Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
nyrusia29
Posty: 12
Rejestracja: 21 gru 2020 10:46

Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: nyrusia29 »

Witam, chciałbym obniżyć troszkę NO3 w akwarium i mam zamiar dosadzić moczarki i może dołożyć też trochę światła (coś typu led plant 16-18w) bo rośliny cos słabo rosna, tylko ta moczarka i valisneria nawet daje rade a reszta raczej stoi lub słabo rośnie,nie są to wymagające gatunki. Rośliny też nie marnieją raczej i nie mam problemu z glonami, woda czyściutka lekko herbaciana, to pewnie od korzenia.
Akwarium zimnowodne 112l działa 3 miesiące.
Parametry:
temperatura: 18-22 stopnie
NO3 - 25-50
NO2 - 0
GH - 6-10
KH - ok6
pH - 6.4-6.8

Światło led plant 8000k 1800l 17w (chciałbym dołożyć 18w 6500k 1900l)
filtracja - zewnetrzny sunsun hw 302 w środku większość ceramiki troche zeolitu i włókniny(teraz w sobotę wymieniłem zeolit bo woda była coraz mocniej brązowa i NO3 było już około 50 i więcej)
Filtr wewnetrzny pat mini

Obsada:
5 kiełbi
3 certy
2 płocie
Te mają około 10cm każda
1 karaś około 5 cm
8 słonecznic i czebaczek wszystkie około 2cm

Podłoże: na spodzie w miejscu gdzie rosna rosliny ziemia około 1-2cm w nią były włożone kulki gliniane 20szt poza tym zwykły piasek i żwir.
w akwarium żyja równiez świderki około 20szt. 2 błotniarki i 2 zatoczki. Ryby karmię mrożonka zywym pokarmem i płatkami 2 razy dziennie z jednodniową w ciągu tygodnia głodówką. Pokarm jest zjadany po 1-2 minutach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
nyrusia29
Posty: 12
Rejestracja: 21 gru 2020 10:46

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: nyrusia29 »

Zapomniałem jeszcze o podmianie wody :) co tydzień jakieś 20l
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: grzesi3k »

Bardzo fajny baniaczek! Kurcze, obawiam sie, ze to moze byc kres wydajnosci tego szkielka. Masz bardzo brudzaca obsade, a bedzie gorzej. Rob zdecydowanie wieksze podmianki niz <20%. Jesli nie wieksze szklo, to moze tani booster do filtra zewnetrznego?
nyrusia29
Posty: 12
Rejestracja: 21 gru 2020 10:46

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: nyrusia29 »

Dzięki!
No tak, obsada będzie rosła i będzie coraz gorzej wiadomo :) szkła teraz nie powiększę ale z czasem będę wymieniał po prostu ryby :)
A póki co dokupię tej moczarki i trochę światła i jeszcze ten prefiltr.
Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Mody_Efol
Posty: 32
Rejestracja: 15 kwie 2021 10:13
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: Mody_Efol »

Witam, mi pomogło dołożenie zeolitu jako pochłaniacza NO3, filtr aquael turbo 500 z pojemnikiem (lub dwoma) załadowany zeolitem, skręcony na min. powinien pomóc.
nyrusia29
Posty: 12
Rejestracja: 21 gru 2020 10:46

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: nyrusia29 »

Dziękuje za odpowiedzi, zastosowałem wszystko co było właściwie powiedziane czyli:
trochę więcęj zeolitu
światło
rośliny
prefiltr

wodę podmieniam jak dawniej :)
NO3 jak na razie spadło do 10-25 pewnie za sprawą zeolitu, zobaczymy za jakiś miesiąc kiedy w filtrze narośnie nowych bakterii bo trochę tam też dołożyłem ceramiki no i jak rośliny zaczną porządnie rosnąć :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: chemik4 »

Ja polecam podmiany nawet rzędu 50% co tydzień.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: mark_farina »

Mody_Efol pisze: 20 kwie 2021 2:05 Witam, mi pomogło dołożenie zeolitu jako pochłaniacza NO3
No prosze, jeszcze napiszmy ze chroni przed covid-19

...grys nie jest medium na NO3 :bredzisz
Awatar użytkownika
Mody_Efol
Posty: 32
Rejestracja: 15 kwie 2021 10:13
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: Mody_Efol »

wg testów JBL pomaga... ale co ja tam wiem
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: mark_farina »

Zeolit powinno sie stosowac w przypadku problemow z NH4. Zeolit jest wg mnie spoko zlozem biologicznym, a przy starcie zbiornika absorbuje kationy amonowe, ktore potem odda do wody jako NO3, a skoro piszecie, ze zeolit ''wciaga'' NO3, to moze nie jest to zeolit :)

Reasumujac, na start baniaka jak najbardziej, w dojrzalym zbiorniku gdzie cykl azotowy jest stabilny i nie ma problemow z balansem, zeolit jest zbedny.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: grzesi3k »

Mody_Efol pisze: 12 maja 2021 1:36 wg testów JBL pomaga... ale co ja tam wiem
Całe szczęście na akwaforum możemy pomóc 8)

Zeolit pomaga w wiązaniu amoniaku i fosforanów w wodzie.
Tak tylko przypomnę, że amoniak to NH3, a ty piszesz o NO3 (azotany).
Testy JBL (tak jak każde inne) wskażą ci stan danych substancji chemicznych czy odczyn, a nie przyczynę tej zmiany (to możesz wywnioskować znając zmianę oraz mając wiedzę potrzebną do interpretacji) - no chyba, że masz jakieś nowe testy, o których nie słyszałem, ale patrząc na katalog JBL to raczej by się pochwalili ;)

Podsumowując: teraz wiesz wiecej :)
nyrusia29
Posty: 12
Rejestracja: 21 gru 2020 10:46

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: nyrusia29 »

I kto ma rację? Producenci czy forumowicze? :)
Ale koniec końców wychodzi na to że zeolit ogranicza jednak występowanie NO3, bo nh4 zamienia się w NO3, więc jeśli w porę wymieniamy zeolit to on pomaga w redukcji NO3.
Tak wnioskuję :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: grzesi3k »

Forumowicze I producenci maja racje, racji nie ma osoba twierdzaca, ze testy wskaza przyczyne. Moze inaczej. Jak mierzysz czy plynie prad w gniazdku, to dasz rade stwierdzic dlaczego? No wlasnie, probnik to testy, wiesz czy prad jest czy go nie ma I tyle. Jesli jestes w stanie podac zrodlo, gdzie producent testow pisze, ze test okresla przyczyne to stawiam krate wodki :)

Dalej piszesz o zeolicie jako srodku na podwyzszone NO3. Otoz jak slusznie zauwazasz amoniak moze przechodzic w NO3 (ale nie musi). Gdyby bylo tak jak piszesz to by mozna bylo stworzyc uniwersalny jeden test na wszystko ;) czy testem na sod wykryjesz sod w soli? No nie bardzo, bo to sa dwa rozne zwiazku chemiczne (wlasciwie pierwiastek I zwiazek). Tu nie chodzi, o to czy forumowicz ma racje czy wszyscy inni. Odpowiedz na to pytanie mozna uzyskac od np. nauczyciela chemii z podstawowki, albo kogokolwiek kto nie spal na lekcjach chemii ;)

Podsumowujac, wlasciwosci chemiczne zeolitu wykluczaja redukowanie amoniaku. Testem na NO3 nie zbadasz amoniaku. Chcesz wiedziec czy zeolit cos dziala to testuj amoniak nie NO3. Bo NO3 jest produktem z amoniaku.

Daj te zrodla niby potwierdzajace cudowne wlasciwosci zeolitu na NO3 oraz jakis link gdzie producent testow potwierdza, ze ich produkt pozwala wskazac przyczyne :)

Inaczej dyskusja jest jalowa, Bo to sa podstawy chemii, ktore negujesz I podwazasz :)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podwyższone NO3 i słaby wzrost roślin.

Post autor: mark_farina »

Mysle ze informacja o zeolicie zostala przekazana i po komentarzach widac, ze troche podwaŻyla fundamenty akwarystyki, natomiast z drugiej strony fajnie jest sie o czyms dowiedziec, a jeszcze fajniej jest zrozumiec czemu tak sie dzieje. Pragne zaznaczyc, ze czytajac informacje w internetach mozna trafic na wiele rewelacji i nie prawdziwych historii, czesto je poprostu powtarzamy nie zadajac sobie trudu o ich weryfikacje.

Zadam pytanie do dyskusji, co jest wg Was wysokim NO3?
ODPOWIEDZ