryty dość grubą warstwą piasku więc pewnie zaczęły się tam dziać procesy beztlenowe. Wodę jaką wlałem do środka ok 45%-50 starej wody, ze 30% RO i 20 z kranu ( u mnie woda źródlana ). Parametry zaraz po zalaniu NO2- na pewno powyżej 1, NO3 - sądzę że tak z 15, PO4 -0. Trochę ciężko było określić skalę barw w sztucznym świetle. Dziś rano zrobiłem pomiar na nowo NO2, NO3, PO4 wszystko 0; pH -6,8.
Co do moich glonów, to trochę im się przyjrzałem i jednak to chyba sinice, śliskie, śmierdzi i jest wszędzie nawet w środku na przewodach gumowych filtra. Trochę by się to pomału układało. Zerowe NO3 to i sinice się pokazują. W dodatku zastanawiam się czy lepsze nie jest wrogiem dobrego. Chodzi mi o nad filtrację . Zbiornik ok 60l a kubełek to Unimax 250. Nad filtracja była moim celowym zamierzeniem, ale teraz nie wiem czy to też nie dokłada się do wzrostu sinic.
Pozdrawiam
PabloG
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2021 18:11

Re: Problem z wodą

Post autor: PabloG »

Witam.
Wiem, że post pod postem, ale to takie krótkie spostrzeżenia po dalszych kilkudziesięciu godzinach po jakimś tam restarcie. Może komuś się przyda.
Od razu jakaś tam przestroga przed wkładaniem do akwarium tego nieszczęsnego torfu w podłoże. Uważam, że to on był winowajcą moich przykrych doświadczeń, zwłaszcza że nie mam roślin. W tej chwili akwarium wygląda nieźle, po za małą inwazją okrzemków. Sinice, czy też glony nie rozwijają się. Są gdzie nie gdzie małe kępki, ale nie rosną. Poprzednim razem potrafiły obrosnąć wszystkie korzenie w ciągu 24h. Wczoraj dokonałem małej podmiany wody na wodę RO tak z 10%. Parametry dziś rano: pH - 6,8; NO2 - 0, NO3 - 5, PO4 - mniejsze niż 0,25, ale widoczne, TWw -7-8. Co najważniejsze zbiornik jest natleniony, tlen nie ucieka. Po obserwacji Kirysków Spiżowych śmiem twierdzić, że jest ok. Już nie nie podpływają to tafli wody tak energicznie i widocznie spadła częstotliwość pobierania powietrza atmosferycznego. Odzyskały ładny oliwkowy kolor i są o wiele spokojniejsze i z chęcią podchodzą do jedzenia. Zamiast torfu, użyłem mocniejszego wywaru z szyszek olchy oraz dodałem trzy kawałki kory dębowej no i oczywiście liście z dębu.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Problem z wodą

Post autor: chemik4 »

Jeżeli masz torf włóknisty to możesz go użyć bezpośrednio w akwarium. Niezły efekt dają luźne kępki torfu na dnie.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ